V seriáli ste ukazovali krásne rozkvitnutý pajazmín a vraveli ste, že je ideálny v blízkosti terasy, pretože jeho kvety krásne voňajú.
Veľmi sa nám táto myšlienka páči a radi by sme si teraz na jeseň niekoľko pajazmínov zasadili. Mám dve otázky. Spomínali ste, že na bohaté kvitnutie je kľúčový pravidelný rez, ako na to? A druhá, ako ho úspešne pestovať?
Ako a kedy rezať pajazmín
Začnem prvou otázkou, týkajúcou sa rezu. Áno, spomínal som, že pajazmín treba na bohaté kvitnutie rezať, no vravel som aj to, že bude kvitnúť, aj keď ho rezať nebudete. Kvety sa dokonca objavia skôr ako v prípade kra, ktorý je pravidelne rezaný. Tým však všetky „výhody“ nerezania končia. Naopak, postupne sa udeje to, že nerezaný pajazmín bude postupne z roka na rok pomaly rednúť a prinášať čoraz menej a menej kvetov…
Bohaté a každoročné kvitnutie, keď je celý ker doslova obsypaný kvetmi, dosiahnete práve pravidelným rezom, a to tesne po odkvitnutí. Pajazmín kvitne na minuloročnom a staršom dreve. Hneď po odkvitnutí preto prerežte staré drevo a zachovajte nové výhonky. Tie totiž budú kvitnúť na budúci rok a už teraz sa na nich začnú zakladať kvetné púčiky.
Ak je pajazmín veľmi prerastený, môžete ho začiatkom jari zrezať až celkom ku kostrovým konárom. Nezabudnite ho však výdatne prihnojiť, aby vyhnal nové výhonky. V prípade, že si z neho chcete dopestovať živý plot, prvé štyri roky režte výhony bez rozdielu vo výške maximálne pol metra, aby sa kríky zahustili. Až potom ich nechajte rásť do výšky, akú chcete, aby živý plot mal. Tú dosiahne veľmi rýchlo, v dobrej pôde má letorasty dlhé aj viac ako jeden meter, takže sa nemusíte báť, že ste rezom niečo stratili.
Pajazmín je vďačný ker, hodí sa i do malých záhrad
Čo sa týka pestovania, pajazmín je veľmi vďačný ker do okrasných záhrad. Je totiž ideálny spoločník na terasy. V lete kvitne voňavými kvetmi a na jeseň sa mu nádherne vyfarbuje lístie. Navyše má stredne veľký vzrast, vďaka čomu sa výborne hodí i do malých záhrad. V dospelosti totiž dorastá do výšky maximálne troch metrov.
Pochádza z južnej Európy a na stanovište ani pôdu nie je náročný. Darí sa mu v každej hlinitej a hlinitopiesočnatej pôde. Popri pravidelnom reze však ocení aj dostatok živín a vody. Pozor, neznáša zamokrené a ťažké pôdy, kde často vyhníva jeho koreňový systém. Radšej mu doprajte krátkodobé sucho.
Vyhovuje mu slabo kyslá až silno zásaditá pôda. Zaujímavosťou je, že je odolný proti znečistenému ovzdušiu, takže je vhodný aj do mestských záhrad. V kyslejšej pôde je dobré raz za tri roky zapracovať vápnik v podobe mletého vápenca. Čo sa týka svetelných podmienok, znesie aj tieň, no najkrajšie kvitne na slnečnom mieste.
Aby ste sa mohli tešiť z jeho nádherných letných kvetov, ktoré obsypú celý ker, musíte ho každý rok mierne zmladiť. Rez je teda najdôležitejšia podmienka pre rozkvitnutý a voňavý pajazmín.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…