Mandevila upúta už na prvý pohľad. Jej pestovanie nie je až tak náročné, no čo sa týka prezimovania, často sa stretávame s neúspechom. Poradíme vám, ako na to.
Rod mandevila (Mandevilla, starší názov Dipladenia) pochádza z tropickej Ameriky, kde je známych asi 100 druhov. Väčšinou sa pestujú krížence s nápadnými ružovými a bielymi kvetmi.
K tým najznámejším patria M. splendens, M. boliviensis a tiež M. laxa s bielymi voňavými kvetmi, ktorá znáša aj slabý mráz, no opadajú jej listy. V ponuke kvetinárstiev a záhradných centier sa pomerne často vyskytuje jej ružový kultivar ,Afrodite‘.
Opora je nevyhnutnosť
V domovine vo voľnej pôde dorastá mandevila do 4 metrov. U nás, pestovaná v nádobách v interiéri, dosiahne výšku okolo 1,5 – 2 m. Kvitne od mája do prvých jesenných mrazov. Kvety s priemerom 3 – 4 cm vyniknú pri pestovaní na opore, najlepšie na širšej mriežke.
Podobne ako iné rastliny z tropického pásma patrí k druhom náročnejším na starostlivosť, pretože je ťažké imitovať v byte tropické podmienky.
Výber stanovišťa a prezimovanie
V interiéri jej vyhradíme slnečné a vzdušné stanovište. Výdatne ju zalievame a hnojíme hnojivom s vyšším obsahom fosforu na podporu kvitnutia. Cez leto jej prospieva pobyt vonku v polotieni.
Pred prvými jesennými mrázikmi ju prenesieme do skleníka alebo interiéru. Prezimuje na svetlom chladnom mieste s teplotou minimálne 10 °C. V zime ju polievame menej, iba tak, aby substrát nepreschol.
Presádzanie a rozmnožovanie
Skoro na jar skrátime dlhé tenké výhonky, čím podporíme rozkonárenie do šírky. Mandevila je citlivá na presádzanie.
Ak je to nevyhnutné, presadíme ju do nádoby s priemerom o cca 2 cm väčším, ako mala pôvodná. Nové rastliny môžeme dopestovať na jar z odrezkov.
Galéria k článku
Text: Ing. Anna Szabóobá
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Kúpila som si, lebo sa mi veľmi páčila, ale nejak som to nedomyslela. Ono to asi…