Ako správne zazimovať jazierko

Ak ste tak doteraz neurobili, máte poslednú príležitosť. Postarajte sa pred zimou o vodnú plochu vo vašej záhrade, aby vám prinášala radosť i v ďalších rokoch. Nie je to vôbec zložité, trocha pohybu na čerstvom vzduchu každému celkom prospeje.  

Ako správne zazimovať jazierko

Ak už máte jazierko dlhšie, isto dobre viete, že jeho zazimovanie sa odvíja od dvoch dôležitých faktov. Po prvé, v závislosti od jeho maximálnej hĺbky a po druhé, od jeho konštrukcie, čiže podľa toho, či je fóliové, z plastového prefabrikátu alebo murované. Plytké, prefabrikované jazierka je lepšie na zimu vypúšťať. Mrznúca voda by ich totiž mohla ľahko poškodiť. Podobne sú na tom aj murované nádrže. Naopak, v prípade, že máte veľké a hlavne viac ako 80 cm hlboké fóliové jazierko, nemusíte ho nevyhnutne na zimu vypúšťať. O svoje jazierko sa teda pred príchodom trvalých mrazov postaráte podľa toho, či vodu vypúšťate alebo nie.

Ak vodu nevypúšťate

Najskôr vyčistite jeho hladinu. Všetky plávajúce listy z hladiny však pozberajte sieťkou. Listy a iné nečistoty napadané na vodnú hladinu by totiž nasiakli vodou a pomaly klesli ku dnu. Tam by vytvárali hnijúci kal, ktorý je zdrojom jedovatých plynov. Tie sú vražedné pre všetok život, ktorý v jazierku máte, nielen pre ryby. Ryby sa inak v tomto období už samé stiahnu na dno nádrže a prestávajú prijímať potravu až celkom znehybnia na dne. Teplota vody sa tu pohybuje okolo 4 ˚C, čo ryby nijako neohrozí.

Nezabudnite zabezpečiť na hladine počas zimy plávajúci predmet či poriadnu hrsť slamy. Prípadne hladinu pravidelne kontrolujte a ak je zamrznutá, vždy do ľadu vysekávajte dieru, aby mohli škodlivé plyny z vody unikať.


Ako správne zazimovať jazierko

Zazimovať aj rastliny

V ďalšom kroku sa postarajte o rastliny. Lekná ešte pred prvým snehom posuňte do nezámrznej hĺbky. Do hlbšej vody presuňte i miniatúrne odrody lekien z pobrežnej zóny. Tropické druhy lekien zasa z vody vyberte a uskladnite ich v pivnici, v ktorej teplota neklesne pod bod mrazu.

Pravidelne ich kontrolujte a zvlhčujte, aby nevyschli. Nezabudnite, že musia byť zakryté pred slnkom a chránené pred hlodavcami. Takisto ich aj pravidelne vetrajte, aby ich nenapadli plesne. Čo sa týka iných druhov, väčšina rastlín pobrežnej zóny je dostatočne otužilá, takže im neprekáža, ak aj vo vode zmrznú.

Ako správne zazimovať jazierko

Ak na zimu jazierko vypúšťate

Najprv odchyťte všetky ryby. Opatrne ich všetky sieťkou vylovte a dajte prezimovať do akvária v pivnici. Ak chováte v jazierku väčších rozmerov ryby, aj bez toho, aby to bolo nutné, by ste ho mali asi raz za tri roky na zimu vypustiť. Obnovíte tak rybám vodu a zlepšíte ich kondíciu.

Vypustené jazierko dôkladne vyčistite. Zo dna nádrže odstráňte nahromadený kal, ktorý môžete pokojne pridať do kompostu. Od rias očistite aj steny jazierka.

Celkom na koniec celé jazierko vytrite dosucha, prekryte doskami a na ne rozložte fóliu. Na ňu môžete ešte nahrnúť lístie alebo čečinu. Prikryte dôsledne celú nádrž aj s poriadnym presahom cez okraj, nech nepremrznú aj brehy jazierka. Vo vypustenej nádrži môžete nechať koše s leknami, nezabudnite ich však skryť pod hrubú vrstvu lístia. Ak bude teplá zima, už v marci napustite do jazierka trocha vody a lekná do nej ponorte.

 

 

Text: František Laššák
Foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku