Ako už na jeseň ochrániť vyššie opadavé dreviny pred nepriazňou zimného počasia? Nožnicami!

Máme niekoľko možností, ako pomôcť rastlinám prežiť nestále zimné počasie. Jednou z nich je preventívne skrátenie už na jeseň. Ukážeme vám, ako na to.

Orezanie dlhých letorastov
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Na nechránenom stanovišti sa stáva, že rastliny poškodí hlboký mráz alebo aj námraza kombinovaná so silným vetrom. Aj väčšie vrstvy snehu dokážu rastliny polámať alebo „rozvaliť“. Existuje niekoľko spôsobov, ako ich chrániť pred nepriazňou počasia. Napríklad štíhle ihličnany, ale i vysoké trávy zväzujeme, aby sa do ich vnútra nedostal sneh.

Vyšším a rýchlorastúcim opadavým druhom pomôže v tomto období skrátenie letorastov aj o polovicu – pozor, nejde o definitívny rez, na ten príde rad koncom zimy až začiatkom jari. Najviac ohrozené sú rastliny vysadené v minulom alebo predminulom roku, ktoré ešte nestihli dobre zakoreniť. Ako vietor kmáše vetvičkami a celou rastlinou, často sa pretrhnú nové, ešte slabé korienky pod zemou. Následne málo koreňov znamená obmedzenú schopnosť prijímať vodu a živiny. Preto okrem skrátenia letorastov skontrolujeme aj ukotvenie drevín.

Krok za krokom: Preventívne skrátenie budleje

1. Rastlinu zhodnotíme pohľadom. Všímame si, kde sú tenké vetvičky vzhľadom na pravdepodobný smer silných vetrov. Aj podľa toho rozhodneme, nakoľko ju zrežeme, prípadne v ktorých miestach.

Zhodnotenie rastliny pohľadom kvôli zrezaniu
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Pomocou záhradníckych nožníc odrežeme každý konár jednotlivo, pričom rez vedieme čisto, bez trhlín a nad uzlom. Rez nad uzlom sa pekne zahojí, no ak by sme ponechali hrot, ten odumiera a môže sa stať vstupnou bránou pre infekciu.

Rezanie konárov záhradnickými nožnicami
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Celkový výsledný tvar kra má byť rovnomerný. Akékoľvek vyčnievajúce konáre budú náchylnejšie na poškodenie vetrom. Tiež sa uistíme, že sú odstránené všetky odkvitnuté súkvetia.

Tvarovanie budleje
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Takto skracujeme aj…

  • Ruže – veľkosť ružových kríkov zmenšíme o približne polovicu ich výšky. Hlbšie ich ostriháme až začiatkom jari, keď si stonky splnia svoju úlohu ochrany nižšie položených púčikov pred silným mrazom.
  • Novovysadené stromy – nezrezávame vrchol (terminál). Pevne ich uviažeme o vhodnú oporu aj vzhľadom na prevládajúce vetry.
  • Prípadne skrátime aj iné kríky na stanovišti, kde je riziko námrazy v kombinácii so silným vetrom.

TOP TIP

Záhradnícke alebo pákové nožnice?

Klasické záhradnícke nožnice strihajú čisto a umožňujú plnú kontrolu nad tým, kde a ako režeme. Na hrubé konáre zvolíme pákové nožnice. Dlhé rukoväti vytvárajú pákový efekt, ktorý poskytuje väčší výkon.

V oboch prípadoch platí, že väčšie čepele si poradia s hrubšími výhonmi. Pred rezom skontrolujeme maximálne odporúčaný priemer pre rez, aby sme ich nevhodným zaobchádzaním nepoškodili. Náradie udržiavame čisté, naolejované a nabrúsené.

Strihanie konárov pákovými nožnicami
Ak sú vetvičky pre záhradnícke nožnice príliš hrubé, použijeme pákové nožnice. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Galéria k článku

Text: Frances Tophill
Foto: Gardener´s World (Jason Ingram, Sarah Cuttle)
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: budleja | jeseň | rez | ruže | stromy

Diskusie na tému článku