Ako správne sušiť orechy pred uskladnením? Spoznajte najčastejšie chyby a odporúčania, ako sa im vyhnúť

Keby sme každý deň zjedli tri orechy, boli by sme zdraví ako rybka. Zdravie nám prinesú len zdravé plody, preto je dôležité vedieť, ako ich sušiť. Jesenné sychravé počasie môže orechom uškodiť. Urobme si bohaté zásoby vitamínov na celý rok ich správnym sušením.

Zber vlašských orechov

Ako sušiť celé orechy?

Prvým predpokladom na ich správne sušenie je, aby sme ich zbierali zrelé. V žiadnom prípade nesušíme orechy ešte so zelenou šupkou. Ideálne sú tie, ktoré sa prirodzene zbavili svojho obalu a sú tak pripravené na sušenie. Najlepším počasím na zber orechov je slnečné a suché počasie. Keďže jeseň prináša skôr daždivé a sychravé dni, podarí sa nám zber za týchto podmienok vystihnúť len málokedy. V prípade, že predsa budeme mať šťastie a nazbierame suché orechy, môžeme ich rovno umiestniť do suchej a teplej miestnosti.

Orechy, ktoré sme nazbierali počas daždivého počasia sú mokré. A práve vlhko je najväčším nepriateľom orechov, pretože spôsobuje rýchle množenie plesní. Mokré orechy sú často špinavé od blata či hliny. V žiadnom prípade ich nikdy neumývame vodou, pretože tým zvýšime ich vlhkosť.

Plody ukladáme jednovrstvovo, nie na seba. Takto uložené orechy umiestnime do suchej, ale nevykurovanej miestnosti. Jednou z najväčších chýb pri sušení mokrých orechov je umiestniť ich do vykurovanej izby. V miestnosti otvoríme vetračku, aby sme zabezpečili cirkuláciu vzduchu a môžeme v nej aj trocha prikúriť.

V izbe, v ktorej sušíme orechy nesmie byť veľký výkyv teplôt. Ideálna je stála izbová teplota. Mokré orechy nesušíme na slnku. Mohli by sa spariť a splesnivieť. Plody pravidelne kontrolujeme a tie, ktoré napadla pleseň okamžité vyhodíme, aby nenakazili aj zdravé orechy. Celý proces sušenia trvá 4 – 6 týždňov.

Vlašské orechy

Ako sušiť orechy v sušičke na ovocie?

Hoci na prvý pohľad môže vyzerať tento postup jednoduchší, opak je pravdou. Sušenie orechov v sušičke je skôr vhodné pre tých, ktorí nemajú dostatok priestoru alebo voľnú izbu na sušenie. Rozhodne však ide o postup zdĺhavejší a aj energeticky náročnejší v porovnaní s prirodzeným sušením.

Teplota v sušičke by nemala byť vyššia ako 25°C. Orechy sušíme na etapy. Plody sušíme 6 hodín denne a zbytok dňa ich necháme odpočívať v izbovej teplote. Tento postup opakujeme po dobu jedného mesiaca.

Ako sušiť vylúpané orechy?

Vylúpané orechy je najlepšie sušiť v rúre na pečenie alebo opäť v sušičke na ovocie. Teplota by rovnako nemala presiahnuť 25°C. Jadrá orechov sa však sušia oveľa kratšie ako v škrupine, preto je tento postup síce časovo náročnejší na lúskanie orechov, ale čo sa týka sušenia, oveľa kratší. Výhodou je, že pred konzumáciou ich už budeme mať pripravené a nemusíme ich lúskať.

Vlašské orechy

Ako skladovať orechy?

Vysušené orechy v škrupine je dobré skladovať v látkových vreckách, ktoré sú voľne zavesené v suchej miestnosti. Umožníme im tak, aby sa nezaparili a nesplesniveli. Orechy nikdy neukladáme priamo na zem.

Jadrá orechov skladujeme v teplovzdušnej nádobe, najlepšie v skle, ktoré uložíme do chladničky. Pokiaľ ich máme veľa, uložíme ich na najsuchšie, ale najstudenšie miesto v dome, napríklad do garáže alebo komory.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku