Vianočná ruža (ľudovo aj vianočná hviezda, odborne prýštec najkrajší) patrí k typickým rastlinám vianočného obdobia. Neraz si túto rastlinu kúpime v očakávaní, že nám bude dlho krášliť náš domov. Realita je však často iná. Ako sa o ňu správne postarať, aby sme sa z nej tešili čo najdlhšie?
Kontrolný zoznam
Materiál:
- prýštec najkrajší
- hnojivo na kvitnúce izbové rastliny
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- pracovné rukavice
- krhla s vodou
- rozprašovač
Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: zima
Postup
1. VÝBER
Prýštec nakupujme u osvedčených predajcov. V záhradníctvach si dokonca môžeme vybrať z rôznych odrôd. Zaujímavé sú tie s lososovými či bielymi listeňmi.
2. POZORNOSŤ
Pri nákupe si všímame drobné kvietky v strede farebných listeňov. Ak sú žlté a rozkvitnuté, rastlina nevydrží dlho. Kupujeme len tú s drobnými zelenými púčikmi.
3. DEKOROVANIE
Drobné trblietky dekorujú listy, rastline neublížia. Netreba preto mať obavy. Takáto rastlina však pôsobí neprirodzene.
4. NA ZVÁŽENIE
Pri nakupovaní môžeme natrafiť aj na rastliny, ktoré majú viditeľné znaky choroby. Ak je však skrútený jeden list nemusí to znamenať hrozbu.
5. OBAL
Vždy sa vyplatí siahnuť po rastline, ktorá je obalená v igelitovom vrecku. Budeme mať istotu, že je nepoškodená a ľahšie si ju prevezieme domov.
6. OBALOVÝ ČREPNÍK
Spolu s rastlinou si nezabudnime zaobstarať aj vhodný obalový črepník. Ideálne je zladiť jeho farbu s farbou listeňov rastliny.
7. ROZKONÁRENIE
Ak si vyberieme pekne rozkonárenú rastlinu, všimnime si v dolnej časti, odkiaľ sa rozkonáruje a či nie je zlomená. Takúto rastlinu nekupujme.
8. TEPLOTA
Prýštec najlepšie prosperuje pri teplote 20 – 22 °C. Snažme preto sa rastlinu pestovať v miestnosti s touto teplotou a na svetle.
9. ZÁLIEVKA
Rastlinu pravidelne zalievame, pričom dávame pozor na preliatie substrátu. Zalievajme vodou izbovej teploty, vždy až po tom, ako substrát mierne preschne.
10. NA NOC
Ak je miestnosť, kde pestujeme vianočnú ružu, príliš teplá a so suchým vzduchom, premiestňujeme ju na noc do chladnejšieho priestoru. Vydrží nám dlhšie.
11. VZDUŠNÁ VLHKOSŤ
Nie je to vždy jednoduché, ale v okolí rastliny je vhodné sem-tam zvýšiť vzdušnú vlhkosť. Pomôže rozprašovač, ktorý budeme mať neustále poruke.
Dobré rady
Pri nákupe
Rastlina musí byť zdravá, bohato olistená, s kompaktným koreňovým balom. Ak si v predajni vyberieme vianočnú ružu, vždy si ju necháme zabaliť. Najlepšie aj do viacerých vrstiev papiera. Je to dôležité hlavne vtedy, ak vonku mrzne. Vo všeobecnosti sa odporúča nakupovať túto rastlinu vždy okolo obeda, ak je slnečno. Najhoršie sú večerné hodiny. Zabalenú rastlinu rýchlo premiestnime do auta. Po príchode domov je dobré nechať ju aklimatizovať zabalenú, v chladnejšej miestnosti.
Umiestnenie
Asi po hodine ju môžeme odbaliť a umiestniť na dostatočne svetlé miesto, najlepšie ďalej od tepelných zdrojov, otváraných okien a dverí. Nehodí sa do bytov s menšími deťmi, jej šťava je totiž jedovatá. Pri práci s ňou by preto citlivejší ľudia mali používať pracovné rukavice.
Prvé problémy
Ak rastlinu pestujeme odporúčaným spôsobom, budeme sa z nej tešiť veľmi dlho. Ak nastane pochybenie, viditeľne sa to na nej prejaví. Prílišný chlad a vysoká vlhkosť substrátu spôsobuje vädnutie a chradnutie rastliny, vädnutie spôsobuje aj zanedbávanie zálievky. Listy opadávajú, ak je substrát preliaty, rastlina je v prílišnom teple alebo prievane.
Odborník radí:
Vianočnú ružu môžeme v pravidelných intervaloch prihnojovať. Použiť môžeme bežné hnojivo na kvitnúce izbové rastliny.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý večer,môžem kombinovať popínavým ruže so živým plotom s cyprustekov?…