Ako podporiť zdravé trávenie? Pripravte si čaj alebo nálev z týchto známych byliniek

Často si ani neuvedomujeme, ako veľmi nám bylinky v každodennom živote pomáhajú. Vychutnajme si ich teda nielen v podobe korenia do pokrmov, ale aj vo forme bylinných čajov či nálevov, ktoré dokážu pomôcť napríklad aj pri ťažkostiach s trávením.

bylinkove caje na travenie
Foto: Shutterstock

Bylinky alebo aj liečivé rastliny, ako sa týmto „obyvateľom“ našich záhrad hovorí, pomáhali už generáciám pred nami. Dokážu zlepšiť náladu, zahnať stres, pomôcť pri ťažkostiach horných dýchacích ciest. Spomenúť by sme si mali na ne, aj keď nás trápi trávenie. To si totiž môžeme veľmi ľahko narušiť.

Stres, zle zvolený jedálny lístok, prejedanie alebo, naopak, nedostatočná strava sú len niektoré zo spúšťačov, ktoré môžu narušiť nielen trávenie samotné, ale aj črevnú mikroflóru. Pokiaľ nás problémy s trávením trápia už nejaký čas a majú závažnejší charakter, navštívime lekára. Ak sú však problémy skôr krátkodobé, môžeme vyskúšať podpornú liečbu bylinkami.

Prečo staviť na bylinkové čaje?

Bylinkové čaje alebo nálevy, ako je možné tieto nápoje nazvať, si pripravíme z čerstvých alebo zo sušených byliniek. Môžeme sa rozhodnúť pre užívanie jedinej byliny, často však má väčší zmysel pripraviť si nálevy viacdruhové. Do nich vyberieme rôzne druhy s obdobným pôsobením. Dajú sa tak kombinovať nielen byliny, ktoré primárne uľavujú tráveniu, ale tie, ktoré zmierňujú únavu či podporujú imunitu. Jedine upokojený organizmus sa totiž dokáže zbaviť niektorých zdravotných ťažkostí.

Keď zvolíme správnu bylinnú kombináciu, určite ňou nezaťažíme organizmus, ako sa môže ľahko stať pri pravidelnom užívaní liekov. Navyše, niektoré bylinky takmer určite budeme mať v zásobe aj nasušené, takže po nich stačí v správnej chvíli siahnuť.

Dôležité vedieť

Bylinky a bylinné čaje používame najčastejšie, keď riešime nejaký zdravotný problém a nechceme hneď brať lieky. Nezabudnite ale, že aj užívanie byliniek má svoje pravidlá.

Ako podporiť trávenie bylinkami

Jednou z najvšestrannejších bylín na úpravu trávenia je mäta pieporná (Mentha piperita). Ľahko si ju vypestujeme v záhrade alebo aj v kvetináči na terase. Táto mentolovo voňajúca bylina podporuje vylučovanie žalúdočných štiav, čím celkovo zlepšuje trávenie.

Jej ďalšou výhodou je blahodarný účinok na imunitu, dýchací systém, ako aj na kvalitu spánku. Len treba dávať pozor, aby čaj nebol veľmi silný – u citlivejších jedincov by totiž, naopak, mohol žalúdočné ťažkosti spôsobiť. Mätu neužívame pri pálení záhy.

Ako na prípravu bylinkového čaju z mäty

Budeme potrebovať

  • menšiu hrsť čerstvých listov alebo dve kratšie vetvičky s listami (v prípade prípravy čaju zo sušených byliniek bude stačiť jedna čajová lyžička na šálku s objemom 250 ml)
  • mierne vychladnutú prevarenú vodu
  • šálku alebo kanvičku s viečkom
  • čajové sitko
  • med na dosladenie, citrón na dochutenie

Postup

1. Zalejeme vodou

Hrsť čerstvých byliniek dáme ideálne do sklenenej kanvice a zalejeme vodou. Voda by v prípade prípravy čaju z listov bylín nemala byť úplne vriaca, po uvarení ju preto necháme jednu alebo dve minúty postáť.

