Ako predísť hubovým ochoreniam rajčín v skleníku?

Keďže sme zo Žilinského kraja, paradajky už tradične pestujeme radšej iba v skleníku a doteraz sa im celkom darilo. Posledné dve sezóny ale pozorujeme na listoch bledé až sivé povlaky, ktoré sa objavili už aj na stonkách. Našťastie, aspoň plody sú zdravé, no bojíme sa, že sa táto situácia bude stále opakovať. 

Ako predísť hubovým ochoreniam rajčín v skleníku?

Vaše obavy sú celkom namieste. Vysokopravdepodobne sú totiž vaše rajčiaky v skleníku napadnuté hubovým ochorením – plesňou sivou, ktorú má „na svedomí“ huba Botryotinia. Ak proti nej nezakročíte, ochorenie sa nielenže bude cyklicky vracať každý rok, ale môže to byť z roka na rok aj horšie. Navyše, jej šírenie podporuje vysoká vzdušná vlhkosť a hustý výsadbový spon, čiže ak sú rastliny vysadené tesne pri sebe a listami sa dotýkajú či prekrývajú, vytvárajú sa ideálne podmienky na šírenie výtrusov húb.

Hoci je toto ochorenie v skleníku časté, dá sa mu veľmi ľahko predchádzať. Treba sadiť rastliny ďalej od seba a dohliadnuť, aby teplota v skleníku nevystúpila dlhodobo nad 15 °C, no a to najdôležitejšie – treba často vetrať. Vtedy sa ochorenie vôbec neobjaví.

Ak už rastliny máte napadnuté, dokonca viac ako len jednu sezónu, škodlivá huba sa už vo vašom skleníku, žiaľ, zabývala. To znamená, že jej výtrusy, ktoré prežijú zimu v pôde, budú infikovať v ďalšej sezóne rastliny znova. V ďalších rokoch preto veľmi dbajte na prevenciu a v tomto momente vám zostávajú len dve možnosti: buď použijete dva až tri razy za sebou opakovane fungicíd, alebo rastliny vytrháte a spálite.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku