Plamienky (Clematis) sú ozajstnou pýchou záhrady. Sú vitálne a bohato kvitnúce. Pomerne veľké kvety sú celkom dobre viditeľné aj z väčšej vzdialenosti.
Tieto rastliny vyžadujú oporu, a keďže sa samy nedokážu prichytávať, musíme ich aktívne priväzovať. Nie je nutné viazať k opore jednotlivé výhony, naopak, stačí použiť dlhší špagát a prichytiť ich tak trochu zvoľna, naraz hoc aj všetky. Priväzujeme ich priebežne – podľa toho, ako dorastajú.
Zárukou množstva krásnych kvetov je správna starostlivosť, ku ktorej patrí i rez. Je rozdiel v reze mohutných na jar kvitnúcich druhov a odrôd a tých nižších, v skorom lete kvitnúcich, ako aj najslabšie rastúcich a v lete kvitnúcich hybridných veľkokvetých foriem. Kým niektoré z nich, aby bohato kvitli, režeme pomerne hlboko, pri iných sa rezom kvetov práve zbavíme.
Ako rezať plamienky (Clematis)
Plamienkov je mnoho druhov a foriem. Ako sme už spomínali, niektoré vyžadujú pomerne hlboký pravidelný každoročný rez, iné môžu na následky takéhoto kroku aj odumrieť. Sú medzi nimi i také, ktoré režeme iba minimálne – a aj to nie každý rok. Toto môže znieť pomerne zložito, a preto delíme plamienky do troch skupín nielen podľa druhov, čo si mnohí z nás nepamätajú, ale najmä podľa termínu kvitnutia.
Najľahšie sa režú plamienky kvitnúce v lete, ktoré radíme do skupiny číslo 3. Kvitnú na letorastoch, čiže výhonkoch, ktoré vyrastajú v danom roku. Patria sem druh a odrody plamienka vlašského (C. viticella) a texaského (C. texensis), ako i v lete kvitnúca odroda plamienka tangutského ‘Bill MacKenzie’ (C. tangutica). Základom rezu tejto skupiny je odstránenie všetkých výhonov cca nad 25 až 30 cm nad zemou, a to na konci zimy až v predjarí. Plamienky kvitnúce na jar a veľkokveté hybridy patria do skupiny číslo 1 a 2.
Pre lepšiu orientáciu v reze plamienkov ich delíme do troch skupín:
- skupina 1: na jar kvitnúce plamienky
- skupina 2: veľkokveté v lete kvitnúce hybridné druhy
- skupina 3: plamienky kvitnúce v lete
1. Na jar kvitnúce plamienky
Patria sem obľúbené druhy a ich odrody, ako je plamienok alpínsky (C. alpina), plamienok horský (C. montana) a plamienok Armandov (C. armandii), ktoré kvitnú na minuloročnom dreve.
Aby bohato kvitli, vyhýbame sa pravidelnému rezu – s výnimkou zdravotného rezu, ku ktorému patrí odstraňovanie mŕtvych, poškodených či príliš slabých výhonkov. Každé tri až štyri roky však odstránime zhruba tretinu najstarších výhonov, aby sme zmenšili objem rastliny, a tie ostávajúce skrátime podľa potreby na požadovanú výšku. V prípade napríklad plamienka horského totiž môže byť ich hmotnosť taká vysoká, že dokáže strhnúť a zničiť oporu.
2. Veľkokveté v lete kvitnúce hybridné druhy
Patria sem napríklad populárne odrody ‘Crimson King’ či ‘Snow Queen’. Podobne ako skupina 1, aj tieto plamienky kvitnú na minuloročných výhonkoch.
Silné výhonky nerežeme vôbec a tie slabé zrežeme až na cca 3 silné puky. Urobíme to na konci zimy alebo v predjarí. Hoci tak odstránime aj nejaké kvetné puky, prinútime rastlinu zacieliť energiu do ponechaných pukov, vďaka čomu budú kvety naozaj poriadne veľké.
3. Plamienky kvitnúce v lete
Tento plamienky rastú často na drevenej opore, ku ktorej sú priviazané. Nie je potrebné priväzovať každý výhon zvlášť, naopak, efektívne je priväzovať naraz celú spleť výhonkov. Pred rezom si rastlinu dobre obzrieme, zhodnotíme jej veľkosť, zdravie a vitalitu. Spleť minuloročných výhonov často vytvára hustý obrast.
V predjarí začínajú výhony pučať. Rez je vhodné viesť šikmo pomerne tesne nad pukmi, aby neostávali dlhé trčiace časti stoniek, ktoré by sa mohli stať vstupnou bránou pre infekcie. Každý z výhonkov takto odrežeme cca 25 až 30 cm nad pôdou.
Plamienok je takto zrezaný pomerne hlboko, čo umožní rastline rast silných nových výhonov, letorastov, na ktorých sa budú objavovať kvety. Rastlina porastie pomerne intenzívne, keď sa pôda trochu oteplí a denné teploty mierne stúpnu.
Letorasty priebežne a podľa potreby omotávame okolo opory a priväzujeme. Omotávaním okolo opory zabezpečíme, že rastlina bude kvitnúť po celom jej obvode a aj v nižších partiách, kvety sa nesústredia najmä hore. Nižšie rastúce mladé mäkké konce výhonkov, ktoré nezachytil špagát, omotáme okolo silnejších, už uviazaných.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Pestujem Asiminu, drobné kiwi, figy, čučoriedky, a ešte nejaké drobnosti, mám ne…