Ako na zimný rez jadrovín

Zimným rezom ovplyvníme nielen tvar stromov, ale aj produkciu kvetov a plodov. V tomto období režeme predovšetkým jadroviny, čiže hrušky a jablone.

Ako na zimný rez jadrovín

Zimné obdobie je pre mnohé opadavé stromy a kry vhodným obdobím rezu aj preto, že konáre a vetvy bez listov sú oveľa lepšie viditeľné, a tak náš zásah bude presnejší a cielenejší. Ako prvé si všímame a odstraňujeme rozštiepené, zlomené a konkurujúce si výhony. Preč dáme aj príliš slabé a tie, ktoré zmenili farbu vplyvom odumretia alebo napadnutia chorobou, napríklad v prípade jabloní múčnatkou.

Odstránením tenkých koncov výhonov a vetvičiek podporíme rast silných výhonov v ďalšom roku. Na výhone s napríklad desiatimi i viacerými očkami sú tie blízko jeho konca často slabšie a horšie vyzreté. V ďalšom roku tak z ponechaných pukov vyrastú silné listy, prípadne výhonky. Čím viac teraz v zime zrežeme, tým intenzívnejšie rastlina v budúcej sezóne porastie. Ak režeme iba mierne, aj rast v ďalšom roku bude mierny. Tento fakt môžeme dobre využiť napríklad pri starých rastlinách, keď ich potrebujeme zmladiť. Vtedy väčší zásah vyprovokuje nový silný rast.

Pozor, v zime nerežeme, ak teploty klesajú príliš nízko, prípadne ani vtedy, ak hlásia príchod veľmi nízkych teplôt. Nerežeme ani na jar kvitnúce kry, a čo sa týka ovocných drevín, vyhneme sa rezu kôstkovín, čiže sliviek, čerešní, broskýň, mandlí, marhúľ a nektáriniek. Nielenže sú chúlostivejšie na nízke teploty, no práve v tomto období im hrozí napadnutie hubovým ochorením.

Puky kvetov jablone
Pri reze hrušiek a jabloní sa okrem tvarovania a prevzdušnenia dreviny zameriavame aj na tvorbu takzvaného rodivého obrastu, čo sú krátke vetvičky nesúce vždy niekoľko kvetných pukov.

Rez jadrovín v zimnom období

Rez ovocných stromov vyvoláva medzi mnohými záhradkármi skoro až paniku, keďže sa boja, že ho neurobia dobre a prídu o úrodu alebo poškodia strom. Hoci také niečo sa stáva málokedy, je dobré pri reze nasledovať odporúčania odborníkov. Učí sa každý z nás a začať niekde treba. V ďalšom roku po reze potom sledujeme, ako naň drevina zareagovala a aj z toho si vieme vziať ponaučenie. Samozrejme, režeme aj podľa toho, aký tvar stromu pestujeme: či vysokokmeň, polokmeň, palmetu, zákrsok alebo iný. Hoci vychádzajú z rovnakých princípov rastu, každý z nich má svoje špecifiká.

Prednosťou rezu v zimnom období, keď je drevina bez lístia, je, ako už bolo spomínané, že dobre vidíme všetky výhony, dokonca aj puky a ich smerovanie. Režeme totiž takmer vždy na vonkajší púčik, čiže puk smerujúci von z dreviny. Pri pohybe okolo stromu aj v strome dávame pozor, aby sme neopatrnými pohybmi nevylamovali puky.

Okrem odstránenia poškodených, konkurujúcich si výhonov sa pri zimnom reze hrušiek a jabloní zameriame na vytváranie takzvaného rodivého obrastu. Rodivé výhonky sú krátke výhonky vyrastajúce z hrubších kostrových konárov. Nachádza sa na nich niekoľko silných zdravých kvetných pukov. Úrodu prinášajú mnoho ďalších rokov. Kvetné puky, ktoré sú v porovnaní s listovými guľatejšie, menej špicaté, sa nachádzajú i na tenkých a dlhých výhonoch, tie sa ale pod váhou plodov môžu ľahko polámať. Rodivý obrast je na rozdiel od nich oveľa stabilnejší a pri zbere zvyčajne dostupnejší.

Pri reze sa snažíme vytvárať vzdušné koruny, aby cez ne dobre cirkuloval vzduch. Tým predchádzame hubovým ochoreniam, ktorým sa darí pri vyššej vzdušnej vlhkosti a stojacom vzduchu. Toto zvyčajne dosiahneme zameraním sa na základy rezu, čiže odstraňovanie slabých, chorých, mŕtvych, poškodených, konkurujúcich si a do stredu koruny rastúcich výhonov.

Ako na zimný rez jadrovín

Ako na to krok za krokom

1. Pravidelný rez

Vďaka pravidelnému rezu budú mať stromy vybudovaný uspokojivý tvar z kostrových konárov a krátkym rodivým obrastom. Preto si vyžadujú iba mierny zásah.

2. Redukcia výhonov

Cieľom rezu je najmä redukcia minuloročných bočných výhonov na 4 až 6 očiek, pričom tie najtenšie alebo príliš zahusťujúce odstránime celkom. Očká počítame od staršieho dreva, ktoré rozpoznáme dobre podľa farby. Je hnedé, na rozdiel od výhonov z minulého roka, ktoré sú svetlejšie. Režeme nad očkom a šikmo smerom od očka, aby sme uľahčili stekanie vody.

3. Výsledný tvar

Strom po reze má na kostrových konároch ponechané iba silné a vhodne orientované minuloročné výhony. Na mladom strome môžeme ponechať na kostrových výhonoch terminálne (koncové) očká, až kým dorastú do želanej dĺžky. Pri starších stromoch ich odstraňujeme. Na zrezaných výhonoch očakávame v ďalšom roku tvorbu nového rodivého obrastu.

Zimný rez stromov

Čo s kôstkovinami?

Kôstkoviny, z nich najmä slivky, sú náchylné na takzvanú bielu hnilobu dreva (Chondrostereum purpureum). Jej príznakmi je akoby strieborný povlak na listoch, odumieranie vetvičiek a konárov, postupne celej dreviny. Spóry, ktorými sa rozširuje, sú aktívne približne od septembra do jari a šíria sa vzduchom. Preto kôstkoviny režeme počas sezóny, keď sú schopné aktívne zaceliť rezné rany. Pri reze sa tiež oplatí dezinfekcia nožníc, napríklad bielou liehovinou, keď skončíme na jednom strome a prejdeme na ďalší. Tiež platí, že po vyformovaní koruny už kôstkoviny nie je treba rezať tak intenzívne ako jadroviny.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku