Možno sa vám zdá, že sa to s odporúčaním šetriť vodou pri údržbe záhrady trochu preháňa. Pritom ňou naozaj často plytváme a nemuseli by sme.
V záhrade môžeme niektoré veci predsa vylepšiť. Často pomôže hoci aj minimálna zmena v rutine. Veľakrát si napríklad ani neuvedomujeme, koľko vody pretečie pri manuálnej zálievke trávnika nadarmo, keď zalievame počas horúceho slnečného dňa. Je to veľmi neefektívne a vyzerá to, akoby sme robili všetko preto, aby sa voda z pôdy rýchlo odparila. Mnohí ešte stále nechávame už i tak vzácnu dažďovú vodu „pretekať pomedzi prsty“. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo môžeme na zefektívnenie nášho súkromného vodného hospodárenia v záhrade urobiť.
Nenechajme vodu zo záhrady len tak odtiecť
Na cielené zadržiavanie dažďovej vody sa bude klásť čoraz väčší dôraz v porovnaní s minulosťou. Stále hroziace suchá nás nútia premýšľať, ako s vodou predsa len začať hospodáriť zmysluplne a ako začať využívať aj zdroje, ktoré doteraz končili napríklad v kanalizácii. V každom prípade treba nechať vodu vsiaknuť na pozemku, ani kvapka by z neho nemala odtiecť preč, a to vrátane vody zo spevnených plôch a striech. Dobrým vsakovacím povrchom sú trávnik, lúka, husté záhony kvetín a tiež výsadby hlboko koreniacich drevín používaných ako praktické riešenie na svahoch. V tomto smere sa vyplatí aj obnova remízok v poľnohospodárskej krajine.
Znížme odparovanie vody z pôdy
Mulčovanie bolo a stále je jednou z možností, ako nenechať pôdu zbytočne vysychať. Mulčovacie materiály môžu mať rôznu podobu a pre každý typ výsadby sú vhodné aj odlišné druhy. Aby táto „perina“ v záhonoch plnila svoju funkciu čo najlepšie, treba ju na pôdny povrch aplikovať v optimálnom množstve. V prípade organického mulču sa počíta s 10 až 15 cm, zatiaľ čo pri minerálnych materiáloch postačí nižšia vrstva, teda 5 až 8 cm.
- Organický mulč – pokosená tráva, slama, lístie bylín, buriny bez semena a rozrastajúce sa korene, štiepka, kôra. V úžitkovej časti ho po zbere plodín môžeme zapracovať do pôdy.
- Minerálny mulč – riečne okruhliaky, štrk, kamenná drvina (makadam). Je vhodný iba na niektoré druhy rastlín.
Kyprenie pôdy nie je zbytočné
Kyprenie pôdy v zeleninových záhonoch bez organického mulču je síce prácne, ale skyprená pôda drží pôdnu vlhkosť oveľa lepšie. Prerušia sa totiž kanáliky, ktorými sa voda rýchlo vyparuje. Aj prípadné zrážky lepšie vsiaknu do skyprenej pôdy, nezadrží ich povrchový ťažko priepustný pôdny prísušok, typický najmä pre ílovité pôdy. Pôdu kypríme aj počas leta, prísun vzduchu ku koreňom vyžadujú prakticky všetky druhy zeleniny.
Viete, čo je to dažďová záhrada?
Dažďová záhrada je ďalšia z možností, ako dažďovú vodu čo najviac zadržať na vlastnom pozemku. Ide o terénnu priehlbinu, v záhrade zvyčajne vytvorenú umelo, ktorej dno tvorí vrstva kameniva. Do nej je zvedená voda zo striech, prípadne i zo spevnených povrchov. Priehlbina vlastne funguje ako dočasné jazierko vytvorené dažďom a voda postupne a na mieste vsiakne do pôdy. Jej steny, prípadne i dno, môžu byť vysadené bahennými rastlinami, ktoré si s kolísajúcou hladinou vedia dobre poradiť.
Pri tvorbe dažďovej záhrady berieme do úvahy niekoľko aspektov, a to pravdepodobné množstvo odvádzanej vody pri dažďoch, charakter podložia, ale tiež to, či nehrozí zosuv pôdy pri podmáčaní.
Dažďová voda nad zlato
Prirovnanie dažďovej vody k drahému kovu nie je úplne nesprávne, v minulom roku bola voda naozaj nedostatkovým „tovarom“, chýbala dokonca aj tá podzemná. Nezostáva nám iné, len dúfať, že tento rok to bude oveľa lepšie.
Dažďová voda je na zálievku najlepšia, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade má ideálne chemické zloženie. Nie je totiž tvrdá, čo znamená, že neobsahuje príliš veľa minerálov a vyhovuje všetkým bežne pestovaným rastlinám. Ak je dobre prefiltrovaná, očistená od mechanických nečistôt, nepoškodzuje ani komponenty automatického závlahového systému. Ďalšou výhodou dažďovej vody je jej priaznivá teplota na polievanie, najmä ak ju uchovávame v nadzemnej nádrži. V podzemných nádržiach sa zase nekazí, ale na zálievku zeleniny je vhodné ju prečerpať do nadzemnej nádrže a zalievať ňou až po miernom ohriatí. Je to voda zadarmo, nič za ňu nezaplatíme.
Desať odporúčaní na efektívne hospodárenie s vodou
- Zalievame v čase menšieho vyparovania, čiže optimálne večer, prípadne veľmi skoro ráno.
- Snažíme sa čo najviac vody zadržať na svojom pozemku a nenechať ju odtiecť preč. Dažďovú vodu zachytávame do veľkoobjemových nádrží, prebytky zvedieme do dažďovej záhrady.
- Okrasné, a ak to ide, tak i zeleninové záhony mulčujeme.
- Využívame kvapkovú závlahu. Kvapky maximálne vsiaknu a zminimalizuje sa vyparovanie.
- Ak máme automatickú závlahu, podľa potreby a priebehu počasia optimalizujeme zálievku, a to aj pomocou senzorov.
- Nemulčované výsadby kypríme.
- V záhrade, predovšetkým vo svahu, zakladáme remízky z hlboko koreniacich drevín.
- Nebojíme sa mať v záhrade stromy s košatou korunou. Na jednej strane sú síce konkurenciou pre iné rastliny, na strane druhej zabezpečujú tieň, preto trávnik alebo lúka pod nimi natoľko nevysychajú.
- Zeleninové záhony spotrebujú veľké množstvo vody. Zeleninu pestujeme v hustejších rozstupoch, prípadne kombinujeme vyššie druhy s nižšími, aby sa znížilo vyparovanie.
- Veľké množstvo vody spotrebuje aj trávnik. Počas sucha ho nekosíme príliš nízko a necháme ho trochu narásť, bude oveľa odolnejší.
Text: Lucie Peukertová
Foto: autorka, isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Vždycky si kupuji drahou sanitární keramiku. Objevily se potíže se záchodovou mí…