Existuje množstvo receptov, ako si poradiť s mravcami či slimákmi. No len niektoré naozaj fungujú. Zväčša v boji proti škodcom ťaháme za ten kratší koniec.
Škodce majú vo všeobecnosti vysokú adaptabilitu a dokážu sa prispôsobiť aj výrazne zmeneným podmienkam. V ekologickom boji sa preto zameriavame na prevenciu a na faktory, ktoré sú pre život škodcov nepriaznivé. Ak už je tlak priveľký, neraz nemáme inú možnosť, ako siahnuť po bezpečnej a účinnej chémii.
Častým problémom v chatách, v dome či na terase sú mravce. Tie okrem domácností škodia aj v záhradách, kde na kvitnúcich ovocných stromoch nahrýzajú kvetné puky alebo poškodzujú trsy jahôd, kde vegetačné vrcholy, takzvané srdiečka, zanášajú zeminou. Listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú a na okrajoch často skučeravejú. Plody, ak sa vôbec vyvinú, sú zakrpatené, väčšinou však napadnuté rastliny nekvitnú. V úžitkových záhradách mravce škodia podkopávaním koreňov ovocných stromov, zeleniny a okrasných rastlín, vynášajúc pôdu na povrch. Škodia aj tým, že na svojom tele a v tráviacom trakte roznášajú výtrusy moniliózy a chránia kolónie škodlivého cicavého hmyzu, najmä vošiek, lariev méry hruškovej, larvy aj samičky červov, predovšetkým puklice slivkovej. Mravce žijú v kolóniách a veľmi rýchlo sa rozmnožujú. Navyše, majú veľmi dobre vyvinutý a citlivý čuch. Ako teda s nimi bojovať?
Prostriedky proti mravcom
Tekutá nástraha – Nežiaduce mravce v budove ničí BAYER GARDEN – Gel na mravce®, čo je kvapalná insekticídna nástraha v tube. Zaberá na mravce (vrátane mravcov faraónskych) vyskytujúce sa v budovách alebo v ich najbližšom okolí. Nástraha je prijímaná ako potrava a zanášaná do hniezd. Pôsobí až 1 mesiac. Obsahuje Bitrex – horké činidlo, ktoré bráni necieľovým druhom, ako je pes, mačka či človek, skonzumovať nástrahu. Aplikuje sa celoročne. Na výber sú aj ďalšie možnosti, ako je BAYER GARDEN – Granulovaná nástraha proti mravcom® či BAYER GARDEN – Nástraha (domčeky) proti mravcom®.
Nástraha (domčeky) proti mravcom® je určená na ničenie mravcov, ktoré sa vyskytujú v budovách (obytné domy, byty, prevádzky, sklady a pod.) alebo v ich okolí. Domčeky sú bezpečné pre domáce zvieratá. Nástraha ostáva účinná počas minimálne 4 týždňov a nezapácha. Nástraha je prijímaná ako potrava a robotnicami zanášaná do hniezd, kde pôsobí aj na ďalších členov kolónie (larvy a kráľovné), čím zlikviduje celé hniezdo.
Granulovaná nástraha proti mravcom® je určená na ničenie mravcov (mravec čierny a príbuzné druhy) v objektoch a v ich okolí. Mravcami je prijímaná ako potrava, ktorú si mravce odnášajú do hniezd ako potravu pre ostatných členov kolónie. Má rýchly účinok – hniezdo je zničené do 7 – 14 dní od aplikácie a má dlhodobý efekt. Vrecúško postačí na vyhubenie až 13 hniezd.
Všetky uvedené nástrahy obsahujú Bitrex. Ide o horké činidlo, ktoré zabráni požitiu človekom alebo domácimi miláčikmi.
Pohroma v zeleninových hriadkach
Majú obrovský apetít a úrodu spasú ako nič. Najväčší problém je s nimi v záhradách, ktoré majú tienisté a vlhké miesta. Slizniaky totiž obľubujú miesta s vysokou vlhkosťou. Keďže väčšina ich tela je zložená z vody, potrebujú produkovať veľké množstvo hlienu, aby prežili. Aj preto sú aktívne viac v noci. Keďže sú hermafrodity, každý z nich môže klásť vajíčka, takže sa rýchlo rozmnožujú. Boj s nimi je nadlho, no dá sa vyhrať. Ako na to?
Zatočte so slizniakmi
Predovšetkým – polievajte len ráno. Ak voda prenikne do pôdy ráno, môže jej povrch slnko vysušiť ešte pred poludním. Večer a v noci tak budú mať slizniaky výrazne nižší rádius pohybu.
Okrem toho – odstráňte zo záhrady všetko, kde sa slizniaky môžu v noci ukrývať (staré drevo, haraburdy, neporiadok).
Pomôže aj pestovanie na vyvýšených záhonoch s kovovým obrubníkom proti slizniakom, ktoré má prierez číslice „1“. Okolo záhonov vysaďte aromatické druhy, ktoré slizniakom „nevoňajú“ – pažítku, cibuľu a cesnak či bylinky, ako sú tymian, rozmarín a fenikel.
Osvedčeným ľudovým receptom sú pivné pasce. Ideálne na ne sú veľké tégliky z jogurtu, ktoré naplníte do polovice pivom. Pascu, v ktorej sa slimáky utopia, stačí kontrolovať každý druhý deň. Ak máte hydinu, nechajte ju krátky čas voľne v záhrade. Našimi spojencami sú aj slimáky s ulitou, ktoré požierajú vajíčka slizniakov. Vyskúšajte aj osvedčené prípravky, ktoré naozaj fungujú.
Natria bariéra proti slimákom a slizniakom
Je tvorená čisto prírodným ílovitým minerálnym materiálom. Jeho špecifické vlastnosti pôsobia na slimáky a slizniaky dehydratačne. Po kontakte s týmto materiálom sa stiahnu späť a neprekročia vytvorenú bariéru. Aplikujte granuly okolo jednotlivých rastlín, malých záhonov alebo hrantíkov. NATRIA Bariéra je dažďu odolná. Pokiaľ už ochrana nie je potrebná, môžete granuly zapraviť do pôdy, kde zlepšujú štruktúru a pórovitosť zeminy. Bariéra je bezpečná pre človeka, domácich miláčikov aj voľne žijúce zvieratá. Je ideálna do malých záhrad.
Desimo Duo – Bayer Garden
Je granulovaná návnada na ochranu jahôd, okrasných rastlín a zeleniny pred slizniakmi. Prípravok je atraktívny pre slizniakov, ktoré ho prijímajú ako potravu. Účinná látka na ne pôsobí ako kontaktný a požieravý jed, po jeho požití dôjde k nadmernému vytváraniu slizu a následne k úhynu. Ide teda o vysokoúčinný kontaktný a požieravý moluscicíd proti všetkým druhom slizniakov v záhrade. Je odolný proti dažďu, čo je vzhľadom na aktivitu slizniakov dôležitý predpoklad istoty zásahu. Fľaša má unikátny dávkovací systém, vďaka ktorému nie je potrebné nič odmeriavať a môžete ho rovno aplikovať. Obsahuje Bitrex (ochrana pred náhodným požitím necieľovými druhmi, ako sú napr. domáci miláčikovia alebo deti) a tiež novú látku LORE (repelent proti mačkám a psom, aby nechodili do miest, kde je prípravok aplikovaný).
Obsahuje účinnú látku metaldehyd. Dávkovanie: v tenkej vrstve vo vzdialenosti 10 – 15 cm od seba na pôdu, okolo rastlín alebo tam, kde sa slizniaky nachádzajú.
Foto: isifa/Shutterstock
Dobry den. Mame na dvore hrusku malu ale bola napadnuta mravcami a voskami.posyp…