Počul som, že šípkový čaj má špeciálny postup prípravy a nestačí len klasicky zaliať sušené plody. Je to tak? Ako ho teda správne pripraviť?
Plody ruže šípkovej (Rosa canina) sú typické vysokým obsahom vitamínu C, a to od 750 až do 3 000 mg % s prímesou ďalších bioaktívnych látok. Vplyvom prítomných ochranných látok je vitamín C veľmi stály a mimoriadne účinný, a to až päťkrát viac ako syntetický vitamín. Plody obsahujú aj provitamín A, vitamíny K a skupiny B, kyselinu citrónovú, jablčnú, nikotínovú, slizy, rutín, silice a minerály. V semenách sa nachádza aj vitamín E.
Šípky používame pri horúčkach, nachladnutí, chrípke, infekciách, únave. Sú potopudné a močopudné. Pomáhajú pri zápaloch urogenitálneho traktu, pri obličkovom piesku. Význam majú aj pri spevňovaní žilovej steny. Zlepšujú vstrebávanie železa a brzdia vývoj aterosklerózy.
Príprava šípkového čaju
Sušené šípky podrvíme tesne pred použitím. Z vody, ktorou ich chceme zaliať, najprv krátkym varom „vypudíme“ kyslík. Na dve lyžičky podrvených šípok nalejeme šálku prevarenej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme tri- až štyrikrát denne alebo čaj aj kloktáme. Ak použijeme šípky zbavené jadierok a chĺpkov, tak zostatok šípkoviny z čaju zjeme.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, kedy zbierate šípky? Niekto hovorí že pred prvým mrazom, niekto že tesne…