Ako rezať živé ploty? Poradíme vám!

Rast živých plotov sa počas leta spomaľuje a nastáva najvhodnejšie obdobie na ich tvarovanie. Poradíme vám, ako správne rezať druhy s veľkými i malými listami a v čom sa rez týchto druhov líši.

Rez živého plota

Dobre ostrihaný tvarovaný živý plot veľkou mierou prispieva k tomu, aby záhrada pôsobila elegantne a upravene. Pomáha tiež udržať kry „na uzde“ na miestach, kde by ich rozrastanie bránilo prechodu či zavadzalo vo výhľade. V júni sa končí intenzívny jarný rast a potom začíname s rezom väčšiny živých plotov. Rez v tomto období podporí následný rast bočných výhonov a tým aj zahustenie živého plota, čo je vlastne jeden z cieľov. Ak by sme túto prácu odložili na neskôr, mohlo by sa stať, že by sme museli rezať už do zdrevnatených výhonov, čo je rizikové najmä z dôvodu tvorby dier v živom plote.

erwrwrw ➥

Prečítajte si tiež: Ako na rez zemolezu

Väčšina druhov rastlín vytvorí po reze, počas leta, nový mladý obrast, ktorý na konci leta zrežeme opäť rovnakým spôsobom. Rez dvakrát ročne týmto spôsobom udrží väčšinu živých plotov dlhodobo v žiaducom tvare. Chybou býva napríklad príliš skorý rez, povedzme už v máji, a tiež jeho zanedbanie počas niekoľkých sezón. Sú však aj druhy drevín s veľmi intenzívnym rastom, napríklad cyprusovec leylandský, ktoré môžeme strihať až štyrikrát za rok.

Rez živého plota

Ako na druhy s veľkými listami

Veľké prestrihnuté listy majú tendenciu usychať, čo je veľmi nevzhľadné. Aby sme minimalizovali tento problém, druhy s veľkými listami, napríklad ako vavrínovce, je lepšie strihať obyčajnými záhradníckymi nožnicami a nie plotostrihmi. Predídeme hnednutiu poškodených listov, ktoré postupuje rýchlo najmä v teplom a suchom období.

Rezať ručne každý konárik zvlášť je náročnejšie, ale ak vystihneme ten správny okamih, vystačíme si s jedným rezom za rok. Vhodné obdobie je koncom júna až začiatkom júla, keď sa prirodzene zastavuje rast mladých letorastov. Ako poznať správnu chvíľu? V tomto období sa začína na báze letorastov meniť farba listov zo svetlozelenej na tmavšie zelenú a výhony aj listy začínajú hrubnúť. A presne to je ten správny moment pre rez, začínajúce dozrievanie výhonov.

V daždivých letách zvyknú už zrezané dreviny vyhnať ďalšie mladé výhony. Skôr ako zdrevnatejú, začiatkom septembra, ich ostriháme, aby sme zachovali tvar a veľkosť plotu. Po reze doprajeme živému plotu hnojivo s vyšším podielom draslíka, ktoré pomôže vyzretiu pletív. Lepšie tak bude čeliť zime počas zimných mesiacov.

Ak máme tvarovaný živý plot vyskladaný z viacerých druhov drevín a chceme zachovať jeho tvar, jednotlivé druhy režeme podľa potreby, niektoré raz, iné dva- a viackrát za rok. Zabránime tak prerasteniu rýchlo rastúcich druhov a nerovnomernostiam.

Kvitnúci vavrínovec

Rez v prvých rokoch

Strany živého plotu z druhov s veľkými listami tvarujeme vo zvislom smere a nie v dohora sa zužujúcom ako pri druhoch s malými listami. Tvarovanie v prvých rokoch je obdobné ako pri druhoch s malými listami. V žiadnom prípade nenecháme plot vyrásť príliš rýchlo, naopak, hrubšie výhony režeme v polke júna približne o polovicu, aby sme podporili tvorbu nových pukov a vetvenie.

Kým živý plot nedosahuje požadované rozmery, mladé letorasty režeme približne nad tretím listom od miesta vyrastania z dreva. Ostávajúce listy dozrejú a pekne doplnia tvar. Príliš veľké medzery zaplníme ohnutím a zviazaním výhonov, časom zdrevnatejú a budú držať tvar. Zároveň zaštipneme vrcholček, aby sme podporili vetvenie.

Vavrínovec

Druhy, ktoré sa takto režú

  • Vavrínovec, Aukuba, Skalník, Hlošina, Bršlen japonský, Cezmína, Fotínia, Vždyzelená kalina

Ako rezať živé ploty s malými listami a ihličnaté druhy

Dreviny s malými listami, a je jedno, či sú listnaté, ihličnaté alebo vždyzelené, sú na tvarované živé ploty najvhodnejšie. Po reze a zhustení vytvárajú celistvú jemnú textúru na veľkých plochách. Nie všetky druhy drevín je možné tvarovať. Musia spĺňať dve základné požiadavky: znášať dobre rez a musia byť schopné opakovane vytvárať puky, z ktorých rastú nové výhony. Práve to zabezpečí rozvetvovanie sa a hustnutie.

Rez živého plota

Živý plot je dôležité tvarovať od začiatku, už od výsadby, po ktorej zrežeme všetky vetvičky minimálne o polovicu. Rovnako režeme mladé výhony o polovicu aj v prvých rokoch tvarovania, a to na začiatku leta. Vďaka tomu sa rastliny rozkonária a predovšetkým vyženú výhony aj z bázy kra. To je výborný základ do budúcna pre plot hustý už odspodu.

Keď po čase vytvarujeme základný tvar živého plotu, režeme v júni mladé výhony tak, že na letorastoch ponecháme dve-tri očká. Z nich rastliny veľmi rýchlo vyženú nové výhony plné listov. Živý plot tak bude hustý a dobre olistený. Ak už nechceme, aby sa živý plot ďalej zväčšoval, tak pri odstraňovaní letorastov ponecháme iba malý kúsok čerstvého obrastu. Ak by sme zarezali hlbšie, do starého dreva, riskujeme vytvorenie „diery“, ktorá sa môže ťažko zarastať.

Viete, že vtáky rady hniezdia najmä v starších živých plotoch? Vďaka hustej spleti vetvičiek sa v nich cítia dobre chránení. Preto pred rezom každého živého plota skontrolujeme výskyt vtákov a ich hniezd. Ak ich objavíme, v ich blízkosti nestriháme vôbec, a ak sa dá, pred hlučným plotostrihom uprednostníme ručné nožnice na živý plot.

Starší muž reže živý plot

Tvarovanie

Poznáte pravidlo tvarovania živých plotov s malými listami? Tvarujeme ich tak, aby boli v spodnej časti širšie a postupne, smerom k vrcholu, sa mierne zužovali. Kry majú totiž tendenciu intenzívnejšie rásť hore, kde je viac svetla, a týmto spôsobom tomu zabránime. Do dolných častí sa tak bude dostávať stále dostatok svetla a spodné konáre nebudú mať dôvod sa zbavovať listov ako nepotrebných.

Aby sme docielili uhladený tvar plotu s obrysmi ako podľa pravítka, pomôžeme si napríklad dlhými drevenými latkami. Latky zapichneme do pôdy takmer zvislo, po celej dĺžke, pričom ich nasmerujeme v miernom uhle smerom dovnútra plota. Všetko, čo je v rovine medzi latkami, odrežeme. Hornú časť vytvarujeme pomocou špagátu napnutého do vodorovnej línie. Výhony nad špagátom odrežeme. Ak tento spôsob rezu dodržíme počas dvoch troch rokov, vytvarujeme stabilný tvar, ktorý neskôr zvládneme zrezať aj bez pomoci latiek a špagátov.

3 rady živého plota

K najväčším prednostiam živých plotov z druhov s malými listami patrí, že po reze nie sú poznať listové poškodenia a je jedno, či použijeme ručné záhradné nožnice alebo plotostrih. Aby sme minimalizovali prípadné vysychanie orezaných listov a výhonov, nerežeme počas horúcich a suchých dní, ale využijeme dni zamračené. Vtedy sa rezné rany rýchlejšie zahoja. V suchej perióde živý plot po reze výdatne zalejeme ku koreňom. Zacelenie rán podporíme, ak plot vyhnojíme hnojivom s vyšším podielom draslíka. Hnojivá s vysokým podielom dusíka, ale aj takzvané vyvážené hnojivá sú nevhodné, pretože by podporili rast výhonov, a to nechceme. Vhodné je však aj hnojivo s vyššou dávkou fosforu, pretože podporí koreňový systém.

Dráč

Rez ihličnatých živých plotov

Živé ploty z ihličnanov vytvárajú krásnu jednoliatu plochu, najmä vďaka jemnej textúre ich ihličia. Pozor však, na rozdiel od listnatých drevín väčšina ihličnanov neznáša rez do starého dreva, pretože na nich nedokáže vytvárať nové puky a výhony alebo to trvá príliš dlho. Platí to napríklad pre cyprusy. Ak tak urobíme, živý plot zničíme, môže ostať s dierami a odspodu holý. Pri ihličnanoch je dôležité strihať vrchné výhony pravidelne už od výsadby, pretože to podporí rozkonárovanie a hustnutie na báze.

Druhy, ktoré sa takto režú

  • Krušpán, Buk, Dráč, Cyprus, Hloh,  Hrab, Hlohyňa, Cypruštek, Zemolez, Vtáčí zob, Tuja, Tis

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku