Milovníci petúnií, vypestujte si tento rok vlastné sadenice a ušetrite! Ako na to?

Už dlhé roky patria k obľúbeným balkónovým letničkám. Vybrať si môžeme z veľkého množstva odrôd s jedno a aj viacfarebnými kvetmi. Ako túto rastlinu pestovať?

Ako predpestovať petúnie zo semena
Výhodou predpestovania petúnkových sadeníc je okrem dobrého pocitu aj nemalá finančná úspora. Foto: Shutterstock

Milovníci petúnok si každoročne koncom jari kupujú predpestované priesady a tie si následne vysádzajú do kvetináčov, závesných košíkov a hrantíkov. Inou možnosťou, hoci o niečo náročnejšou a zdĺhavejšou, je vypestovanie tejto letničky zo semien.

Výhodou predpestovania je okrem dobrého pocitu zo získania petúnkových sadeníc vlastným úsilím aj nemalá finančná úspora. Zo semien si vypestujeme veľké množstvo kvalitných sadeníc, ktoré neskôr využijeme v exteriéri alebo ich podarujete susedom či priateľom.

Vedeli ste, že…

Kvety tejto sezónnej rastliny sú jedlé? Okrem ich obdivovania si nimi môžeme ozdobiť aj dezerty alebo letné ovocné šaláty.

Ako pestovať petúnie zo semena?

Predpestovanie tejto vďačnej letničky trvá pomerne dlho a z tohto dôvodu je potrebné začať skoro.  Ideálne vo februári, najneskôr v prvej polovici marca. Neskorší výsev už nemá veľký význam, spôsobil by neskorší nástup kvitnutia.

Osivo vysievame do čerstvého a preosiateho substrátu určeného na výsevy a rozmnožovanie a vždy na urovnaný povrch. Mierne ho pritlačíme a nezasýpame. V predaji bývajú aj obaľované semená, ktoré sa vysievajú jednoduchšie a tie môžeme aj mierne zatlačiť do substrátu.

Po výseve substrát so semenami dôkladne zavlažíme rozprašovačom a nádoby premiestnime do vykurovaného skleníka. Ak ho nemáme, poslúži nám aj svetlý okenný parapet. Výsevy udržiavame v teple, pričom sa snažíme dosiahnuť teplotu 20 až 22 °C. Po vyklíčení semien teplotu o niečo znížime. Po celý čas dbáme, aby bol substrát mierne vlhký, avšak nie premáčaný.

K pikírovaniu rastliniek do menších črepníkov pristúpime až po tom, ako si vytvoria prvé pravé listy. V malých kvetináčoch alebo zakoreňovačoch sa mladé petúnky dobre zakorenia a takto budú pripravené na vonkajšiu výsadbu.

Obľúbené balkónové letničky petúnie
Predpestovanie tejto letničky trvá pomerne dlho, preto treba začať už vo februári, najneskôr v prvej polovici marca. Foto: Shutterstock

Pestré možnosti kvetov

Sortiment petúnok je mimoriadne pestrý a každoročne dopĺňaný zaujímavými novinkami. Nie vždy sa nám však podarí zohnať semená atraktívnych nových odrôd. Sadenice novošľachtencov aj obľúbenej klasiky na jar zoženieme jednoduchšie.

Tieto letničky môžu rásť vzpriamene alebo aj prevísať. Kvety môžu mať buď jednoduché alebo plné, zastúpené je širšie spektrum rôznych farieb a dokonca aj veľkostí. Kvety petúnok zo skupiny Grandiflora môžu mať napríklad až 12 cm v priemere. Hoci sú vysoko príťažlivé, nebývajú dostatočne odolné voči dažďu a vetru.

Menšími a odolnejšími kvetmi, a aj pevnosťou a kompaktnosťou rastlín vynikajú jedince zo skupiny Multiflora. Miernym poliehaním sa zasa vyznačujú rastliny zo skupiny Previsnutých petúnok. Stonky týchto rastlín sa zvyknú počas leta zohnúť pod ťarchou kvetov až k okrajom nádoby.

Široký sortiment kvetov petúnií
Kvety petúnok sú často sýtych farieb a vydržia veľmi dlho. Foto: Shutterstock

Starostlivosť o petúnky nezanedbajte

Prednosťou petúnok je veľmi dlhé kvitnutie, od neskorej jari do prvých mrazov, pričom kvety sú často veľmi sýtych farieb. Predpokladom bohatého kvitnutia a vitálneho vzhľadu je dostatok svetla, aj priameho slnka, inak dochádza k nepeknému vyťahovaniu rastlín.

Postarajme sa aj o mierne vlhký substrát. Avšak pozor, sucho a rovnako aj nadbytok vlahy tejto letničke škodia. Substrát by mal mať pH 6 – 6,5 a obsahovať by mal vápnik aj horčík. Rizikový je pre tieto rastliny nedostatok železa, pretože spôsobuje chlorózu. Tento problém sa prejaví ako typické žltnutie listov.

Zanedbávať by sme nemali ani pravidelné prihnojovanie hnojivom pre petúnie. Dôkladne odstraňujeme tiež odkvitnuté kvety, pretože tým podporíme tvorbu nových.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku