Ako si vybrať z veľkej ponuky odrôd paradajok tú najvhodnejšiu?

Aj keď rajčiny pestujeme už niekoľko rokov, vždy sa je čo učiť. Priebeh počasia je každý rok iný, mení sa klíma, odlišnosti do pestovania vnášajú i samotné odrody.

Paradajky na bielom stole

Polovica mája (ideálne po troch zmrznutých) je hlavný termín výsadby priesad. Buď ich máme vlastné, dopestované, alebo si ich kupujeme, prípadne oboje, aby sme si obohatili sortiment.

Zdravá priesada má byť tmavozelená, nie príliš vytiahnutá a s relatívne pevnou stonkou aj násadou prvých kvetov. Pred výsadbou ich otužujeme, aby si zvykli na slnečné lúče. Pestujeme ich na slnečnom záveternom mieste s možnosťou napojenia závlahovej vody, pretože si vyžadujú pravidelnú zálievku.

Výber odrôd nielen podľa chuti

Na výber odrôd sa pozeráme z viacerých uhlov. Vyhovujú nám nižšie kríčkovité rastliny alebo vysoké tyčkové? Máme pre ne dostatok vhodných opôr? Chuťovo sa jednotlivé odrody paradajok viac či menej líšia. Ktorá je tá „naj“ závisí jednak od našich vlastných chuťových receptorov, ale napríklad aj od počasia. Čím väčšiemu suchu sú rastliny, a to nielen paradajky, vystavené, tým majú intenzívnejšiu, ostrejšiu chuť. Naopak, daždivé počasie rastlinné šťavy (a tým aj chuť) rozrieďuje.

Všeobecne sa za chuťovo atraktívne považujú najmä strapcové cherry paradajky, preto ak plánujeme mať iba málo rastlín, vyberáme najmä z nich. Ak však chceme vyrábať vlastný pretlak, kečup alebo ich sušiť, oplatí sa do výberu odrôd „ponoriť“ trochu viac. Zrejme ich budeme musieť vyskúšať niekoľko, kým narazíme na tie, ktoré nám vyhovujú najviac. Preto sa oplatí viesť si záhradnícky denník s ich názvami, ale aj s praktickými poznámkami z pestovania.

Cherry paradajky v záhrade

Vonku alebo v skleníku?

Ak máme fóliovník alebo skleník, možno premýšľame, či rajčiny zasadiť von alebo „pod sklo“. Výhodou krytých pestovateľských priestorov je, že predĺžia vegetačné obdobie, a to približne o mesiac na jar a o mesiac na jeseň. Je tu však niekoľko veľkých „ale“.

Jedným z nich je, že paradajky nemajú rady vlhké teplo skleníka (na rozdiel napríklad od paprík), pretože pre vysokú vzdušnú vlhkosť sú náchylnejšie na hubové ochorenia. Tento problém sa dá riešiť častým vetraním. Druhým, horšie riešiteľným, problémom sú vysoké teploty. Hoci rajčiny sú teplomilné, teploty nad 35 ⁰C im nesvedčia. Výrazne slabšie pri nich rastú a zle prebieha aj opelenie. Pestovanie v skleníku môže byť vhodné v studenších oblastiach Slovenska, kde je extrémne horúcich dní najmenej a ochrana pred chladom je na jar a na konci leta je žiaduca.

Rôzne paradajky na stole

Príprava na pestovanie už na jeseň

Pôdu pre paradajky môžeme pripraviť už na jeseň, čiže zhruba pol roka dopredu. Rajčiny totiž milujú dobre vyhnojenú pôdu vrátane hnojenia maštaľným hnojom. Patria medzi rastliny takzvanej prvej trate. Ak nepoužívame hnoj, pôdu najneskôr na jar obohatíme vyzretým kompostom, prípadne kúpime maštaľný hnoj v granulách, čo je veľmi elegantná alternatíva vyrábaná zo skutočného hnoja. Vhodnými predplodinami sú strukoviny, cibuľoviny, nevhodnými príbuzní rajčín, čiže zemiaky, paprika, baklažán.

Prieberka plodov ako pri jablkách?

Niektorí pestovatelia odporúčajú pri veľkých mäsitých odrodách prebierku plodov, niečo podobné, ako robíme napríklad pri jablkách. Jej výsledkom je dopestovanie krásnych veľkých plodov. Na jednom strapci necháme jeden až dva dobre sa vyvíjajúce plody, ostatné malé či zdeformované odstránime.

8 odrôd, ktoré sa oplatí vyskúšať

Big Mama F1, kolíková mäsitá

Paradajky, odroda Big mama F1
Foto: dobrasemena.cz

Veľmi chutné pretiahnuté plody s hmotnosťou až 250 g sú dlhé cca 13 cm a priemer majú cca 8 cm. Sú mäsité s menším množstvom šťavy. Hodia na priamy konzum a na kečupy, omáčky.

Orange Wellington F1, kolíková bifteková

Oranžové paradajky, odroda Orange Wellington F1
Foto: dobrasemena.cz

Chutná a úrodná bifteková odroda s maslovou, šťavnatou a krehkou dužinou je takmer bezsemenná. Dosahuje hmotnosť až 250 g. Plody sú veľmi dobre odolné proti praskaniu okolo stopky.

Sweet Aperitif, kolíková čerešňová

Cherry paradajky, odroda Sweet aperitif
Foto: dobrasemena.cz

Ide o jednu z najsladších čerešňových (cherry) odrôd s bohato rozkonárenými trsmi s hmotnosťou jedného plodu cca 8 – 10 g. Má mäkkú a šťavnatú dužinu.

Black from Tula, kolíková bifteková

Mäsité paradajky, odroda Black from Tula
Foto: dobrasemena.cz

Veľká bifteková odroda s tmavočerveným až hnedým plodom, ktorý dosahuje 200 až 350 g. Plná sladkokorenistá chuť je výraznejšia ako pri červených odrodách. Je považovaná za jednu najchutnejších paradajok.

Sungold F1, kolíková čerešňová

Oranžové cherry rajčiny, odroda Sungold F1
Foto: dobrasemena.cz

Skorá spoľahlivo rodiaca odroda s plnou, vyrovnanou a voňavou chuťou, ktorá je celosvetovo považovaná za jednu najlepších. Plody s hmotnosťou cca 15 g dozrievajú až do oranžovej farby.

Rosella, kríčková čerešňová

Rajčiny, odroda Rosella
Foto: dobrasemena.cz

Čerešňová odroda netradičnej farby vyniká intenzívnou arómou. Plná chuť je vyvážená, má dostatok cukru a kyselín. Dá sa pestovať aj v nádobách na balkóne či na terase.

Crimson Crush F1, kolíková

Veľké červené paradajky, odroda Crimson Crush
Foto: dobrasemena.cz

Odroda veľmi odolná proti plesni. Guľovité, šťavnaté a chutné plody majú hmotnosť cca 150 g. Rastlina ej veľmi vitálna a zdravá.

Vilma, balkónová

Balkónové paradajky, odroda Vilma
Foto: dobrasemena.cz

Skorá, veľmi úrodná odroda s výškou cca 35 cm. Malé guľaté a chutné plody dosahujú hmotnosť 15 – 20 g. Ideálna odroda na pestovanie v kvetináčoch na balkóne.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: dobrasemena.cz, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: odrody | paradajky

Diskusie na tému článku