Ako pestovať olivovník: Kúsok Stredomoria v našej záhrade

Azda žiadny iný strom v sebe neskrýva toľko symboliky ako olivovník. V židovskej kultúre je posvätným stromom, pre Grékov darom od bohyne Atény a v Biblii rastie v Getsemanskej záhrade po boku Krista.

Olivovník v záhrade
Foto: Shutterstock

Dodnes je biela holubica s vetvičkou olivovníka v zobáku symbolom mieru. Nečudo, že si získal priaznivcov ďaleko za hranicami jeho domovských krajín. Za exotickou krásou olivovníkov nemusíme vycestovať na dovolenku, môžeme ho vypestovať aj doma.

Olivovník patrí medzi subtropické rastliny, ktoré sa dožívajú až niekoľko stoviek rokov. Čím je olivovník starší, tým je jeho kmeň doslova vráskavejší. Vďaka klimatickým zmenám a otepľovaniu sa dá pestovať aj v našich zemepisných končinách. Je možné ho vypestovať v oblastiach, kde teplota v zime neklesne pod -15 °C. Vo všeobecnosti sa mu preto darí skôr v južnejších oblastiach Slovenska s nižšou nadmorskou výškou.

Pestovanie olivovníka

Najlepšie obdobie na výsadbu olivovníka je od apríla do októbra. Sadíme ho do jamy, ktorá musí byť o 30% väčšia, ako je koreňový systém stromu. Najlepšie bude prosperovať na najsuchšom a najslnečnejšom mieste v našej záhrade. Ocení výdatnú a pravidelnú zálievku. Na jeho pestovanie je najlepší španielsky substrát so špeciálnou receptúrou, no v dostačujúcej kvalite sú aj slovenské substráty pre olivovníky a exotické rastliny. Na jar ho prihnojíme granulovaným hnojivom na báze draslíka, na jeseň zasa zimným hnojivom.

Keď vonkajšia teplota klesne pod -8 °C, je čas zazimovať olivovník do netkanej textílie. Takto zabalený by nemal byť dlhšie ako dva mesiace, inak môže začať trpieť hubovými chorobami.

Olivovník
Foto: Shutterstock

V našich zemepisných podmienkach kvitne olivovník na jar pri 10 °C. Jeho kvety kvitnú krátko, približne týždeň. Pri priaznivých podmienkach a dobrej starostlivosti môžu plody dozrieť aj u nás, ale nebudú jedlé a také veľké ako v domácich krajinách. V našich záhradách je preto skôr estetickou ako úžitkovou drevinou.

Ak sme na jeseň neobrali hoci len symbolickú úrodu, môže sa stať, že jeho listy na jar úplne opadajú. Príčinou je, že v zime strom vynaložil väčšinu živín do olív namiesto listov. Tento problém je dočasný, neznamená, že olivovník vyhynie, ale strom bude potrebovať vynaložiť viac energie na obnovu síl. Preto je dobré ho takto pravidelne nezaťažovať a na jeseň plody obrať.

Olivy na olivovníku
Foto: Shutterstock

Bez nožníc to nepôjde

Rez olivovníka robíme začiatkom mája tak, že skracujeme konáriky, ktoré vybiehajú von z koruny, aby sme dosiahli kompaktný tvar koruny. Druhý, menej radikálny rez vykonávame na prelome leta a jesene.

Najčastejšie sa koruna olivovníka strihá do guľatého alebo pyramídového tvaru, ale v princípe mu neuškodí akékoľvek tvarovanie koruny. Odstraňujeme aj výhonky na kmeni. Dôležité je, aby sa rez nevykonával na jeseň, pretože cez rezné rany by mohlo dôjsť k jeho zamrznutiu.

Rez olivovníka
Foto: Shutterstock

Pestovanie olivovníka v črepníku

Olivovník je možné pestovať aj v črepníku, avšak priamo v zemi sa mu darí lepšie. Dokáže lepšie zakoreniť a prirodzeným spôsobom získavať viac živín z pôdy. Olivovník pestovaný v črepníku treba preto častejšie prihnojiť a na spodok kvetináča vysypať na účel drenáže kamene.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku