Natrafíte na ňu vo voľnej prírode, no svoje miesto si našla aj v záhradách a mnohí ju s obľubou sadia aj do kvetináčov. Reč je o skalnici, ktorú poznáme skôr ako skalnú ružu.
Skalnica (Sempervivum) je nenáročná trvalka s typickými nízkymi ružicami kratších dužinatých listov. V ideálnych podmienkach tvorí súvislejšie porasty, často jej na rast postačí trocha zeminy. Listy má zelené, sivasté, žlto-zelené, biele, svetlo- aj tmavobordové či ružovkasté. V staršom veku sa rastlina môže popýšiť aj peknými kvetmi, no po odkvitnutí zvyčajne odumiera. Keďže predtým zvykne vytvoriť nové ružice, úplne sa nestratí.
Okrem základného druhu – skalnice strešnej, ktorá sa u nás prirodzene vyskytuje aj vo voľnej prírode – sa v záhradách a na balkónoch pestuje niekoľko druhov a tisíce odrôd. Odlišujú sa veľkosťou jednotlivých ružíc, listov a najmä celkovou farebnosťou. Tá sa môže v priebehu sezóny meniť či zintenzívňovať.
Jedným z dôvodov, prečo je o pestovanie skalníc v posledných rokoch väčší záujem, je ich odolnosť proti silnému slnečnému žiareniu, páľave a suchu. Prosperujú a rozmnožujú sa často aj na miestach, kde sa inej zeleni nedarí. Zo svojho pôvabu nestrácajú ani v zime, dokážu okúzliť najmä v momente, keď ich jemne zdobí inovať.
Ako a kde sadiť skalné ruže
Skalniciam ulahodíme výsadbou do skaliek, suchých kvetinových múrikov, do škár v múrikoch, štrkových záhonov, strešných výsadieb. Výborne sa im darí aj v kvetináčoch.
Rastliny s koreňovým balom aj bez neho vysádzame počas celej sezóny s výnimkou neskorej jesene a zimy. Vysadené jedince zavlažujeme, neskôr po zakorenení to už nie je potrebné. Do kvetináčov sadíme jedince s celistvým koreňovým balom.
Kedysi sa skalnice pestovali aj na strechách. Verilo sa totiž, že dokážu ochrániť domy od bleskov, ohňa a čarodejníc.
Dariť sa im bude na slnečných a teplejších miestach. Ocenia dobre priepustnú štrkovitú pôdu. V tieni ani polotieni sa im nepáči, prekáža im tiež rašelinový substrát a nadmerná vlhkosť či zmáčané pôdy. Viac ako vlaha im k životu pomôže sucho a to, že im nebudeme venovať príliš veľa starostlivosti.
Ako sa o ne starať
Vysadené skalnice nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Po vysadení a tiež v období dlhšie trvajúceho tepla a sucha ich môžeme zavlažiť. Prihnojovanie nie je potrebné.
Príliš rozrastené trsy môžeme občas zmladiť a rozsadiť na nové miesta. Rastlinu si jednoducho rozmnožíme delením trsov, vyrastajúcimi ružicami alebo listovými odrezkami.
Pestovanie skalnice (skalnej ruže)
Výsadba: marec – september
Kvitnutie: júl – august
Rozmnožovanie delením: apríl – jún
5 atraktívnych druhov skalnice
Skalnica strešná (Sempervivum tectorum)
Domáci druh, tvorí stredne veľké až väčšie ružice. Má množstvo pekných odrôd vytvárajúcich úhľadné kompaktné trsy. V lete upúta staroružovými kvetmi. Darí sa mu v skalkách, múrikoch a na strešných záhradách.
v × š.: 20 × 20 cm
Skalnica pavučinatá (Sempervivum arachnoideum)
Atraktívny druh s menšími až stredne veľkými listovými ružicami, ktoré sú pokryté jemnými sivými vláknami podobajúcimi sa pavučine. Má viacero odrôd vytvárajúcich krásne porasty. Výborne prosperuje aj v kvetináčoch.
v × š.: 15 ×15 cm
Skalnica vápnomilná (Sempervivum calcareum)
Tvorí stredne veľké pravidelné ružice s množstvom krátkych, špicatých listov sýtozelenej farby zakončených tmavohnedou špičkou. Vyžaduje priepustný substrát s vyšším obsahom vápnika. Vynikne v skalkách či kvetinových múrikoch.
v × š.: 15 ×15 cm
Skalnica rusínska (Sempervivum ruthenicum)
Má stredne veľké ružice zložené zo sýtozelených listov pokrytých jemnými bielymi chĺpkami. Kvitne nažlto. Darí sa jej na slnečných stanovištiach, no toleruje aj polotieň. Vynikne v skalkách či v nádobách s inými sukulentnými trvalkami.
v × š.: 15 ×15 cm
Skalnica hybridná (Sempervivum hybridum)
V rozsiahlom sortimente týchto skalníc nájdeme zástupcov s menšími, stredne veľkými aj väčšími ružicami. Pozoruhodná je ich často výrazná farebnosť a rozmanitosť tvaru listov. Hybridné skalnice sú obľúbené najmä u zberateľov.
v × š.: 20 ×15 cm
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Kamarátka ma poprosila o uverejnenie diskusie, keďže som tu registrovaná: ,,Nev…