Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, vysvetľuje, ako predchádzať padaniu klíčnych rastlín.
Čo je padanie klíčnych rastlín?
Padanie klíčnych rastlín môže pri pestovaní priesad predstavovať vážny problém. Ide o ochorenie spôsobené patogénnymi hubami, prevažne Pythium spp. Často sa tiež označuje ako mokrá hniloba.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú, že rastliny sú náchylnejšie na napadnutie patogénmi. Sú nimi nadmerné zalievanie, nedostatok rozpusteného kyslíka v koreňovej zóne, vysoká vlhkosť a vysoké teploty spojené s nedostatkom svetla v pestovateľskom prostredí.
Ak ochranu proti padaniu klíčnych rastlín zanedbáme, patogén môže zlikvidovať väčšinu alebo aj všetky klíčiace rastliny, prinajmenšom vážne obmedzí ich schopnosť absorbovať vodu a živiny. Následkom sú slabý rast a nízke výnosy.
A ako vyzerá padanie klíčnych rastlín? Ak si všimneme, že rastliny krátko po vzídení zo semienka začínajú slabnúť, vädnúť alebo sa objavia škvrny na listoch, skontrolujeme korene. Keď namiesto pevných bielych koreňov spozorujeme mäkké tmavé, v tejto fáze klíčiacej rastlinke zvyčajne už niet pomoci. Keď hniloba postúpi od koreňov až k stonke, rastlinka padá ako podťatá.
Prevencia padania klíčnych rastlín
Najlepšou ochranou je prevencia. Ak už totiž korene hnijú, rastlina nie je schopná prijímať vodu a živiny, aby prežila. Preto sa s ochranou oplatí začať okamžite, už pri výseve, tým zvýšime šancu na prežitie.
- Pestovateľskú pôdu nahradíme čerstvou zeminou, ktorá obsahuje prípravky Chitopron5% a Trifender s mykoríznou ochrannou hubou Trichoderma asperellum. Enzýmy, ktoré produkuje mykorízna huba, rozkladajú odumretú koreňovú hmotu na jednoduché cukry, ktoré následne konzumujú, čo zabraňuje ďalšiemu rozvoju hniloby koreňov.
- Vysokoprospešná aktivita huby Trichoderma asperellum zlepšuje prevzdušňovanie v koreňovej zóne. Aby sa jej v pôde darilo, pridáme ešte prípravok Chitopron5%. Zlepšíme tak i drenáž (odtok prebytočnej vody) pôdy.
- Výsevy zalievame vodou s obsahom prípravkov Chitopron5% a Trifender.
- Dávame pozor na zálievku, substrát s výsevmi nesmie byť preliaty, aby v pôde zostal dostatok vzduchu.
- Choré hnedé alebo žlté listy na rastline vyhodíme. Zmenšenie jej celkovej veľkosti môže pomôcť, pretože zmenšený koreňový systém už nebude dostatočne silný na to, aby podporoval celú rastlinu.
Keď sme neurobili prevenciu, ale chorobu zachytili neskôr, aplikujeme na výsevy spomínané prípravky. V najbližších dňoch kontrolujeme, či rastlina znovu začala rásť. Hnedé alebo žlté listy už nikdy nezmenia farbu na zelenú, dobrým znakom sú však nové zelené a zdravé listy. Taktiež nové korene by mali byť biele a pevné.
Ako zabrániť hnilobe koreňov
Pretože je mimoriadne ťažké zvrátiť účinky hniloby koreňov, prevencia hniloby koreňov pomocou prípravkov Trifender a Chitopron5% ako súčasť režimu hnojenia je inteligentná investícia. Chitopron5% pomôže rastline s tvorbou nových zdravých koreňov, pričom podporuje účinky huby obsiahnutej v Trifenderi. Pamätáme na to, že rastlina „začína“ koreňmi. Ak nie sú čisté a silné, nedosiahne svoj plný genetický potenciál. Opakovaná aplikácia raz za týždeň silnou zmesou koncentrovanej mykoríznej huby Trifender môže pomôcť zabrániť hnilobe koreňov a urýchli rozpad mŕtvej koreňovej hmoty.
Viete, že…
… zdravé korene majú dostatok treťoradých koreňov, ktoré prijímajú živiny?
Odborník radí
Prípravok Trifender je pomocný biologický prostriedok obsahujúci užitočnú hubu Trichoderma asperellum, ktorá je zároveň i mykoríznou hubou. Prípravok Chitopron5% obsahuje fungicídnu látku na ochranu rastlín proti hubovým a bakteriálnym chorobám. Tieto prípravky spolu pomáhajú klíčiacim rastlinám lepšie asimilovať (prijímať a premieňať) živiny tým, že udržujú korienky zdravé. Zabraňujú usadeniu patogénnych húb z pôdy na korienkoch rastlín. Celkovo prispievajú k dobrému zdravotnému stavu rastliny.
Ako to funguje?
Jednoducho si predstavte, že na korienky rastlín sa naviažu spomínané prospešné huby. Tieto chytajú zo svojho okolia živiny a odovzdávajú ich rastline. A pretože sú pri korienkoch prospešné huby a ich pomocník Chitosan5%, tie potenciálne škodlivé sa k rastline už nedostanú. Prípravky Trifender a Chitopron5% sa môžu používať bez obmedzenia, nemožno ich predávkovať.
Akým spôsobom použiť prípravky?
- Pri výseve semienok ich rozmiešame vo vode a následne využijeme ako zálievku. Nedôjde tak k padaniu klíčnych rastlín.
- Pri presádzaní všetkých rastlín prípravky rozmiešame vo vode a následne využijeme ako zálievku.
- Používame ich aj pri výsadbe priesad do skleníka, záhrady alebo na pole.
- Tiež ich aplikujeme aj pri sadení cesnaku, cibule, zemiakov.
- Preventívne nimi opakovane ošetrujeme výsevy a výsadby.
- Balenie s hmotnosťou 10 g ošetrí 100 – 200 m2.
Ako správne prípravky dávkovať?
Množstvo 10 g Trifender a 50 ml Chitopron5% dobre rozmiešame v 0,5 litri vody a potom rozriedime v 10 – 20 l vody. Namiešaný roztok je nutné aplikovať postrekom alebo zálievkou v ten istý deň.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina