Ako ochrániť ruže pred mrazmi? Možností je viac

Ako mám ochrániť ruže pred mrazmi? Na internete je množstvo informácií, mám pocit, že niektoré sú aj protichodné. Ďakujem za radu. 

Ako ochrániť ruže pred zimou

Ochrana ruží pred zimnými mrazmi je dôležitá, najmä ak máte záhradu vo vyšších polohách. Spôsobov a možností je vždy viacej. Prihŕňanie pôdy, nastieľanie, jesenný rez, či dokonca balenie korunky do papierového vrecka.

Dôležitá je už samotná výsadba

Ochrana na poslednú chvíľu však nemusí vždy stačiť. Schopnosť prežiť krutú zimu totiž dávate ružiam do vienka už pri vysádzaní. Lepšie prezimujú rastliny pevné a správne živené, ktoré ste vysadili do stredne ťažkej pôdy, nie pieskovej, s neutrálnou až mierne kyslou pôdnou reakciou. Ešte väčšie šance majú, ak ste ich vysadili na miesta, ktoré sú chránené pred prudkým chladným vetrom a je tam dokonca polotieň alebo občasný tieň. Prezimovanie ružiam uľahčíte, ak ich už koncom augusta prestanete hnojiť dusíkatým hnojivom.

Zazimovanie ruží

Ako zazimovať ruže a čomu sa vyhnúť

V prípade, že ruže, ktoré ste vysadili na jeseň, majú dobre vyzreté drevo, nemusíte sa báť namrznutia či vybiehania výhonkov z podpníka.  Teraz im prikryte spodnú časť s púčikmi, s ktorými rátate na jar pri hlavnom reze. Týmto spôsobom ich chráňte do výšky dvadsať až štyridsať centimetrov. Vhodný materiál je čečina, tenké postrihané konáriky z okrasných či ovocných kríkov, vrchná časť konárikov z ruží po jesennom reze a hrubšie stonky paprík. Určite nepoužite nahrabané lístie, trávu, krátku slamu, hnoj a vňať z mrkvy a petržlenu. Môže totiž nastať sparenie materiálu, či dokonca jeho hnitie. Najistejšou ochranou je, ak ruže prikryjete nakopcovanou ornicou. Ornicu odoberte rýľom ďalej od kríčka a vzniknutú brázdu vyplňte maštaľným hnojom alebo kompostom.

Zazimovanie ruží

Popínavým a vyšším druhom sadových ruží zasa zviažte výhonky dokopy silným špagátom. Čiastočne sa tak zadrží vzduch a konáriky sa budú vzájomne chrániť pred chladným vzduchom.

Nezabudnite ani na obaľovanie koruniek stromčekových ruží. Pred zakrytím najskôr straste listy, alebo aspoň časť z nich, a odvezte ich zo záhrady. Najmä spóry čiernej škvrnitosti sú totiž na listoch schopné prežiť aj pri mrazoch −18 °C. Korunky obaľte vzdušným materiálom, vrecovinou alebo papierom, ktorý odspodu mierne natrhnite, aby mala rastlina lepší prístup vzduchu. Nikdy nepoužívajte fóliu.

Zazimovanie stromčekových ruží

Od kedy ich chrániť

Čas zimnej ochrany signalizuje počasie. Prvé nízke mrazy do −2 °C sú neškodné, ale už začnite s prípravou. Nebezpečné sú skoré náhle mrazy pri −10 °C, keď trpí nevyzreté drevo. Pozor dajte najmä na ušľachtilé ruže, ktoré boli rozmnožené odrezkami, lebo majú svoj koreňový systém, ktorý je menej odolný ako koreňový systém podpníka.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku