Ako pestovať klíviu?

Klíviu pestujem už niekoľko rokov. Ako a kedy ju správne presadiť? Okolo cibule vyrastajú mladé výhonky. Môžem ich použiť na rozmnoženie?
Cecília Š., Košice

Rozkvitnuté kvety klívie

Klívia najlepšie kvitne, keď majú korene obmedzený priestor. Preto sa neodporúča presádzať ju príliš často. Vhodný interval je raz za 3 – 4 roky alebo keď korene prerastajú cez spodný otvor v črepníku, prípadne rastlina viac rokov nekvitne a tvorí veľa mladých výhonkov. Príčinou nekvitnutia však môže byť aj príliš teplý, suchý vzduch alebo nedostatok svetla.

Rozkvitnutá klívia

Ako sa starať o klíviu

Klívia kvitne bežne v 3. – 4. roku pestovania, v priebehu februára – marca. Potom potrebuje obdobie vegetačného pokoja. Koncom augusta obmedzte zálievku a v septembri ju premiestnite na chladné svetlé miesto s teplotou okolo 4 – 10 °C. V priebehu decembra začne vyrastať bezlistá stonka – stvol. Keď dorastie do výšky cca 10 cm, črepník premiestnite na svetlé miesto s teplotou približne 20 – 22 °C. Neznáša priame slnečné žiarenie ani tmavý kút. Začnite intenzívnejšie zalievať, ale pozor, substrát nesmie byť premokrený. Vhodné je tiež rosenie vlažnou vodou. Prihnojujte raz za 2 týždne hnojivom podporujúcim kvitnutie.

Po odkvitnutí treba klíviu opäť pripraviť na obdobie vegetačného pokoja obmedzením zálievky na jedenkrát za 2 týždne.

Rozkvitnutá klívia v črepníku na zemi

Čo s mladými výhonkami?

Mladé rastlinky okolo pôvodnej rastliny sa dajú použiť na rozmnoženie, ideálne pri jej presádzaní. Vhodným termínom je marec. Klíviu treba opatrne vyklopiť z črepníka, starostlivo odrezať alebo odlomiť mladý výhonok tak, aby mal korene a najmenej 3 listy. Mladý výhonok potom zasaďte do kvetináča s priemerom cca 10 cm naplneného substrátom pre izbové rastliny. Pôvodnú rastlinu vysaďte do črepníka s priemerom o 1 – 2 cm väčším, ako bol pôvodný.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku