Ako udržať fazuľu v dobrej kondícii? Zakročte včas! Najčastejšie nás zaskočia tieto problémy

Rovnako ako všetky plodiny, aj fazuľa niekedy zápasí s chorobami a škodcami. Najlepšou prevenciou je použitie kvalitného osiva ošetreného proti hubovým chorobám a striedanie plodín.

Kosákovité nepravidelné struky

Pokrútené struky fazule
Kosákovité struky fazule, foto: Shutterstock

I keď vypestovať fazuľu nie je extra náročné, hlavne príliš teplé počasie môže priniesť niektoré problémy. Fazuľa je totiž náročná na rovnomernú zálievku od výsevu až po tvorbu strukov. Len čo sú v zálievke väčšie výkyvy, čo sa v extrémne teplom a suchom počasí stane, i keď sa snažíme, môže dôjsť k deformáciám strukov. Deje sa tak pri odrodách pestovaných na lusky aj na semeno. Struky sa stočia do kosáka a ostávajú krátke.

Hnednúce škvrny značia antraknózu

Antraknóza fazule
Antraknóza, foto: Shutterstock

Jedna z najbežnejších hubových chorôb napadá úplne všetky časti fazule od plodov cez stonku až po listy. Najprv sa prejavuje zväčšujúcimi sa hnedými škvrnami, pričom vo vnútri strukov a na semenách vznikajú červenohnedé škvrny.

Riziko je vysoké najmä pri použití osiva neošetreného proti hubovým chorobám alebo keď nedostatočne striedame plodiny. Fazuľa sa totiž nikdy nemá pestovať na rovnakom mieste dva roky za sebou. Rastliny sa po vzídení dajú preventívne ošetriť postrekom fungicídu vo chvíli, keď vytvoria pravý list. Dôležité je zo záhona odstraňovať všetky pozberové zvyšky.

Semenáčiky poškodené čoskoro po vyklíčení

Kvetárka všežravá
Kvetárka všežravá, foto: Shutterstock

Fazuľu nešetrí ani škodlivý hmyz. Len čo na semenáčikoch spozorujeme poškodené listy, zrejme sa stali cieľom lariev kvetárky všežravej. Semenáčiky po tomto poškodení veľmi skoro hynú. Pokiaľ však prežijú, bude rastlina deformovaná.

Niekedy larvy napádajú aj dospelé rastliny, kvetárka totiž počas jedinej sezóny stihne založiť ďalšie dve generácie. S tou prvou počítame v apríli a máji, druhá sa vyliahne v lete a tretia potom v septembri a októbri. Prevenciou je opäť striedanie plodín a hlboká orba vrátane starostlivej prípravy pôdy, ktorá ničí larvy. Porasty možno počas sezóny chrániť bielou netkanou textíliou.

Ohryzené struky aj poškodené výsevy

Slizniaky na fazuli
Slizniaky dokážu poškodiť aj plne vyvinuté rastliny. Foto: Shutterstock

Slimáky nedajú pokoj ani fazuli. Poškodiť môžu mladé semenáčiky, ktorým veľmi rýchlo zlikvidujú všetky listy. To je, samozrejme, koniec celej rastliny. Poškodiť však dokážu aj plne vyvinuté struky, čoho následkom môžu začať hniť. Dôležitá je včasná ochrana výsadieb, ideálne prípravkom na báze dravých hlístic, ktoré vyhľadávajú slimáky a postupne ich vyhubia. Rýchlou pomocou môže byť aj granulová či pivná návnada.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku