Ako jednoducho zväčšiť objem hrantíka? Rastliny sa vám odvďačia množstvom kvetov a plodov

Mnohí z nás, záhradkárov, občas používame na pestovanie rastlín hrantíky. Sú dostupné v rôznych farbách, tvaroch a najmä objemoch, čo je veľmi dôležitý parameter.

Ako zväčšiť objem hrantíka
Rastliny väčšinou oceňujú väčší objem pôdy v kvetináčoch. Foto: Martin Kohútek

Rastliny väčšinou preferujú väčší objem pôdy, čo im zabezpečuje dostatočnú kapacitu na rozvoj koreňovej sústavy a zabraňuje rýchlemu prehrievaniu substrátu – to je na južných stanovištiach častý problém.

Aj keď rastliny vyžadujú dostatok slnka, prehriaty kvetináč im môže škodiť. Problém môžeme jednoducho vyriešiť prekrytím čelnej strany hrantíkov. Použijeme na to drevené dosky, ktoré efektívne zabraňujú prehrievaniu.

Prečo rastliny ocenia väčší objem pôdy?

Mnohé rastliny, okrasné aj úžitkové, sú síce stavané na bežné kapacity hrantíkov, ale väčšie objemy uvítajú aj z dôvodu ich vzrastu. Odmenia sa nám za to dobrou kondíciou, lepším zdravotným stavom či väčším množstvom kvetov a plodov.

Napríklad stálerodiace jahody, ktoré nám môžu prinášať úrodu viac rokov, oceňujú veľkorysejšie možnosti na rozvoj koreňov. Zároveň sa pôda tak rýchlo nevyčerpá. Samozrejme, je vhodné dopĺňať výživu hnojivami, najlepšie organickými, ale viac substrátu je pre ne lepšie riešenie.

Rovnako sa na pestovanie vo väčších hrantíkoch hodia aj balkónové odrody rajčín. Existujú odrody od trpasličích, ktoré dorastajú len do výšky cca 20 až 25 cm, napríklad ‘Vilma’, ‘Aztek’, ‘Balkonzauber’. Síce rýchlo dozrejú, ale zároveň skôr vyrodia a v polovici leta bežne ukončujú vegetáciu.

Oproti tomu sú stredne mohutnejšie odrody, ktoré rodia dlhšie a viac, napríklad ‘Minibel’ s výškou cca 45 cm alebo previslé ‘Tumbling Tom Yellow’. Alebo novinka ‘Tiny Tempation Orange’ a ‘T.T.Red’, ktoré dorastajú až do výšky 35 – 60 cm, záleží práve od podmienok pre korene.

Ako zväčšiť objem hrantíka

Drvivá väčšina bežne predávaných modelov nemá veľkorysú kapacitu, ale je tu možnosť, ako si pomôcť. V predaji nájdeme tzv. samozavlažovacie hrantíky, ktoré majú o niečo väčšie rozmery práve kvôli samozavlažovaciemu systému. Priestor na substrát je pri klasickom použití malý, možno ešte menší ako pri bežných hrantíkoch. V prípade, že tento systém vyberieme, získame nádobu väčšiu ako bežné hrantíky.

Ako upraviť samozavlažovací hrantík na obyčajný s väčším objemom? Pozrite si nasledujúci fotopostup.

1. Prikúpime misku

V hrantíku potrebujeme spraviť odtokové otvory, preto k nemu prikúpime aj misku v zodpovedajúcom rozmere.

Samozavlažovací kvetináč a miska
Foto: Martin Kohútek

2. Vložka v hrantíku

Takto vyzerá vložka v hrantíku, ktorá pôvodne oddeľuje substrát od zásobníku vody a vzlínacích knôtov.

Vložka v samozavlažovacom kvetináči
Foto: Martin Kohútek

3. Vyprázdnime hrantík

Celý systém zvnútra odstránime a necháme len prázdnu nádobu. Vyprázdnený hrantík má väčší objem pre substrát.

Vyprázdnený hrantík
Foto: Martin Kohútek

4. Urobíme odtokové otvory

Ostrým predmetom (vhodné sú nožnice alebo skrutkovač) vyvŕtame na spodku nádoby odtokové otvory.

Odtokové otvory pomocou nožníc
Foto: Martin Kohútek

5. Vysadíme rastliny

Dostatočným rozmiestnením odtokových otvorov zaistíme dobré odvodňovanie. Následne môžeme nádobu naplniť substrátom a vysadíme rastliny.

Prázdny hrantík s odtokovými otvormi
Foto: Martin Kohútek

Galéria k článku

Text, foto a realizácia: Martin Kohútek

Diskusie na tému článku