Dobrý deň, kolegyňa pestuje v práci rastlinku, ktorú nazýva rajčiakovec. Má ju už tri roky. Je to pekne urastený malý stromček, ktorý aj kvitne. Vraj má rodiť i sladké plody, no doteraz nezarodil. Poradíte nám?
Rajčiakovec (Cyphomandra betaceae) je vždyzelený ker alebo strom z čeľade ľuľkovitých, pôvodom z Južnej Ameriky. Je to svetlomilná rastlina, preto by mala byť umiestnená na čo najsvetlejšom mieste. V prípade zatienenej polohy sa vyťahuje za svetlom, konáriky sú slabé, listy blednú, kvety opadávajú a kondícia rastliny sa zhoršuje.
V lete je prospešné vyniesť ju na balkón alebo terasu, na miesto chránené pred vetrom. Veľké listy sú krehké a náchylné na mechanické poškodenie. Silný vietor by ich mohol ľahko roztrhať. Pri poklese teploty na 2 °C rastlinu preneste späť do miestnosti. Rajčiakovec vyžaduje pravidelné prihnojovanie. Minimálne raz za dva týždne ho treba prihnojiť viaczložkovým hnojivom.
Problém však nemusí byť len vo svetelných podmienkach či v hnojení. Ak totiž mala vaša kolegyňa rajčiakovec rozmnožený odrezkami, do plodnosti vstupuje až po treťom roku.
Najpravdepodobnejšia príčina neúrody je však v opelení. Rajčiakovec kvitne drobnými bielymi kvetmi. Pri pestovaní v byte obyčajne nedochádza k dokonalému opeleniu a neopelené kvietky opadávajú. Peľ z jedného kvietka na druhý preto preneste napríklad jemným štetcom. Z opelených plodov dorastajú oranžovočervené plody vo veľkosti malého vajíčka. Zberajú sa v čase maximálnej intenzity vyfarbenia šupky plodov. Chuť je veľmi príjemná a pripomína zmes jahôd, ananásu a čiernych ríbezlí. Plody sa najčastejšie konzumujú v čerstvom stave, výborné sú aj so šľahačkou. Rovnako vhodné sú na prípravu sirupov, marmelád a mrazených drení.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…