Vinič je liana, ktorá rastie pomerne intenzívne. Každý rok vyháňa množstvo mäkkých ohybných prútov, ktoré drevnatejú. Je vhodné rezať ho každý rok až na zapestovanú „kostru“, inak sa čoskoro zmení na neprehľadnú húštinu.
Vinič (Vitis) zahŕňa druhy úžitkové (stolové a muštové odrody hrozna) aj u nás menej známe okrasné, pestované najmä pre nádherné jesenné vyfarbenie listov. Spoločné majú nároky na slnečné stanovište a tiež vitalitu. Ak by sme ich nerezali, časom vytvoria nepriechodnú húštinu. Sú tiež schopné vyšplhať sa aj do koruny najvyššieho stromu v záhrade alebo sa budú tlačiť pod strechou.
V komerčných viniciach sa úžitkový vinič pestuje na drôtenom vedení v radoch so zaužívaným spôsobom rezu, ktorý zvyšuje jeho produktivitu a umožňuje jednoduchší zber. Vinič na fasáde alebo pergole režeme trochu inak ako ten na vedení. Okrasné druhy režeme tak, aby sme jeho farebné lístie mohli na jeseň obdivovať, čiže nenecháme ho vyrásť príliš vysoko.
Krok za krokom: Ako rezať drevité liany
1. Dôkladne si prehliadneme rastlinu
Rastlinu si dobre prehliadneme a rozhodneme, čo budeme rezať a prípadne ktoré výhony ponecháme dlhé a následne ich budeme tvarovať či priväzovať k opore, čo je i spôsob, ako postupne zmladiť veľmi starú lianu. Ponechávame výhony rastúce „správnym“ smerom.
2. Skrátime výhony a odstránime výhonky
Výhony, ktoré majú plodiť v nasledujúcej sezóne, skrátime na dve očká, čo zlepší produktivitu. Výhonky odstránime celkom.
3. Odstránime slabé výhony a staré úponky
Odstránime aj slabé a vyrodené výhony, staré úponky. Výsledkom má byť kostra z pevných konárov, na ktorej sa nachádzajú čapíky s dvomi očkami (čapík – výhon zrezaný na niekoľko cm, v tomto prípade na dve očká). Prípadné ponechané dlhé výhony majú približne smerom, kde chceme vytvoriť ďalší kostrový konár.
TOP TIP: Výhony na množenie
Pri reze viniča v zime môžeme dobre vyzreté a zdravé drevité výhony použiť na množenie. Odspodu výhon zrežeme pod listovým pukom, odrátame 6 až 8 pukov a zrežeme zhora. Pripravíme si nádobu s čistou vodou a zvislo do nej vložíme rezky. Uložíme do pivnice, sem-tam skontrolujeme, či nie je potrebné doplniť vodu.
Do jari by rezky mali pustiť korene. V máji ich vysadíme na hriadku, pričom olúpeme vyrastajúce spodné očká, ponecháme jeden až dva najvrchnejšie. Pre lepšie uchytenie ich dočasne nakopcujeme. Profesionálni pestovatelia vinič štepia do podpníka odolného pred nebezpečným škodcom, preto pri kúpe viniča je určite lepšie siahnuť po štepených rastlinách.
Takto režeme tiež
Drevité liany s veľmi vitálnym rastom môžeme rezať veľmi podobne. Ide o:
Trúbkovec
Rezom ho udržiavame v primeranej veľkosti a po reze tiež viac kvitne.
Vistéria
Režeme v januári až vo februári na dve až tri očká. Okrem toho ju skracujeme aj v lete, aby sa príliš nerozrástla.
Ampelopsis
Ak by sme ho nerezali, o pár rokov z neho bude húština.
Galéria k článku
Text: Francis Tophill
Foto: Gardener´s World (Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram)
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, Mám drevený obklad fasády z agátových dosiek a nasadil som vinič k fasád…