Poďte sa spolu s nami naučiť, ako správne rezať jadroviny. Správny čas na zimný rez je vtedy, ak výrazne nemrzne, môžeme ich rezať počas januára a februára, ale i počas decembra. Okrem načasovania sú dôležité aj zásady správneho rezu.
Kontrolný zoznam
Náradie:
- ručné nožnice
- otáčavá pílka
Postup
1. ZHODNOTENIE
Postavíme sa na miesto, odkiaľ zhodnotíme strom a odkiaľ budeme priebežne kontrolovať postup rezu. Rozhodneme sa, ktoré kostrové konáre upravíme.
2. NADBYTOČNÉ HRUBÉ KONÁRE
Ako prvé odstránime najhrubšie nadbytočné konáre. Režeme ich na dvakrát. Prvú časť zrežeme tak, aby nám ostali akési pahýle (cca 40 – 50 cm dlhé).
3. KONÁRE SMEROM HORE
Ďalej odstraňujeme konáre smerujúce nahor a ktoré zahusťujú korunu jablone. Snažíme sa docieliť rovnomerne hustú a rozrastenú korunu.
4. NATOČENIE PÍLKY
Konáre režeme čo najviac kolmým rezom. Veľmi praktické je použitie otáčavej pílky. Klasickou pílkou nám to nepôjde vždy hladko.
5. KONÁROVÝ KRÚŽOK
Konár režeme na konárový krúžok, teda čo najbližšie k výhonu smerujúcemu vodorovne tak, aby tento výhon nebol rezom poškodený.
6. OPRAVA
Všímame si aj nesprávne rezy vykonané v minulosti. Ich dôsledkom je čapík, z ktorého rastie vlk a ktorý opravíme zrezaním na konárový krúžok.
7. HLADKÝ REZ
Rez musí byť hladký, po reze ho prstom skontrolujeme. Inak rez zopakujeme. Platí, že svetlé drevo je zdravé, ak sú v ňom škvrny, znamená to nekrózu.
8. KONTROLA
Opätovne sa staviame pred strom a kontrolujeme postup rezu, mieru zníženia a zoštíhlenia koruny, vzdušnosť, svetelnosť a habitus stromu.
9. NADBYTOČNÉ MENŠIE KONÁRE
Odstraňujeme menšie, ale stále nadbytočné konáre. Zvýšime tým svetelnosť a vzdušnosť v korune. Toto vykonáme po celom obvode stromu.
10. Zdravý konárový krúžok
Správne vykonaný rez na konárový krúžok a zdravý konárový krúžok bez nekrózy.
11. ZLÉ ČAPÍKY
Nesprávne vykonaný rez na čapík spôsobuje nekontrolovateľný rast dreva, vysychanie čapíka a otvára bránu na vstup rôznych chorôb, škodcov a infekcií.
12. NEKRÓZA
Svetlé drevo je zdravé. Ak sú v ňom škvrny, znamená to prítomnú nekrózu, odumreté tkanivo. Jej postup zastavíme zatretím rany voskom po reze.
13. NA PREVOD
Stredne veľké konáre odstraňujeme rezom na prevod. Podporíme tým rast perspektívnych jednoročných a dvojročných výhonov.
14. ZNIŽUJEME DĹŽKU VÝHONOV
Rezom na prevod znižujeme aj celkovú veľkosť koruny. Výhony neskracujeme, ale odstraňujeme celé a dávame šancu perspektívnejším výhonom.
15. PO REZE
Správnym rezom zvýšime vzdušnosť a svetelnosť koruny a zvýšime podiel kvetných púčikov. Ponechané výhony budú mať viac priestoru prejaviť sa.
16. METLY
V ďalšom kroku odstraňujeme metly, resp. neperspektívne výhony rastúce takmer kolmo hore. Strom takto získa „vzduch“ v korune počas sezóny.
17. ČISTÝ A HLADKÝ REZ
Ostrými nožnicami odstránime metly, čisto, hladko a na konárový krúžok. Takýmto rezom predídeme rôznym chorobám, škodcom alebo infekciám.
18. NEPERSPEKTÍVNE
Odstraňujeme aj tenšie výhony, ktoré sú už odrodené alebo neperspektívne. Priestor ponechávame vodorovne k smerujúcim výhonom.
