Nový črepník poskytne kaktusom priestor na rozvoj a čerstvý substrát zaistí zásobu živín na najbližšie roky pestovania.
Najdôležitejšou kaktusárskou stratégiou je udržať rastliny v čo najmenších nádobách, čo znižuje priestorové nároky pri letnení aj zimovaní. Presádzajú sa raz za niekoľko rokov.
Kedy presádzať kaktusy?
Kaktusy znášajú presádzanie vo všetkých ročných obdobiach s výnimkou kvitnutia.
Jar je optimálna, pretože sa po zimnej rastovej prestávke opäť prebúdzajú. Pozor však, druhy kvitnúce na jar presadíme až po odkvitnutí.
Aký má byť substrát pre kaktusy?
Neexistuje žiadny univerzálny návod, ako by mal správny kaktusársky substrát vyzerať. Každý má svoj osvedčený recept a mienka o tom najlepšom sa v priebehu rokov mení. Kým ešte pred tromi desaťročiami nik nedal dopustiť na antuku z hlinených črepov, dnes mnohí siahajú pri miešaní po perlite a zeolite. Všetko sú to minerálne materiály, ktoré dávajú substrátu to najdôležitejšie – vzdušnosť a priepustnosť. Akákoľvek dlhšie trvajúca vlhkosť by kaktusy mohla zahubiť.
Materiál kvetináča
Je úplne jedno, z akého materiálu budú výsadbové nádoby. Pálená hlina je materiál pórovitý, priepustný a trvácny, nevýhodou je vyššia hmotnosť črepníkov. Použiteľné sú i kvalitné plastové nádoby, musia však odolávať vysokým teplotám a slnečnej páľave. Vhodný je i hliníkový plech. Je pevný, ľahký a na rozdiel od ocele nehrdzavie.
Presádzame kaktusy krok za krokom
1. PRÍPRAVA SUBSTRÁTU
Riečny piesok na kotvenie koreňov, zeminu na zadržanie živín, perlit na odľahčenie, zeolit na rovnováhu a keramzit na drenáž premiešame v pomere 2,5 : 1,5 : 1 : 1 : 1. 1. 2.
2. VYBRATIE RASTLINY
Stláčaním kvetináča uvoľníme koreňový bal a zanorenou pinzetou vytiahneme
rastlinu von. Prebytočný substrát vytrasieme.
3. PREVIERKA
Z koreňového balu odstránime odumreté časti. Dávame pozor, aby sme nepoškodili
jeho zhrubnutú vrchnú časť.
4. NOVÝ KVETINÁČ
Pripravíme si cca o 2 cm väčší kvetináč. Na dno dáme drenáž z keramzitu a prikryjeme geotextíliou.
5. VÝSADBA
Nasypeme substrát. Kaktus ponoríme do nádoby tak, aby krčok kaktusu bol tesne pod lemom nádoby. Korene rozprestrieme.
6. DOSYPANIE SUBSTRÁTU
Substrát navŕšime až po vrch nádoby a utrasieme ho tak, aby vytvoril kompaktnú
oporu pre korene.
Dobré rady
Pracovné rukavice a dlhá pinzeta sú hlavné pracovné pomôcky každého kaktusára. Pinzeta sa používa sa aj pri presádzaní. Prenikne kamenistým substrátom a pevne uchopí koreňový bal bez toho, aby sa poškodila.
Pinzetu možno nahradiť naskladaným prúžkom starých novín. Ovinieme ním nadzemnú časť rastliny, pevne utiahneme medzi prstami a nemusíme sa báť žiadnych ostňov a pichliačov. Táto technika funguje pri malých i veľkých rastlinách, dôležité je len to, aby bol pruh novín primeraný ich vzrastu. Ak ide o kaktusy, ktoré sú v zbierkach celé desaťročia, papier je istejší ako pinzeta.
Praktické sú aj dva bloky polystyrénu, medzi ktoré možno kaktus uchytiť. To si však už pýta pomocníka, aby zostali ruky voľné na manipuláciu so substrátom.
Text: Milan Gigel
Realizácia: Vladimír Gigel
Foto: Milan Gigel, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, mám taký menší problém. Môj kaktus začal až veľmi rýchlo rásť v tomto…