Bez odšťavovača a straty vitamínov! Pripravte si elixír z rakytníka a arónie a naštartujte imunitu

Medzi menej známe a pestované plodiny, ktoré zbierame na konci sezóny, patria rakytník a arónia. Drobné plody vynikajú výraznými zdravotnými benefitmi, a navyše, je veľmi vhodné ich kombinovať.

Šťava z rakytníka
Rakytník je známy svojou oranžovou farbou a kyslou chuťou. Foto: Shutterstock

Oba druhy kríkov podporujú imunitu a zdravie, pričom dozrievajú v období, keď čelíme zvýšenej záťaži v dôsledku zmeny počasia. Často sa hovorí, že je vhodné zbierať ich po prejdení mrazom, no toto tvrdenie je sporné. Mráz môže plody poškodiť a ovplyvniť ich účinnosť, najmä v liečiteľstve a kuchyni.

Jedným z najlepších spôsobov, ako spracovať rakytník a aróniu a zároveň zachovať ich vitamíny, je príprava liečivých štiav. Ako si ich jednoducho pripraviť doma?

Rakytník je známy svojou oranžovou farbou a kyslou chuťou, zatiaľ čo arónia má sladkú šťavu s tmavočerveným až čiernym sfarbením. Je zaujímavé, že vylisovaná šťava z arónie nemá trpkosť, ktorou sa vyznačujú plody v surovom stave. Kombinovanie štiav v pomere 1 : 1 vyváži chuť bez straty účinnosti. Zmes môžete doladiť včelím medom, ktorý len zvýši liečivý a výživový efekt.

Oxidácia pri kontakte s kovom: Je to mýtus alebo fakt?

Pri spracovaní ovocia a zeleniny sa občas stretávame s tvrdením, že kontakt s kovmi ovplyvňuje kvalitu rastlinnej suroviny, a že dochádza k oxidácii – reakcii rastlinných kyselín s kovmi pôsobením jemného elektrického prúdu. Toto tvrdenie je však z veľkej časti mýtus. Oxidácia, ktorá vedie k hnednutiu a zmenám farby, sa v skutočnosti deje pri kontakte ovocia a zeleniny s kyslíkom zo vzduchu, nie kovmi.

Kovy ako železo alebo meď môžu v určitých podmienkach tento proces urýchliť, ale bežné kuchynské nože z nerezovej ocele nemajú významný vplyv na oxidáciu. Tvrdenie, že kov spôsobuje oxidáciu cez elektrický prúd, nie je vedecky podložené. Tento mýtus mohol byť rozšírený v súvislosti s marketingovými tvrdeniami výrobcov keramických nožov.

Ak chcete mať istotu, že minimalizujete oxidáciu, najlepším riešením je obmedziť vystavenie potravín kyslíku, nie nutne kovom. Ak sa však vyhýbate používaniu elektrických spotrebičov aj z iných dôvodov, napríklad ekologických, stále existuje možnosť odšťavovať ovocie aj bez nich.

Bobule arónie
Arónia má spomedzi drobného ovocia najvyššie antioxidačné účinky, vyššie ako čučoriedky, baza čierna alebo brusnice. Foto: Shutterstock

Ako pripraviť šťavu z rakytníka a arónie bez prístroja

Jednou z alternatív je tzv. sieťka na odšťavovanie, ktorá sa dá zohnať v obchodoch s domácimi potrebami. Ide o jednoduché vrecúško z plastovej sieťoviny so zaťahovacím motúzikom na okraji. Ak nemáte takúto sieťku, môžete ju nahradiť pevnou záclonovinou. Treba však počítať s tým, že materiál musí byť dostatočne odolný, keďže bude pri lisovaní vystavený značnému tlaku.

Bobule najskôr jemne načnite napríklad valčekom alebo plochou kuchynského kladivka, aby sa narušil ich povrch. Potom zvyšujte zakrúcaním tkaniny tlak na obsah sieťky, až kým nevylisujete maximum šťavy. V ideálnom prípade zostanú v sieťke len suché šupky a semená, ktoré môžete ekologicky rozhodiť v okolí. Takto môžete vylisovať rakytník aj aróniu, pričom ich následne zmiešajte v spomínanom pomere 1 : 1 a dochuťte medom.

Šťava z arónie
Vylisovaná šťava z arónie nemá trpkosť, ktorou sa vyznačujú plody v surovom stave. Foto: Shutterstock

Skladovanie a užívanie vylisovanej šťavy

Bez pasterizácie a mrazenia vydrží šťava v chladničke približne týždeň. Potom je lepšie pripraviť novú dávku. Užívajte jednu lyžicu denne, ideálne ráno. Ak si pred zimou spravíte takúto 3-týždňovú kúru, podporíte vašu imunitu. Ak potrebujete šťavu uchovať dlhšie, odporúčame pasterizáciu.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku