Ako sa počas zimy postarať o rastliny v nádobách

Rastliny, ktoré pestujeme v nádobách, si zaslúžia dostatok pozornosti aj pred zimou a počas nej. Treba sa o ne postarať a ochrániť ich pred zimou, chladom a mrazom vhodnými materiálmi. Ak ste doteraz nestihli, je najvyšší čas na nápravu.

Ako sa počas zimy postarať o rastliny v nádobách

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • suché lístie
  • netkaná textília
  • bublinková fólia
  • kokosové alebo trstinové rohože
  • polystyrénové podložky
  • špagát

Náradie:

  • nožnice
  • krhla s vodou
  • nádoba na odpad

Náročnosť: **
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok zimy
Čas: do 1 hodiny

Postup

1. MATERIÁL

Materiál na zazimovanie rastlín v nádobe

Na zazimovanie rastlín v nádobách môžeme využiť rôzne materiály. Nakúpme si ich dostatok, ak nám ostanú, zídu sa aj o rok.

2. KMEŇ

Obaľovanie kmeňa

Ak je záhrada vo vyšších polohách, vyplatí sa obaliť kmene novovysadených okrasných drevín netkanou textíliou. Použiť môžeme aj izolačný materiál na ochranu potrubia.

3. ZÁLIEVKA

Vres

Pred príchodom silnejších mrazov nezabudnime všetky vždyzelené rastliny aj vresy dobre zaliať. Pozor, nepoužívame teplú vodu!

4. ŠIŠKY

Šišky

Na povrch substrátu v črepníkoch s drevinami môžeme nasypať drvenú kôru alebo naukladať šišky, ktoré pozberáme v záhrade alebo v prírode. Pomôžu ochrániť korene drevín.

5. KORUNKY

Obalená korunka stromčeka

Guľovité a kompaktné korunky novovysadených ihličnanov obaľme do netkanej textílie. Rastlinu uchránime pred mrazom aj silným zimným slnkom.

6. TRVALKY

Obaľovanie črepníka bublinkovou fóliou

Črepníky s chúlostivejšími trvalkami bude lepšie obaliť bublinkovou fóliou. Je to výborný a spoľahlivý izolačný materiál.

7. LÍSTIE

Lístie v kvetináči

Na povrch substrátu pridajme aj suché lístie. Takisto výborne chráni. Potom črepník premiestnime na chránené miesto k stene domu.

8. JUTOVINA

Jutovina

Výborným materiálom na zazimovanie rastlín v nádobách je aj jutovina. Kúpime ju vo forme vriec, tie si však môžeme nožnicami rozstrihnúť a potom použiť podľa potreby.

9. NÁDOBY

Obaľovanie nádob

Jutovinou (najlepšie hrubšou vrstvou) môžeme obaliť črepníky s drevinami. Korene drevín tak budú v bezpečí.

10. SKRÁŠLENIE

Zazimovanie rastlín v nádobách

Obalená rastlina nemusí pôsobiť odpudivo. Je len na nás, ako si tento zimný kryt skrášlime. Všetko potrebné sa dá kúpiť.

11. UMIESTNENIE

Zazimovaný kvet v nádobe

Na zimu sústreďme všetky pripravené nádoby do skupiny na chránené miesto, ideálne k stene domu. Praktické je postaviť nádoby na podložky.

Odborník radí:

Zazimovanie je najdôležitejšie v prípade novovysadených drevín a rastlín. Nepodceňujme ho – nikdy, ani počas decembra, nie je neskoro.

Dobré rady

Sneh

Ak napadne sneh, snažíme sa ho z rastlín striasať. Inak hrozí, že sa pod jeho ťarchou polámu. Časť zo snehovej nádielky môžeme rozdeliť do črepníkov na povrch substrátu. Topiaci sa sneh bude neskôr pre rastliny zdrojom vlahy.

Rastliny

Špeciálne si treba dať záležať na zazimovaní stromčekovitých drevín v nádobách. Na tento účel sa najlepšie hodí netkaná textília. Korunky dôkladne obalíme tak, aby silnejší vietor v zime kryt nepoškodil.

Nádoby

Vždy sa treba presvedčiť, či sú všetky nádoby s rastlinami, ktoré necháme počas zimy vonku, odolné proti mrazu. Nebolo by dobré, ak by uprostred zimy praskli a dreviny či rastliny by sme museli presádzať. Nezabúdajme, že každá nádoba musí mať otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Hromadenie vlahy v substráte počas zimy je neprípustné. Počas zimy nádoby nikdy neukladáme ani na studenú dlažbu. Pod črepníky sa vždy dávajú podložky.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba 
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku