Ako rezať vistériu, plamienok a ostatné popínavé dreviny na konci leta

Koniec leta je vhodné obdobie na rez letorastov (v tomto roku vyrastených výhonov) intenzívne rastúcich krov a popínavých rastlín. Udržíme tak ich veľkosť, tvar a tiež podporíme tvorbu kvetných púčikov na ďalší rok.

vistéria
Vistéria

Väčšina drevnatých druhov rastie počas jari a začiatkom leta veľmi intenzívne. S príchodom augusta nastáva zmena, rast sa spomaľuje až takmer zastavuje a mladé výhony začínajú dozrievať. Rezom v tomto období regulujeme množstvo výhonov a listovej plochy, čím dreviny prevzdušníme a presvetlíme. Vďaka tomu sa slnko a vzduch dostanú aj do ich vnútra. Urýchli sa dozrievanie vetvičiek a energia rastliny sa nasmeruje do tvorby kvetných pukov na ďalšiu sezónu.

Druhy, ktoré striháme teraz, určíme podľa ich bežného termínu kvitnutia. Dreviny kvitnúce na jar už teraz nerežeme s výnimkou zavadzajúcich konárov, pretože by sme sa ochudobnili o kvety v nasledujúcej sezóne. Druhy vhodné na rez v tomto období sú kry a liany kvitnúce v lete, režeme, samozrejme, po odkvitnutí.

Zemolez

Ako rezať popínavé dreviny

Intenzívne rastúce popínavé dreviny, ako sú napríklad vistéria, úžitkový i okrasný vinič, dokážu pomerne rýchlo pokryť múry, ploty, pergoly. Dôležité je pre ne vždy vymyslieť aj spôsob opory a uchytávania, aby postupne, ako rastú a zväčšuje sa ich hmotnosť, nenarušili konštrukciu alebo sa nepolámali a „nezosunuli“ niekam, kde to nie je vhodné. Rez je v ich prípade dôležitý, regulujeme ním „masu“ porastu, ktorú dokážu vytvoriť do seba zakrútené výhony. Výnimka sú vyššie konštrukčné riešenia, napríklad na fasáde, alebo veľká pergola, kde je, naopak, žiaduce, aby výhony vyrástli za sezónu pokojne aj niekoľko metrov.

Rezom docielime celkový pekný tvar rastliny, vyváženosť vzhľadom na oporu i priestor a podporíme množstvo a kvalitu kvetov. Vďaka správne vykonanému rezu porastú kvety na mieste, kde ich aj uvidíme a zacítime ani nebudú schované v húštine z lístia či na koncoch výhonov vo výške. Letný rez je v porovnaní so zimným, keď môžeme rastlinu aj výraznejšie usmerniť, menej razantný. Cielime na redukciu množstva letorastov a presvetlenie.

brečtan

Na začiatku si vytypujeme výhony, ktoré vytvoria základnú kostru a tvar popínavky, a priväzujeme ich k opore. Ak rastliny po čase dorastú do rozmerov, ktoré nám vyhovujú, jednoducho odstraňujeme alebo skracujeme nadbytočné výhony. Mladé výhonky odstraňujeme z dverí, okien a odkvapových zvodov.
Obľúbená mohutne sa rozrastajúca vistéria rastie a kvitne najlepšie, ak ju režeme dvakrát za rok. Počas leta rezom vytvárame krátke bočné výhonky, ktoré rozkvitnú na jar v ďalšom roku. Keďže púčiky sú počas zimy náchylné na vymŕzanie, prednosťou takéhoto rezu je, že ponechané puky budú bližšie plotu či stene, ktoré im poskytnú čiastočnú ochranu pred mrazom, v porovnaní s pukmi na dlhých koncoch výhonov vzdialených od takejto ochrany.

Rastliny, ktoré režeme týmto spôsobom:

  • plamienok horský (Clematis montana) – začiatkom augusta,
  • vistéria (Wisteria)
  • zemolez (Lonicera),
  • brečtan (Hedera),
  • vinič hroznorodý (Vitis vinifera),
  • okrasný vinič (Parthenocissus).

Pavinič

Rez vistérie krok za krokom

1. Spomedzi výhonkov vyhľadáme také, ktoré sa hodia na vytvorenie „kostry“ a tvaru popínavky. Ak nájdeme niekoľko paralelných výhonov, vyberieme ten najsilnejší a ostatné odstránime. Priviažeme ich k opore každých cca 30 cm.
Popiska do fotky: Bezlisté vrcholce výhonov vistérie skrátime na päť až šesť listov od rozkonárenia.

2. Odstránime tenké krátke výhonky, ktoré niesli kvety v tomto roku. Tak rastlinu zbavíme nepotrebného a v ďalších krokoch bude pre nás prehľadnejšia.

Vistéria

3. Skrátime dlhé tenké bočné výhonky, aby sme podporili tvorbu krátkych výhonov s kvetnými pukmi. Tento krok robíme na dvakrát, prvýkrát teraz a druhýkrát počas zimy.

4. Bočné výhonky zrežeme približne 20 cm od hlavnej stonky. Používame ostré záhradnícke nožnice a rez vedieme tesne nad zdravým očkom.

5. Pokračujeme v reze na celej rastline, až kým neošetríme všetky bočné výhony. Tieto isté výhony budeme rezať ešte raz na 2,5 až 5 cm počas januára či februára.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku