Ako pestovať exotické rastliny a záhradkárčiť na chalupe? Privítajte leto s júlovým číslom časopisu Záhrada

Júlové číslo časopisu Záhrada 5/2024 je v predaji od 19. 6. 2024. Pripravili sme si pre vás odborné rady o pestovaní figovníkov či banánovníkov a množstvo nových tipov do letnej záhrady.

Titulná strana časopisu Záhrada 05/2024
Foto: Shutterstock, redakcia

Časopis zakúpite v novinových stánkoch, v predajniach tlače, v obchodných reťazcoch a čerpacích staniciach (napr. Tesco, Billa, Lidl, Kaufland, Terno, Coop, Metro, OMV, Shell, Slovnaft). Môžete si ho tiež objednať elektronicky na www.jagastore.skwww.predplatne.jaga.sk alebo floowie.com.

Čo v ňom nájdete?

Hlavnými témami sú záhradkárčenie na chalupe a pestovanie exotických rastlín – banánovníkov, kivi a figovníkov, o ktorom porozprávajú pestovatelia laici aj odborníci s mnohoročnými skúsenosťami.

Keď chcete dopestovať zeleninu v záhradke, kam sa nedostanete denne a nemáte ani kvapkovú závlahu, pomôcť si môžete doma vytvorenými imitáciami zavlažovacích nádob „olla“. Postup, ako na ne krok za krokom, nájdete práve v tomto čísle. Predstavujeme tiež 25 najkrajších rastlín leta a z 5 odrôd obľúbených funkií (Hosta). Prečítate si aj o novej hmyzej hrozbe z Ázie, o sršňovi ázijskom.

Ani v lete neodkladáme záhradnícke nožnice, zistite, prečo je dobré mať ich stále po ruke. Venujeme sa tiež aktuálnym výsevom či pestovaniu izbovej rastliny alokázie – sloniemu uchu. Inšpirujte sa našimi receptami z malín.

Pán profesor Hričovský poradí, ktoré ovocné druhy a odrody pestovať v chotári Čierny Balog.  Nechýbajú ani obľúbené rubriky, ako sú Pýtajte sa Martina, Poradňa, Rastlina mesiaca či Aktuálne práce v okrasnej aj v úžitkovej záhrade.

Ako pestovať banánovníky, kivi a figovníky

Naučte sa pestovať jedlé figovníky, kivi a okrasné banánovníky vďaka pestovateľom laikom aj odborníkom. Poradia, čo je pre ich pestovanie kľúčové.

Ako pestovať banánovníky, kivi a figovníky
Článok Ako pestovať banánovníky, kivi a figovníky

Hurá na chalupu

Záhrada na chalupe, kam sa nedostaneme nielenže každý deň, ale ani každý týždeň, má svoje špecifiká. Ako ju vytvoriť a ako sa o ňu starať tak, aby sme v nej boli spokojní, prezradí v článku Hurá na chalupu záhradná dizajnérka Lucia Peukertová.

Hurá na chalupu
Článok Hurá na chalupu

Aby ste nemuseli zalievať každý deň

Zavlažovacie hlinené nádoby dnes známe pod názvom „olla“ majú vraj dlhú históriu a používali sa najmä v polopúštnych oblastiach. Ako efektívny spôsob zavlažovania ich vieme využiť aj dnes v záhradách s ľahkou pôdou, alebo v záhradke, kam chodíme raz za týždeň. V článku Aby ste nemuseli zalievať každý deň ponúkame fotonávod, ako si vyrobiť ich alternatívu z terakotových kvetináčov.

Aby ste nemuseli zalievať každý deň
Článok Aby ste nemuseli zalievať každý deň

Sršeň ázijský, nová hmyzia hrozba

Už ste o tejto novej hrozbe asi počuli alebo čítali – sršeň ázijský. Možno nie je až takým ohrozením, čo sa týka jeho bodnutia, ale skôr ako predátor zameriavajúci sa na včelu medonosnú. Zistite, ako žije a ako ho poznať v článku Sršeň ázijský, nová hmyzia hrozba od nášho spolupracovníka zoológa Adriána Purkarta.

Sršeň ázijský
Článok Sršeň ázijská, nová hmyzia hrozba

Režeme v lete

Čo rezať v lete? Nožnice noste najlepšie pri prechádzaní záhradou vo vrecku so sebou, tu a tam určite niečo nájdete, čo je treba odstrihnúť. Inšpirujte sa v našom článku Režeme v lete.

Režeme v lete
Článok Režeme v lete

Galéria k článku

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: redakcia, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku