Zlatovka patrí k atraktívnym a často pestovaným drevinám. Našu pozornosť púta hlavne v jarných mesiacoch, keď je bohato zakvitnutá. Ak chceme, aby sa množstvo kvetov každoročne znásobilo, musíme sa o ker postarať.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- záhradnícky substrát
- viaczložkové hnojivo
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- hrable
- kovový hák
- motyka a ručný kyprič
- záhradnícka lopatka
- drevený kolík
- motúz
Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: koniec jari, začiatok leta, sezóna
Postup
1. PO ODKVITNUTÍ
Po odkvitnutí kra odstráňte staré križujúce sa výhonky, ponechajte iba mladé a vitálne. Tesne nad povrchom pôdy odstráňte aj najstaršie a silno zdrevnatené konáre.
2. VTÁCI A HNIEZDENIE
V kre zlatovky môžu hniezdiť vtáky – s rezom začnite až po tom, čo hniezda opustia. Je to príležitosť pustiť sa aj do prerieďovania a presvetľovania príliš hustých krov.
3. ZAŠTIPOVANIE
Ak ste zlatovku len zasadili a chcete, aby sa v budúcom roku pekne rozkonárila a kvitla, mladé výhonky do polovice leta zaštipnite – výhonok odstrihnite tesne nad párom listov.
4. OČISTENIE
Ak máte zlatovku na dvore, môžete ju jednoducho rozmnožiť potápaním. Miesto v okolí kra kedykoľvek počas sezóny dôkladne vyhrabte. Nezabudnite odstrániť všetku burinu.
5. PREKYPRENIE
Vyčistené miesto dôkladne prekyprite. Ideálne čo najviac do hĺbky. Vyberte aj kamene či staré korene. Pôda musí mať drobnohrudkovitú štruktúru.
6. JAMA
Na vybranom mieste vykopte motykou jamu. Do nej môžete (nemusíte) dať za hrsť kvalitného záhradníckeho substrátu.
7. VÝHONOK
V spodnej časti kra nájdite najdlhší mladý výhonok. Ten poslúži na rozmnoženie – potápanie. Výhonok by mal byť pevný a nepoškodený. Opatrne ho ohnite k pôde.
8. ZAFIXOVANIE
Ohnutý výhonok zlatovky opatrne, ale pevne zafixujte k pôde pomocou kovového háku. Dajte pozor, výhonky sú veľmi krehké a ľahko sa poškodia. V žiadnom prípade sa nesmie zlomiť.
9. ZAHRNUTIE
Stred výhonku zahrňte pôdou. Postupujte opäť veľmi opatrne. Následne k časti, kde z pôdy vychádza vrchol čiastočne potopeného výhonku, dáme pevný a krátky drevený kolík.
10. KOLÍK
Koniec výhonku opatrne priviažeme ku kolíku. Dávame pozor, aby sme ho nezlomili a nepoškodili. Miesto zavlažíme. Po zakorenení výhonku novú rastlinu opatrne oddelíme aj s koreňovým balom a presadíme ju na nové miesto.
11. PREBIERKA
V okolí kra možno nájdeme množstvo takto zakorenených výhonkov. Presadiť môžeme aj tieto. Ak ich však nepotrebujeme, určite bude lepšie ich odstrániť. Materskej rastline odoberajú vlahu aj živiny a priestor okolo kra zbytočne zahusťujú.
Dobré rady
Rozmnožovanie
Okrem najjednoduchšieho potápania sa dá zlatovka rozmnožiť aj pomocou drevnatých odrezkov. Tie odoberáme a zakoreňujeme buď veľmi skoro na jar (ešte pred kvitnutím), alebo neskôr na jeseň. Mali by mať aspoň hrúbku ceruzky. Zapichneme ich do pripravenej pôdy, kde sa za asi mesiac aj niečo zakorenia. Potom ich rozsadíme na určené miesta alebo ich necháme zakoreniť sa v črepníkoch. Zlatovka sa dá rozmnožiť aj generatívne, teda výsevom semien. Je to však pomerne zdĺhavé a na kvitnúce rastliny budete musieť dlhšie čakať.
Výber miesta a starostlivosť
Zlatovke sa darí na slnečných miestach. Hoci sa často vysádza aj do polotieňa či tieňa, veľmi málo tu kvitne. Nedarí sa jej vo veľmi vysychavej, kamenistej ani zmáčanej pôde. Ideálna je pôda výživná, priepustná a hlinitopiesočnatá. Po výsadbe a v čase horúceho leta treba dbať na pravidelnú zálievku, najmä novovysadených rastlín. Staršie rastliny netreba intenzívne zavlažovať. Občasné prihnojenie, napríklad skoro na jar, prispieva k bohatému kvitnutiu. Okrem kompostu môžeme použiť aj kvalitné viaczložkové hnojivo. Veľmi dôležitý je každoročný a pravidelný rez.
Kombinácie
Pekne ukáže veľký ker zlatovky, preto rastline nezabudnite vyhradiť dostatok miesta –v stiesnenom priestore rastlina nebude prosperovať. Pred zlatovku môžete vysadiť rôzne na jar kvitnúce cibuľoviny (na to myslite už na jeseň) a trvalky. Veľmi príjemné je spojenie zlatovky a vždyzeleného vavrínovca – najpôsobivejšie je to najmä v čase kvitnutia zlatovky. Pod zlatovku ale nič nevysádzajte, ker je obvykle husto olistený už od pôdy. Ak budete mať dostatok trpezlivosti, môžete zlatovku tvarovať do rôznych tvarov.
Odborník radí:
Nerezané zlatovky kvitnú veľmi málo, sú neforemné a nevzhľadné. Preto je rez nevyhnutný. Najviac kvetov sa tvorí na dlhých nových konároch v druhom roku. Zlatovku môžete použiť do živých plotov, výborne znáša aj tvarovanie. Pekné sú ale aj voľne rastúce, teda netvarované živé ploty.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…