K dôležitým marcovým prácam v okrasnej záhrade patrí aj príprava ruží na novú sezónu. Zanedbávať sa to nevypláca, pretože ruže potom menej kvitnú, sú nevzhľadné, náchylnejšie na napadnutie niektorými chorobami a škodcami.
Začneme, keď sa oteplí, odstránením zimnej prikrývky a opatrným odhrnutím nakopcovanej zeminy od kríkov. Veľmi dôležité je aj zhrabanie všetkých napadaných listov z povrchu pôdy, ktoré ale nie je vhodné kompostovať. Buď ich spálime v krbe, alebo zakopeme v odľahlej časti záhrady hlboko do pôdy.
Z okolia ruží odstránime prezimovanú burinu a z krov zvyšky kvetov či vytvorené šípky, ak sme to nestihli v jeseni. Následne pristúpime k rezu, pričom ten rozlišujeme podľa typu ruže. Vždy však odstrihneme suché, poškodené, slabé a križujúce sa výhonky. Po reze môžeme na pôdu aplikovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, najlepšie je také, ktoré je určené pre ruže. Pôdu v okolí ruží jemne prekypríme, čím hnojivo zapracujeme do pôdy.
Režeme ruže krok za krokom
1. Vyčistíme okolie
Okolie ružových kríkov očistíme od napadaných listov, zimnej nástielky a prezimovanej buriny. Premyslíme si, ako budeme rezať.
2. Silnejší rez
Veľkokvetým ružiam doprajeme silnejší rez, čiže radikálnejšie skrátenie na výšku asi 30 cm. Výsledkom bude niekoľko silných výhonov a pekné kvety.
3. Ponechanie silných výhonov
Odstránime aj všetky najslabšie výhony tesne pri báze. Ponecháme len silné výhony, okrem tých najstarších.
4. Režeme nad zdravým pukom
Režeme tesne nad zdravým a silným pukom, ktorý má smerovať von z kra. Vďaka tomu sa ker nebude zbytočne zahusťovať.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý večer,môžem kombinovať popínavým ruže so živým plotom s cyprustekov?…