Ovocné stromy sa najmä na jar, ale i na jeseň dajú kúpiť u pestovateľov ako voľnokorenné. Sú aj o dve tretiny lacnejšie ako tie zapestované v kontajneroch. Ako na ich výsadbu?
Voľnokorenné stromčeky sú síce lacnejšie, na druhej strane sú citlivejšie na manipuláciu, prevoz a výsadbu. Čas, ktorý strom strávi bez pôdy, má byť čo najkratší, preto si výsadbu dobre naplánujte, aby ste ich naozaj čo najskôr po kúpe mohli zasadiť na konečné stanovište.
V škôlke tieto stromy udržiavajú v boxoch s koreňmi zasypanými vlhkými pilinami, aby sa dali dobre vyberať. Na cestu pracovníci korene zabalia do igelitu a zviažu, aby nezasychali.
Krok za krokom: Výsadba voľnokorenných ovocných stromov
1. Odstránime končeky koreňov
Pred výsadbou korene stromu ponoríme do vody na 24 hodín. Pre voľnokorenné ovocné stromčeky vykopeme jamu približne veľkosti vedra. Odstránením končekov koreňov pomocou záhradníckych nožníc oživíme rezné rany, vďaka čomu sa zlepší prietok vody do rastliny a stromčeky sa tak jednoduchšie a rýchlejšie ujmú.
2. Zatlčieme kolík ako oporu
Do stredu jamy zatlčieme kolík, ktorý bude pre stromček najbližších pár rokov oporou. Spodnú časť pomocou sekery zašpicatíme a potom opálime nad ohňom, aby sme zvýšili jeho životnosť. Ak je pôda tvrdá a kolík sa ťažšie zatĺka, vlejeme na dno jamy vodu a necháme chvíľu vsiaknuť, to zvyčajne pomôže.
3. Vložíme stromček do jamy
Stromček vložíme do jamy a ku koreňom prisypeme polovicu vykopanej zeminy. Stále ním pritom potriasame, aby sa pôda dostala do každej medzery medzi koreňmi. Prisypanú zeminu nohou utlačíme, pričom stromček držíme. Utlačenú zeminu medzi koreňmi zalejeme. Prisypeme zvyšok pôdy, utlačíme a opäť zalejeme.
4. Upevníme a vykonáme povýsadbový rez
Stromček upevníme k zatlčenému kolíku pomocou špagátu alebo lyka. Veľmi dôležitou súčasťou výsadby je povýsadbový rez, ktorým zbavujeme stromček nadbytočných výhonov a cielene usmerňujeme jeho následný rast. Stredník, čiže osový výhon, zrežeme cca 40 cm nad najvyšším rozkonárením.
Dobré rady
1. Pri výsadbe z koreňovej sústavy odstránime všetky mechanicky poškodené a nahnité korene. Tenšie vlásočnicové nechávame bez skrátenia.
2. Po výsadbe strom výdatne zalievame až do ujatia a v prípade suchej jari aj potom.
3. V ďalšom roku začneme s doplnkovým prihnojovaním. Stromom doprajeme viaczložkové hnojivo, prípadne zapracujeme do povrchovej vrstvy vyzretý kompost.
4. Ovocné stromy sú zvyčajne, laicky povedané, zložené z dvoch častí, z podpníka a z odrody, ktorá je na ňom naštepená. Miesto štepenia býva trochu zhrubnuté, je viditeľná jazva. Pri výbere podpníka myslíme na to, v akom tvare ho chceme pestovať. Ak v klasickom korunkovom tvare, zvolíme si stredne silno rastúci, prípadne i silnejšie rastúci podpník. Pri pestovaní štíhlych vretien a iných intenzívnych tvarov siahneme po podpníku napríklad s názvom M9.
Galéria k článku
Text: Ing. Monika Felixová, Ing. Marián Komžík
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, prosím o radu. Niečo mi lezie na broskyňu, jabloň, slivku a čerešňu. Ma…