Na konci záhrady máme bujný porast malín, ktoré tu rástli, ešte keď sme boli deti. Dnes už to nie je žiadna sláva, nad malinami je koruna starej hrušky od suseda a minulý rok po zbere úrody sme si dokonca všimli škvrny na listoch malín. Dá sa s tým niečo robiť?
Maliny majú rady slnko a časť dňa putujúci zelený tieň. Okrem toho potrebujú pravidelné prerezávanie – staršie odrody režeme tak, že od zeme odstránime staré odrodené prúty. Ďalším faktorom je jednostranné vyčerpanie pôdy, ktorú zvyčajne nijako neregenerujeme. V dôsledku toho sú maliny v slabej kondícii a podliehajú rôznym chorobám. Riešením by bolo pôdu raz ročne pohnojiť viaczložkovým hnojivom.
Škvrny na listoch naznačujú, že vaše maliny pravdepodobne napadol vírus mozaiky. S tým budete bojovať len veľmi ťažko a infikované rastliny je lepšie vykopať a spáliť. Na ich miesto však už vysaďte niečo iné, určite nie maliny. Istou prevenciou pred touto chorobou je i boj proti hmyzím škodcom, ktorí významne prispievajú k šíreniu vírusových chorôb, na ktoré sú maliny náchylné. Nebezpečné sú z tohto hľadiska vošky, ktoré hneď po zistení bez milosti radšej zlikvidujme povoleným insekticídom. Okrem každoročného prihnojenia, rezu odrodených prútov a občasnej kontroly výskytu škodcov maliny nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a dokážu sa nám za našu námahu odmeniť chutnými veľkými plodmi.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte. Poprosím Vás na červených malinách mám neskutočné množstvo tých veľkých…