Ak máte chuť experimentovať, tento pracovný postup je práve pre vás. Priamo v byte si môžeme vytvoriť zaujímavú zbierku tropických rastlín, z ktorej sa môžeme tešiť celé roky. O reprezentatívny vzhľad takejto zelene sa však musíme pričiniť sami.
Vytvárame epifytický kmeň
Na epifytickom kmeni sa bude dariť broméliám, orchideám, marante, ale aj plazivému figovníku či filodendronu. Ideálnou drevinou na vytvorenie takejto výsadby je vinič – má zaujímavé sukovité drevo kmeňa, ale aj borievka, dub, agát či dokonca tuja. Najlepšie je vybrať kmeň hrubší, pokrútený, aby po vysadení čo najviac pripomínal prirodzené prostredie. Podľa potreby možno k základnému kmeňu ešte pridať ďalšie konáriky a pomocou klinčekov pripevniť. Snažíme sa používať vždy len jeden druh dreviny.
Ako na to
Pred inštalovaním rastlín treba kmeň veľmi dôkladne očistiť. Po osušení umiestnime rastliny. Tým obalíme korene machom, zafixujeme králičím pletivom a pomocou drôtu pripevníme ku kmeňu.
Výber rastlín, ich množstvo a rozmiestnenie je už na každom pestovateľovi. V zásade je však dobré, ak kmeň nepreplníme zeleňou a snažíme sa vytvoriť čo najviac prirodzené zoskupenie. Kmeň je samozrejme dobré ešte pred výsadbou dôkladne upevniť – ideálne k podlahe aj k stropu. Pri päte kmeňa by mala byť pekne vysadená vegetačná nádoba. Do nej zároveň môže stekať prebytočná zálievková voda.
Starostlivosť o epifytický kmeň krok za krokom
1. OČISTA
Tropické rastliny môžeme pestovať pre ne prirodzeným spôsobom – na epifytickom kmeni. Pravidelne však odstraňujeme suché listy.
2. ŠPIČKY LISTOV
Tropické rastliny, ako sú tilandsie, potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, inak im zasychajú končeky listov. Tie odstrihneme, pričom necháme pásik suchého tkaniva.
3. UPEVNENIE
Uchytenie rastlín na epifytickom kmeni musíme neustále kontrolovať. Obvykle sú upevnené spolu s machom pomocou králičieho pletiva ku kmeňu.
4. VLHKOSŤ
Ak je to možné, v okolí rastlín neustále udržiavame vysokú vzdušnú vlhkosť. Použijeme rozprašovač s vodou, ktorý bude stále poruke.
5. ZÁLIEVKA
Rastliny pravidelne zavlažujeme odstátou vodou izbovej teploty. Zalievame priamo ku koreňom, do machu. Broméliám lejeme vodu aj do vnútra listového kornúta.
6. ODKVITNUTÉ KVETY
Dôkladne odstraňujeme odkvitnuté kvety a suché listy. Pre rastlinu totiž môžu byť cestou k rozvoju nebezpečných ochorení.
7. KAMIENKY
Vlhkomilné rastliny umiestňujeme na misku s kamienkami alebo keramzitom, ktorý zalejeme vodou. Vyššou vlhkosťou docielime vitálnejší vzhľad.
8. ORCHIDEA
Na epifytickom kmeni môžeme pestovať aj priamo črievičkovec. Patrí k menej známym, ale nádherne kvitnúcim druhom orchideí.
9. POZOR NA TEPLO A PRIEVAN
Vlhkomilné druhy izboviek nesmú byť v blízkosti tepelných zdrojov či v prievane. Inak sa im začnú krútiť listy. Premiestnime ich a rosíme.
10. ANTÚRIUM
Krásne kvitnúca rastlina, ktorá dokonale navodí atmosféru trópov, je antúrium. Dlho kvitne a navyše táto rastlina vôbec nie je náročná.
11. PAPRAĎORASTY
Krásne vlhkomilné druhy sú papraďorasty, ktoré sa pekne rozrastú a navodia atmosféru trópov. Opäť je však nevyhnutná vyššia vzdušná vlhkosť.
Odborník radí:
Pestovaniu vlhkomilných rastlín sa venujte len vtedy, ak máte dostatok času na ich starostlivosť.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shuttertock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, je normálne, že juke rastú listy zospodu od k…