Ako si poradiť s ílovitou zeminou? Odpovedá šéfredaktorka časopisu Záhrada

Na navážku ílovitej zeminy pred domom plánujeme priviezť ornicu. Nepáči sa mi však jej konzistencia a obávam sa, či v nej stromčeky dokážu zakoreniť.

Ílovitá pôda
Foto: Shutterstock

Takto na diaľku je ťažko radiť, keďže pôdu nevidím a neviem ani, ako sa správa po daždi, tak aspoň všeobecne. Otázka je, či ide naozaj „len“ o ílovitú zeminu (a tiež, aká veľká je ílovitá zložka) alebo íl, prípadne z akej hĺbky podložia je táto zemina.

Aká je jej farba? Čím viac ílu, tým je žltšia. Po daždi sa ílovitá zemina s vyšším podielom ílu mení na žlté mäkké a klzké bahno a to je niečo, s čím by rastliny naozaj mohli mať problém. Ak navyše po daždi vidíte, že voda ostáva na povrchu, bude podiel ílu dosť vysoký. V takom prípade je naozaj otázkou, či túto vrstvu nechať odviesť a nahradiť.

Ak nie je problém so vsakovaním až taký vážny, ílovitá pôda sa zvyčajne dá „zlepšiť“, a to primiešaním organickej zložky a piesku, čím sa zlepší jej priepustnosť i štruktúra. Na upravenú vrstvu môžete nakoniec nechať naviesť kvalitnú pôdu. Inak, ílovitá zložka v pôde má aj svoje pozitíva. Dokáže lepšie zadržiavať vodu aj živiny.

O radu skúste poprosiť skúseného záhradníka či záhradného architekta z blízkeho okolia, ktorí by boli ochotní prísť sa pozrieť, prípadne dajte túto pôdu, približne pol litra až liter do nádobky a spýtajte sa u odborníka v širšom okolí.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: ornica | pôda

Diskusie na tému článku