Režeme začiatkom jari: Tieto druhy kvitnúce v lete by sme mali teraz orezať

Ak chcete mať počas leta v záhrade krásne rozkvitnuté kry, mali by ste ich začiatkom jari zrezať. Princíp je pritom celkom jednoduchý, poradíme vám, ako na to.

Ako rezať druhy kvitnúce v lete?

Kontrolný zoznam

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • pákové nožnice
  • záhradná pílka
  • drvič záhradného odpadu
  • meter

Postup

1. PRÍPRAVA

Náradie

Rez krov kvitnúcich v lete robíme, keď je pod mrakom, vlhko, ale neprší. Pripravíme si ostré náradie. Skôr než začneme rezať, všetko si premyslime.

2. REZ SVÍBA

Rez svíba

Svíb má počas zimy nádherné sýtočervené konáre. Ide však o jednoročné výhony, staršie už nie sú také žiarivé. Aby sme svíb zmladili, zrežeme ho vo výške asi 10 cm nad pôdou.

3. PROBLEMATICKÁ BUDLEJA

Rez budleje

Jednotlivé konáre skrátime ostrými nožnicami vo výške asi 50 cm nad pôdou, nie príliš do starého dreva. Ideálne tesne nad pučiacimi výhonkami.

4. ATRAKTÍVNA KORUNKA

Rez katalpy

Katalpu je ideálne tvarovať už od mladosti. Aby bola korunka stále kompaktná, je potrebné nakrátko ju ostrihať a rozhodne sa tohto zásahu netreba obávať.

5. V SPRÁVNEJ VÝŠKE

Rez bradavca

Bradavec bohato kvitne na jednoročných výhonkoch. Preto je potrebné ho po zime zrezať. Pozor, nie príliš nakrátko, ideálne vo výške 40 – 50 cm nad zemou.

6. REZ LEVANDULE

Rez levandule

Ostrými nožnicami skrátime aj levanduľu. Môžeme ju tvarovať do pologuľovitého tvaru. Takýto rez je ideálny hlavne v období zrážok.

7. NIE DO STARÉHO DREVA

Rez levandule

Pri mnohých kríkoch, predovšetkým pri levanduli, dávame pozor, aby sme nestrihali do staršieho dreva. Niektoré druhy ťažko vyháňajú zo starého dreva.

8. ODKVITNUTÁ VŔBA

Rez vŕby

Aby si udržala svoj príťažlivý vzhľad aj počas sezóny, je potrebné ju po odkvitnutí zmladiť. Všetky odkvitnuté výhonky skrátime na tri očká.

9. ŠPECIFICKÁ HORTENZIA

Rez hortenzie

Nie všetky druhy sa dajú v predjarnom období výrazne zrezať. Hortenzii veľkokvetej stačí odstránenie odkvitnutých kvetov s kúskom stonky, po prvé puky.

10. PREBIERKA

Rez hortenzie

Pri reze hortenzií, najmä starších krov, sa vyplatí urobiť aj malú revíziu. Odstránime všetky suché, pokrútené a poškodené výhonky, a to tesne nad pôdou.

11. ZMLADENIE VRESOV

Zmladenie vresov

Vresy takisto kvitnú v lete. Ich zrezanie na jar zabezpečí ešte bohatšie kvitnutie na konci leta. Zmladenie môžeme urobiť aj nožnicami na živý plot.

12. ZELENÉ KOPČEKY

Rez vresov

Vresy je ideálne skrátiť v marci aj radikálnejšie. Zostať by však mal aspoň takýto zelený kompaktný kopček. Pravidelný rez zabezpečí vitálnejší vzhľad rastlín.

13. POKRYVNÝ ĽUBOVNÍK

Rez ľubovníka

Ľubovník kvitne v slnečných polohách. Dokáže rýchlo pokryť súvislú plochu. Na jar ho zmladzujeme na 2 – 3 puky. Vďaka tomu bude v lete pekne zakvitnutý.

14. HUSTÝ TAVOĽNÍK

14 Dano Veselsky MG 8525

Menšie kry kvitnúce v lete, ako napríklad tavoľník japonský, môžeme zrezať tak, že odstrihneme celý uchopený zväzok minuloročných konárov, čo najbližšie k pôde.

15. OČISTA SANTOLÍNY

Santolína

Aj nepeknú santolínu môžeme teraz zmladiť a zabezpečiť jej príťažlivejšiu podobu. Trs skrátime na výšku asi 20 cm nad povrchom pôdy.

16. SUCHOMILNÁ PEROVSKIA

Perovskia

Túto krásne kvitnúcu aromatickú, teplomilnú rastlinu tiež v tomto období režeme výraznejšie. Rezať by sa mala práve teraz, nie na jeseň, aj keď sa to často robí.

17. ODKVITNUTÝ IBIŠTEK

Rez ibišteka

Skoro na jar treba ibišteku odstrániť všetky suché plody. Skrátime aj minuloročné výhonky na 2 – 3 očká. Ovplyvní to životnosť kra a podporí bohaté kvitnutie.

18. PRESTARNUTÝ VAVRÍNOVEC

Prestarnutý vavrínovec

Časom vavrínovce vyhoľujú a otvorí sa pohľad na hrubšie neolistené stonky. V takomto prípade pomôže radikálne skrátenie, a to aj do staršieho dreva.

19. KAM S ODPADOM

Odpad z rezu

Po reze krov vznikne množstvo odpadu. Najlepšie bude, ak konáre podrvíme a použijeme na nastielanie záhonov, prípadne umiestnime na kompost.

Dobré rady

Termín

Kry kvitnúce v lete režeme počas priaznivého počasia počas celého marca až do začiatku apríla. Rez nevykonávame v dňoch, keď je príliš slnečno a sucho.

Po reze

Dreviny je po reze dobré výdatne zavlažiť. Najhoršie je nechať takto ošetrené kry v suchu. Vyplatí sa dopriať im aj dávku viaczložkového hnojiva. Okolie krov je tiež dobré nastlať drvenou kôrou. V pôde sa udrží viac vlahy a zabráni sa rastu buriny.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku