Viem, že marhule sú náročné na podnebie, no napriek tomu by som ich rád pestoval. Existuje nejaký spôsob, ako sa dočkať úrody na Orave?
V podhorských a horských oblastiach sú na pestovanie marhúľ problematické najmä veľmi nízke zimné teploty, predjarné i jarné striedanie teplých a mrazivých dní, v lete zasa časté dažde, hmly a menej slnka a tepla. Možno im trochu pomôže súčasné oteplenie klímy.
Úspech pestovania závisí najmä od výberu stanovišťa, najodolnejšej odrody, od zimnej a predjarnej ochrany pred extrémnymi mrazmi, jarnými mrazíkmi a od ochrany pred hubovými chorobami.
Vhodným stanovišťom je miesto na južnej stene domu, kde stromy môžeme pestovať vo forme ovocnej steny. I tak zabezpečíme zimnú ochranu steny, ale aj okolitej pôdy, napríklad slamenými rohožami. V predjarí ju pritieňujeme pred slnkom, aby sa príliš skoro nerozprúdila miazga a strom nezačal pučať v čase jarných mrazíkov. Dôležité je neprehnojovať marhule dusíkom, ale pridať viac draslíka a stopové prvky, aby prírastky do zimy dobre vyzreli a boli odolnejšie proti mrazu.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…