19. NA PREVOD
Tesne nad perspektívnym vodorovne smerujúcim výhonom vykonáme rez. Stromu neublížime, naopak, podporíme jeho zdravý rast. Nesmú vzniknúť čapíky.
20. USCHNUTÉ
Odstraňujeme aj suché, vyschnuté alebo poškodené výhony rezom na konárový krúžok. Znížime tým riziko vzniku infekcií a výskytu chorôb.
21. NAPADNUTÉ
Následne odstraňujeme výhony napadnuté múčnatkou. Je dôležité rezom odstrániť celú infekciu, preto výhon zrežeme až do zdravého dreva.
22. DOVNÚTRA
Po priebežnej kontrole z blízkeho miesta, kde sledujeme priebeh rezu, odstránime konáre smerujúce dovnútra koruny.
23. KONÁROVÝ KRÚŽOK
Otáčavú pílku správne natočíme a vykonáme kolmý rez na konárový krúžok. Reznú hranu zatierame štepárskym voskom.
24. ÚCHYTY
Vo finále opäť režeme pílkou hrubé drevo. Sú to zvyšky po prvých odstránených konároch, ktoré nám slúžili ako držiaky pri práci na strome.
25. KOLMÝ REZ
Správnym natočením otáčavej pílky dosiahneme kolmý rez aj pri hrubých a komplikovane rastúcich konároch. Kolmo režeme konár, ktorý odstraňujeme.
26. SUCHÉ ČAPÍKY
Na záver ešte skontrolujeme každý konár a poodstraňujeme zvyšné čapíky. Obnovíme síce reznú hranu, ale zabránime rastu vlkov a vzniku infekcií.
27. PO ÚPRAVE
Strom po úprave je nižší, užší, vzdušnejší, redší a pripravený na ďalšiu sezónu. Cieľom bolo zanechať plodivé výhony a zredukovať listovú hmotu.
Dobré rady
Metly a vlky
Nesprávne rezaný strom je obsypaný vlkmi, ktoré vytvárajú zhluky výhonov pripomínajúce metly. Metly alebo vlky predstavujú pre strom iba listovú hmotu, ktorú je potrebné vyživiť. Keď ich je veľa, strom venuje veľkú časť svojej energie len do listov, čiže zelenej hmoty. Výsledkom je, že sa zvýši produkcia dreva a nie plodov. Kolmo nahor rastúce výhony nikdy neprinesú ovocie. Takéto výhony zo stromu odstraňujeme. Bez ovocia budú aj výhony rastúce smerom dolu, ktoré už majú rodivosť za sebou. Odstraňujeme aj tieto.
Pravidelnosť
Rez jadrovín vykonávame pravidelne každý rok, a to v neskorej jeseni alebo na konci zimy a v predjarí, záleží aj na počasí. Nesmie mrznúť a na druhej strane sa ešte nesmú nalievať púčiky. Rezné rany ošetríme ovocinárskym voskom, aby sme znížili pravdepodobnosť vniknutia a teda vzniku chorôb, škodcov a infekcií do dreva. Ak zanedbáme rez, rodivosť nám začne klesať a začnú sa objavovať aj choroby a škodce. Ak vykonávame rez po viacerých rokoch, musíme si zvoliť intenzitu rezu. Buď zrežeme strom intenzívne a prídeme ďalší rok o úrodu, alebo zvolíme rez postupný a strom nám bude dávať priebežne aj nejaké ovocie.
Náradie
Náradie na rez musí byť čisté, ošetrené a ostré. Je lepšie zvoliť kvalitnejšie náradie, ktoré viac vydrží. Neošetreným alebo špinavým náradím by sme mohli zaniesť na rezaný strom infekciu. Táto sa dokáže šíriť špinavým náradím alebo preniesť z infikovaného stromu, ktorý sme pred tým rezali. Ostrým náradím zabezpečíme hladký a čistý rez, a tak znížime možnosť zachytenia sa alebo vniknutia škodcov a infekcií do dreva. Najhoršie sú rozstrapkané, naštiepené rany s odlúpenou kôrou alebo inak vykonané rezy, ktoré sú ako otvorené rany a predstavujú ideálnu vstupnú bránu pre patogény všetkého druhu.
Text: František Laššák
Realizácia: Eduard Jakubek
Foto: Martin Čurda, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, vedeli by ste mi prosím poradiť ako môžem ošetriť moju jabloň? Má krásn…