Mám otázky týkajúce sa zeleného hnojenia. V čom spočíva jeho výhoda? Aké rastliny sú na to vhodné a kedy môžeme zakladať plochu na zelené hnojenie? Ďakujem.
Na zelené hnojenie môžeme použiť mnohé kvitnúce rastliny, ktoré máme bežne v záhrade. Pokojne aj napríklad obľúbenú aksamietnicu, ktorú vysievame z vlastných semien. Samozrejme, ideálne je, ak nevysievame len jeden druh, teda ak nezakladáme monokultúru.
Zmes volíme podľa typu pôdy a podľa toho, čo plánujete na rok na danom mieste pestovať. Ak to budú kapustovité rastliny, vyhnite sa zmesiam, kde je repka. Zmesi každoročne striedajte. Z rastlín sú na zelené hnojenie vhodné repka, vika, horčica, facélia, pohánka, ďatelina a ďalšie. Veľmi obľúbená je zmes repky a horčice.
Čo robiť po výseve?
O plochu, kde vysejete akúkoľvek zmes, sa však treba starať. Treba ju udržiavať stále mierne vlhkú. Po vyrastení rastliny pokoste kosákom alebo kosou na výšku 10 až 15 cm. Zelená hmota ľahne a nechajte ju na mieste zvädnúť. Po niekoľkých dňoch ju môžete zapracovať do pôdy. Netreba hlboko, stačí plytko.
Ak budete takúto plochu zakladať na jar, vysádzať či vysievať na takúto hriadku sa dá zhruba o tri týždne po zapracovaní zelenej masy. Do zakladania porastu na zelené hnojenie sa však môžete pustiť rovnako úspešne na jar aj na jeseň. V tom druhom prípade nechajte plochu po zapracovaní biomasy „oddýchnuť“ do jari.
Zelené hnojenie vylepšuje kvalitu pôdy
Zelené hnojenie vylepšuje kvalitu a štruktúru pôdy, pomáha rozvoju užitočných mikroorganizmov, zabraňuje vyplavovaniu živín, zabezpečí lepšie zadržiavanie vlahy a tiež ozdravuje pôdu. Výraznou mierou prispieva k vzniku humusu a teda k vyššej úrodnosti pôdy.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, tento rok je divny, rajciny su obsypane, ale stale zelene. Uz som zastip…