Viete, že najviac škôd na majetku Slovákov vzniká štatisticky počas leta? Spôsobujú ich živelné pohromy, ako sú búrky, krupobitie či víchrice, ktoré už nie sú na našom území ničím výnimočným.
Väčšina z nás sa proti škodám na majetku chráni neživotným poistením. Myslíme pritom najmä na poistenie bytov, domov či automobilov. Menej sa však zamýšľame nad poškodením nášho majetku na záhradách, v ktorých trávime víkendy či dokonca celé týždne počas leta.
Hnuteľné a nehnuteľné predmety (zabudovaný kozub, altánok, slnečník…) v záhrade väčšinou spadajú do doplnkových pripoistení a odborník ich vie správne zaradiť, určiť limity a prípadne aj upozorniť, čo sa poistiť nedá a je z krytia vylúčené. Je preto dobré obrátiť sa na nezávislého poistného agenta a prejsť s ním, čo všetko chceme mať v záhrade poistené.
Čo je možné poistiť v záhrade?
Zvyčajne sa dajú poistiť malé stavby a veci, ako sú altánok, plot, prístrešok či murovaný záhradný kozub, ktoré sa poisťujú v rámci vedľajších stavieb, respektíve vecí na pozemku, ako napríklad záhradný nábytok či slnečník.
Na čo sa poistenie nevzťahuje?
Výluky z poistenia má väčšina poisťovní veľmi podobné. Poistenie sa štandardne nevzťahuje na škody spôsobené živlom na vodstve, pôde, poliach, pozemkoch, lesoch, porastoch, plodinách a rastlinách.
Sused nám svojím konaním spôsobil škodu, čo s tým?
Stáva sa, že ujmu na našom majetku v záhrade zapríčiní sused svojím konaním, napríklad zle uzatvorí prívod vody po polievaní svojich rastlín a za noc nám táto nedbalosť vytopí záhradný domček. V takomto prípade sa obrátime na suseda so žiadosťou o náhradu vzniknutej škody. Jej vymáhanie však môže byť problematické. Ak vinník nemá poistenie zodpovednosti a škodu neuhradí z vlastných prostriedkov, môžeme sa domáhať náhrady škody v občianskoprávnom konaní.
Jednoduchšie je na tieto riziká myslieť dopredu a v rámci svojich možností chrániť svoj majetok vlastným majetkovým poistením. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ak nastane škoda, za ktorú zodpovedá druhý, uhradí ju poisťovňa (ak je v nej vzniknutá škoda poistením krytá). Poisťovňa si po vyrovnaní majetkovej škody následne uplatní nárok na náhradu škody voči tomu, kto za ňu zodpovedá, v tomto prípade voči susedovi.
Škody, ktoré spôsobíme my susedovi
Ak spôsobíme škodu na majetku susedovi, je možné riešiť ju v rámci poistenia zodpovednosti za škodu. Rozlišujeme škody spôsobené užívaním domácnosti, škody spôsobené členmi domácnosti a zodpovednosť za škody vzniknuté z vlastníctva poistenej stavby. Toto sa dá ošetriť v jednej poistke.
Vy sa pýtate, my odpovedáme
Na vaše otázky odpovedá Pavol Ondruška, vedúci odboru likvidácie poisťovne PREMIUM.
Počas silnej víchrice mi vietor zničil záhradný domček, ktorý som mal poistený. Na odstránenie jeho poškodených zvyškov musím využiť ťažký stroj a nákladné auto. Mám nárok žiadať od poisťovne preplatenie týchto nákladov?
Predmetom poistného plnenia sú aj náklady na odpratanie zvyškov poistenej stavby. Uvedené náklady však môžu byť limitované v percentách k poistnej sume poistenej stavby.
Na vlastnej záhrade som spaľoval nepotrebný odpad, oheň sa rozšíril a poškodil mi drevené trámy terasy. Mám nárok na odškodnenie, keď mám poistený dom?
V uvedenom prípade predpokladáme, že ste sa rozhodli páliť záhradný odpad. Musíme si uvedomiť, že nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom upravuje každá obec a mesto, respektíve nakladanie s uvedeným druhom odpadu je upravené zákonom. Spaľovanie záhradného odpadu ako lístie, tráva či konáre je zakázané.
Navyše sa poistenie nevzťahuje na škody spôsobené nedbanlivým či úmyselným konaním, alebo opomenutím poistníka, poisteného či osoby konajúcej na podnet poisteného. Poistený má okrem iného povinnosť dbať na to, aby škoda nenastala, a dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy.
Zdroj: PR článok PREMIUM poisťovne
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…