V predzáhradke máme živý plot z vavrínovca. Už druhý rok však máme problém, ktorý nevieme vyriešiť. Na jeho listoch sú vykrojené miesta, akoby ich čosi žralo. Škodcu však nevieme nájsť. V záhradníctve nám poradili, že ide o larvy nosánika a odporučili chemický postrek. Nezdá sa nám však, že by zabral. Čo s tým?
Túto otázku som dostal ešte na sklonku minulej sezóny a teraz som ju zámerne zaradil, pretože je ideálny čas na jej riešenie.
Prefíkaný nosánik
Nosánik sa chemickou cestou veľmi ťažko likviduje. Aktívny je v noci a cez deň sa šikovne ukrýva. Požerky na listoch sú však to najmenej. Väčšiu škodu robia larvy, ktoré sa ukrývajú v pôde pri koreňoch pod vavrínovcami, ale napríklad aj rododendronmi, kaméliami či červienkami.
Viem, že klasická rada je insekticíd, v záhradníctvach zväčša radia systémový, sem-tam som počul aj o kontaktnom. Výsledok je však pochybný. Naopak, pri správnom načasovaní úplne skvele funguje bioochrana a v apríli je na ňu ten správny čas.
Nematódy a parazitické hlístice
O čo ide? Určite ste už počuli o nematódach či parazitických hlísticiach. Sú to prirodzení nepriatelia lariev nosánikov a nielen ich. No konkrétne parazitické hlísty rodu Heterorhabditis likvidujú len larvy nosánikov. Tie v pôde aktívne vyhľadávajú a vnikajú do nich akýmkoľvek telesným otvorom.
Napadnuté larvy do 48 hodín hynú. V uhynutých telách sa hlísty ďalej množia. Jedna samica vyprodukuje takmer jeden a pol tisíca vajíčok, z ktorých sa liahnu larvy, ktoré následne opúšťajú hostiteľa a vyhľadávajú nového. Takto samočinne funguje ochrana pred larvami nosánika asi počas šiestich týždňov.
Vo výsledku sú v oblasti koreňového systému rastliny desiatky až stovky miliónov hlístic, no vôbec sa tohto čísla netreba báť, rastline ani ekosystému záhrady neublížia. Pre nás je dôležité, že nezostane jediná larva nosánika, pretože hlístice ich vyhľadávajú dovtedy, kým nenájdu poslednú a potom len jednoducho bez hostiteľa uhynú.
Nehrozí teda žiadne predávkovanie, rovnako ako neexistuje ani žiadna ochranná lehota. Parazitické hlístice sú prosto úžasne efektívna a fascinujúco dôsledná biologická zbraň proti larvám nosánika, na dospelého chrobáka sú neúčinné.
Ako použiť hlístice?
Predávajú sa vo forme vlhkého práškového substrátu, ktorý treba rozrobiť s vlažnou vodou a vytvoriť akýsi roztok. Tým potom zalievajte ku koreňom napadnutej rastliny, ktorú predtým zľahka polejte, teda nezalievajte roztokom hlístic na suchú pôdu. Jedno balenie obsahuje až 5 miliónov malých, len niečo vyše pol milimetra veľkých lariev hlístic. Stačí to však na plochu až 10 m².
Pôdu roztokom hlístic zalievajte, až keď prídu dni, keď teplota počas nich vystúpi nad 12 °C. Dôležitou podmienkou úspešnej aplikácie je vylúčenie akýchkoľvek chemických postrekov.
Treťou podmienkou úspešného zásahu hlísticami je ich rýchle použitie v správnom čase – keďže ide o živé organizmy, nedajú sa skladovať ako chemické postreky celé roky. Aj pri správnych podmienkach skladovania vydržia len šesť týždňov. Počas tohto obdobia ich skladujte v tme, pri teplote 4 – 12 °C.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…