V období dovoleniek patrí k vychutnávaniu ďalekých krajín aj obdivovanie exotických rastlín, ktoré sú typické pre dané oblasti. Sú symbolom oddychu a príjemnej klímy, ktorú si neraz chceme pripomenúť aj doma. Medzi takéto rastliny patrí aj bugénvilea.
Čoraz častejšie sa aj v záhradách v našich podmienkach stretávame s mohutnými palmami, banánovníkmi, olivovými stromami, ale aj kvetmi hýriacimi bougainvilleami (čítame a píšeme ako bugénvilea).
Táto nápadná, obvykle popínavo rastúca rastlina pochádza z Južnej Ameriky, ale je už dávno rozšírená v mnohých subtropických aj tropických oblastiach vrátane Stredomoria.
Popínavka s bohatými listeňmi a drobnými kvetmi
Najčastejšie sa stretávame s dvoma druhmi: bugénvileou holou (Bougainvillea glabra) a bugénvileou nádhernou (Bougainvillea spectabilis). Zatiaľ čo bugénvilea holá je známa cyklámenovými listeňmi, druhá môže mať kvety aj v iných farbách: od smotanovej cez rôzne odtiene žltej, oranžovej, červenej a tiež v typickej cyklámenovej.
Je dôležité poznamenať, že tieto nápadné farebné časti, ktoré sa považujú za kvety, sú v skutočnosti kvetné listene. Spomedzi nich vyrastajú pravé kvety – drobné a biele. Oproti okrasným listeňom kvitnú krátko, preto si ich mnohí mýlia. Listy bugénviley sú tmavozelené, pri niektorých kultivaroch aj panašované.
Bugénvilea zvyčajne kvitne od mája do októbra. Neraz sa stane, že kvitne aj opadaná pri zimovaní, kedy často tvorí samotné súkvetia bez listov. Nie je to však žiaduce. Lepšie, ak rastliny počas zimného obdobia odpočívajú a zbierajú sily na kvitnutie v sezóne.
Rastliny majú popínavý vzrast, v teplých krajinách neraz impozantných rozmerov, kedy dokážu obrásť aj niekoľkoposchodové budovy. V kultúre sa však vyskytujú aj kríčkovito rastúce kultivary. U nás ich pestujeme v skromnejších rozmeroch v nádobách, kde nemajú okrem priestoru na korene ani vhodnú klímu, aby sa rozrástli. Ak sa o ne však staráme správne, aj niekoľkoročné rastliny nás dokážu okúzliť a prekvapiť.
Ako pestovať bugénvileu
Ako slnkomilná rastlina vyžaduje v sezóne najmä veľa slnečného svitu a dostatok výživného substrátu, ideálne vápenatej povahy. Môžeme použiť aj substráty predávané pre stredomorské rastliny. Pri plnom kvitnutí potrebuje veľa vody, ale zároveň je citlivá na premokrenie. Preto nezabúdame na dobré odvodnenie, vhodné je do nádob umiestňovať na dno drenážnu vrstvu z drobného štrku či keramzitu.
Presádzame podľa veľkosti rastliny a nádoby približne raz za 2 roky, ak je substrát už plne prerastený koreňmi. Tie sú veľmi krehké, preto s nimi manipulujeme veľmi opatrne a snažíme sa ich nepoškodiť.
Vhodné podmienky na prezimovanie
Teplota na zimovanie je vhodná 8 – 15 °C. Miesto volíme podľa možnosti skôr svetlé, ale keďže na zimu opadne, znesie aj miestnosť bez svetla. Teplotu sa však snažíme dodržať. Uvádza sa, že toleruje minimum 5 °C.
Kým v sezóne polievame aj denne a pridávame do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia, v zime nehnojíme. Stačí zalievať oveľa menej, obvykle raz za týždeň. Prispôsobíme sa podmienkam tak, aby nedošlo k premokreniu ani nadmernému vysychaniu koreňov.
Strihanie a škodce
Čo sa týka strihu rastlín, vykonávame ho ideálne vo februári, teda krátko pred prebudením rastlín do novej sezóny. Striháme tak, aby sme ponechali dvojročné (minuloročné) drevo, na ktorom sa vytvárajú kvety. Je potrebné nechať aspoň 15 cm tohto „starého dreva“. Príliš prehusťujúce staršie konáriky môžeme odstraňovať tak, aby sa rastliny priebežne zmladzovali.
Spomedzi škodcov ju niekedy napádajú puklice, roztočce a vlnatka. Ošetrujeme chemicky podľa druhu škodcov.
Na čo ešte myslieť pri jej pestovaní?
Ešte je vhodné spomenúť, že nemá rada premiestňovanie. Preto jej vyberáme stanovisko, kde bude počas celej sezóny alebo zimovania bez dodatočnej zmeny miesta. Myslíme aj na to, že na popínavých, často splývajúcich konároch rastú pomerne nebezpečné ostne. Dbáme na to, aby neohrozovali vo svojom okolí ľudí či zvieratá.
Bugénvilea je dlhoveká rastlina, preto ak jej doprajeme vhodnú starostlivosť, prinesie nám nefalšovanú dovolenkovú atmosféru každú sezónu. Pekne ukáže, ak máme pri sebe viac farebných variácií.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…