priprava bylinkoveho caju z maty (1)
Foto: Stephen Marwood/Gardener´s World

2. Lúhujeme niekoľko minút

Bylinky necháme lúhovať dve až päť minút v závislosti od množstva vňate alebo listov a od toho, aký silný nálev chceme získať. Napríklad mätový čaj by nemal byť príliš silný, čo platí aj pri harmančeku.

priprava bylinkoveho caju z maty (2)
Foto: Stephen Marwood/Gardener´s World

3. Precedíme a dochutíme

Po vylúhovaní bylinky precedíme cez sitko. Po miernom vychladnutí bylinkový čaj osladíme medom, pridať môžeme plátok citróna alebo čerstvý zázvor, ktorý príjemne zahreje.

priprava bylinkoveho caju z maty (3)
Foto: Stephen Marwood/Gardener´s World

Proti nadúvaniu

Proti tomuto neduhu sa dá bojovať pomocou mnohých byliniek. V prevažnej väčšine ide o bežne pestované bylinky, ktoré sa často považujú ako korenie. Jednou z nich je majoránka záhradná (Origanum majorana). Ide o bylinku s výraznou chuťou, ktorá podporuje trávenie, napríklad aj pridaním do tučných pokrmov. Aj vďaka tomu je to bylinka číslo jeden pri zabíjačkových hodoch.

Ďalšími pomocníkmi v tomto prípade sú aj harmanček pravý, vňať bazalky, rasca a semená fenikla. Chutnú a zároveň účinnú zmes namiešame z rovnakého dielu vňate majoránky, kvetov harmančeka, semien fenikla a anízu.

Na upokojenie organizmu pridáme dvojnásobný diel vňate medovky lekárskej, ktorá čaj aj príjemne osvieži. Na prípravu šálky nálevu budeme potrebovať jednu menšiu polievkovú lyžicu sušených bylín.

harmancekovy caj
Znížiť nadúvanie a zmierniť stres vám pomôže lahodná šálka harmančekového čaju. Foto: Stephen Marwood/Gardener´s World

Na zmiernenie pálenia záhy

Pálenie záhy môže mať viacero príčin od stresu cez zlý pitný režim, nevhodný jedálny lístok až po vážnejšie zdravotné problémy. Pokiaľ ním trpíme, je dobré upraviť celkový stravovací režim a vyvarovať sa nápojom a pokrmom, ktoré prekyslenie spôsobujú.

V čajových zmesiach určených na užívanie pri problémoch s trávením často objavíme semienka fenikla obyčajného (Foeniculum vulgare). Hodí sa aj do všetkých bylinných zmesí, ktoré uľavujú pri nadúvaní, ale aj pri pálení záhy. Nájdeme ho aj v čajoch určených pre dojčiace matky alebo pre najmenšie deti, ktoré často trpia kolikami.

feniklove semienka na travenie
Jednoduchý liek na pálenie záhy si urobíte vylúhovaním feniklových
semien v prevarenej vode. Foto: Stephen Marwood/Gardener´s World

Čo ešte robiť pri problémoch s trávením?

Napätie organizmu uvoľňuje napríklad medovka lekárska (Melissa officinalis) alebo materina dúška úzkolistá (Thymus serpyllum). Obe bylinky rastú takmer v každej záhrade. Výrazne znižujú nervové napätie a podporujú kvalitný spánok, bez ktorého nebude fungovať ani tráviaca sústava, tak ako má. Materina dúška je navyše obľúbenou bylinou pri liečbe horných dýchacích ciest. Bonusom oboch bylín je ich príjemná chuť, obe totiž chutia po citrusoch, čo ocenia aj tí, ktorí chuti byliniek veľmi neholdujú.

Zápchu môžeme liečiť napríklad vňaťou yzopu lekárskeho (Hyssopus officinalis) alebo vňaťou pamajoránu obyčajného (Origanum vulgare), známeho tiež ako oregano. Pomôcť môže aj silnejší nálev z kvetu harmančeka pravého (Matricaria chamomilla).

Liečbu hnačky podporíme nálevom zo sušených alebo z čerstvých listov černice krovitej (Rubus fruticosus), ktorý navyše aj dobre chutí. Čaj sa dá popíjať prakticky denne, pri hnačke však len po lyžičkách, aby sa ťažkosti ešte nezhoršili.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock, Stephen Marwood/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku