Spevnené plochy prepájajú dom so záhradou a pohyb okolo domu a v záhrade je na nich najfrekventovanejší.
Slúžia ako terasy, chodníčky, obslužné priestory pri záhradnom domčeku alebo ako parkovanie pre bicykle, autá, či ako súčasť voliéry. Musia byť bezpečné, dostatočne pevné a môžu byť aj estetické.
Spevnené plochy spája jedna spoločná vlastnosť. Sú to všetko miesta, kde to žije, kde trávime najviac času v záhrade a kde sa najviac pohybujeme. A to bez ohľadu na to, akú funkciu spevnená plocha má alebo z čoho je vybudovaná.
Najčastejšou spevnenou plochou v záhrade je terasa, chodníčky a priestor pri domčeku na náradie. Možností, ako ich vybudovať je, samozrejme, neúrekom. Rovnako pestrá je i paleta materiálov. Môžeme mať terasu z palubovky z exotického dreva či z „pečeného“ smreka, alebo z kompozitu. K tomu chodníčky z drevených dlaždíc alebo z ušľachtilého betónu, ktorý dokonale imituje prierezy kmeňa stromu. Prípadne si vybudujeme terasu z dlažby, ktorou môžeme pokračovať v záhrade v podobe chodníčkov.
Rovnaký materiál môžeme použiť aj pri domčeku, kde potrebujeme priestor na manévrovanie s bicyklami, kosačkou, fúrikom a náradím. Okrem samotného materiálu máme na výber i tvar, farbu či povrch. Dlažby môžu byť pravidelné, hladké, ostrohranné. Toto všetko sú, samozrejme, veľmi pekné a trvanlivé riešenia. Ale…
Náklady a údržba
Všetko má svoje ale a v tomto prípade sú to neraz naozaj vysoké vstupné náklady. Okrem vysokej investície vyžadujú takéto riešenia neraz celú partiu odborníkov a svojpomocne sa napríklad inštalácia vysokozáťažovej dlažby na parkovanie neodporúča. Navyše, ak máme relatívne malú záhradu, ťažko zladíme všetky spevnené plochy bez toho, aby sme ich nemuseli aspoň materiálovo členiť. Teda vyhnúť sa použitiu kombinácie materiálov, ako je drevo a dlažba.
No existuje ešte jedna možnosť, ktorá je takisto trvanlivá, výborne sa hodí na všetky spevnené plochy v záhrade a na náklady a aj prácu je taká nenáročná, že sa do nej môže pustiť naozaj každý. Navyše, túto možnosť môžeme využiť na terasy, chodníčky, parkovanie i na priestor pri domčeku a tak celú záhradku zladiť.
Kamenná drvina
Ide o spevnené plochy, kde povrch tvorí zhutnená kamenná drvina bez spojivového materiálu. Nie je to žiaden objav posledných rokov, jemná kamenná drvina sa využívala už v barokových a renesančných záhradách, no v súčasnosti je to naozaj veľmi pekná a hlavne praktická alternatíva.
Podmienkou je dostatočne hrubá vrstva drviny, ktorá musí mať jemnú frakciu. Pod ňou by mala byť zosilnená geotextília, ktorá prepustí vodu, ale zabráni burinám v prerastaní. Aby bol povrch kompaktný a pochôdzny, je dobré, ak vyrovnanú plochu presypeme ešte vrstvou drviny tej najjemnejšej frakcie s veľkosťou kamienkov od 0 – 4 mm, teda doslova použijeme kamenný prach. Ten aj v dôsledku vzdušnej vlhkosti vytvorí celkom kompaktný povrch.
Fantázii sa medze nekladú
Spevnená plocha z kamennej drviny má ešte jednu výhodu. Úplne ľubovoľne môže byť ozvláštnená rôznymi prvkami. Môžeme do nej sadiť, zapustiť vtáčie napájadlo, fontánku, osvetlenie, ktoré môžeme meniť podľa potreby, a môžeme do nej klásť dlaždice najrôznejšieho typu.
Ak máme malú záhradu a túžime po pestrosti, spevnená plocha z kamennej drviny poskytuje možnosť skrášliť terasku či chodníky napríklad aj ornamentálnymi dlaždicami, ktoré si dokážeme vyrobiť cez víkend aj my sami. O to viac bude potom naša záhrada pôsobiť pestro, útulne a, samozrejme, úplne originálne. Dlaždice, ktoré si sami vyrobíme, predsa nikde inde nenájdeme.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?