Opadané lístie nemusí byť len záhradným odpadom. Ukážeme vám, ako si jednoducho vyrobiť listovku – substrát, ktorý využijete ďalej pri pestovaní.
Čo je listovka?
Listovka vzniká niekoľkoročným rozkladom lístia. Rozoznávame buď mladú (jedno- až dvojročnú) listovku, alebo starú (troj- až päťročnú) listovku. Mladá listovka nie je celkom dobre rozložená, je kyprejšia a kyslejšia. Stará listovka je jemnejšia, menej kyslá a menej kyprá.
Keďže obsahuje málo živín, nepoužívame ju samostatne, ale premiešanú s pôdou alebo so substrátom. Jej kvalita je tiež ovplyvnená druhom použitého lístia. Jedna z najkvalitnejších je listovka z bukového lístia, ďalej nasleduje dub.
Zhrabať lístie alebo ho nechať na mieste?
To, či lístie pohrabať alebo ponechať ako pomaly sa rozkladajúce hnojivo a úkryt pre drobné živočíchy na zimu na mieste, dokáže v posledných rokoch rozpútať medzi ľuďmi až vášnivé diskusie.
Ako to teda je? Napríklad upratovanie lístia v podraste stromov nemá zmysel, tvorí tu totiž prírodnú vrstvu mulča. Naopak, jeho dôkladné vyhrabanie má jednoznačne význam a zmysel z okrasného nízko koseného trávnika. Vrstva listov sa inak na ňom zľahne, vytvorí prakticky nepriedušnú vrstvu. Následne sa pre nedostatočnú výmenu vzduchu môžu tvoriť plesne, ktorých sa na zelenom koberci budeme zbavovať len ťažko.
Postup: Výroba domácej listovky
1. Vložíme lístie do vreca
Lístie zo stromov okrem orecha, ktoré nebolo napadnuté chorobami a škodcami, vložíme do igelitového vreca.
2. Poprepichujeme vidlami
Vrece poprepichujeme vidlami, čím zabezpečíme prístup vzduchu.
3. Odložíme a zaťažíme
Vrece dáme na miesto do závetria, kde nebude zavadzať a zaťažíme tehlou alebo kameňom.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock, Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, v záhrade som ,,zdedila" starý ker bazy čiernej, ktorý sme ponechali.…