Nielen úžitkovú záhradu vedia potrápiť a znehodnotiť choroby a škodce, neraz nás všeličo prekvapí aj v tej okrasnej. Ako si s tým poradiť?
Leto je obdobím, keď sme radi vonku v záhrade. Cieľom nášho snaženia je, aby sa nám v nej páčilo a cítili sme sa dobre, obklopení zeleňou, kvetmi a vôňami. Práve leto je, dá sa povedať, istým vyvrcholením nášho snaženia. Máme viac času si svoju „exteriérovú“ obývačku poriadne užiť.
Preto je sklamaním, keď krásu a zdravie našich rastlín, o ktoré sa dlhodobo staráme, niečo ničí. Niekedy sú to zničené kvety, inokedy deravé listy či celkovo neprosperujúce rastliny, v najhoršom prípade ich postupný zánik. Veľa škodcov a chorôb útočí aj v lete a extrémy počasia, ktorých sme v posledných rokoch svedkami, tomu napomáhajú.
Náš sprievodca chorobami a škodcami vás prevedie často sa vyskytujúcimi rastlinnými problémami. Rovnako ako pri úžitkových rastlinách, aj tu platí, že nie všetky choroby a škodce vieme poraziť v momente, keď ich vidíme, pri niektorých musíme s ochranou začať oveľa skôr. I keď nad problémom nezvíťazíme tento rok, nové poznatky vieme využiť v ďalšej sezóne. Čo sa týka výberu postrekov, môžeme častejšie siahnuť aj po chemických látkach, pretože okrasné rastliny nebudeme konzumovať. Snažíme sa vyberať také, ktoré sú netoxické pre včely.
Kvetinové záhony
Slizniak hnedý (Arion fuscus)
Problém: Mladé rastliny sú viac či menej obžrané a rastliny aj pôda naokolo sú pokryté stopami slizu.
Riešenie: Keď nepomôžu rôzne „domáce pasce“, okolo rastlín rozhodíme granulky s obsahom prírodného fosforečnanu železitého, ktorý ich po požití zabije. Alternatívou sú živé parazitické hlístice.
Vošky (Aphidoidea)
Problém: Na letničkách sa rýchlo rozširujú kolónie vošiek. Prenášajú niekoľko vírusových ochorení.
Riešenie: Ak je ich málo a spolu s nimi sa objavujú aj larvy a dospelce lienok a zlatoočiek, nezasahujeme. Pri premnožení ich „umyjeme“ prípravkom na báze oleja. Kvôli opeľovačom nestriekame na kvety.
Ľaliovník obyčajný (Lilioceris lilii)
Problém: Larvy a dospelce svetločerveného chrobáka ožierajú listy ľalií a korunkoviek.
Riešenie: Dobre viditeľné chrobáky ľahko pozbierame a zlikvidujeme. Na larvy môžeme použiť insekticíd s účinnou látkou deltametrín. Na rubovej strane listov hľadáme oranžové vajíčka, ktoré rozpučíme.
Hrdza (Puccinia)
Problém: Na spodnej strane listov a na stonkách slezových ruží, papuliek, klinčekov sa vyskytujú hrdzavé, neskôr tmavé kôpky s výtrusmi huby, listy žltnú, odumierajú.
Riešenie: Otrhávame choré listy, silno napadnuté jedince zlikvidujeme. Použijeme chemický prípravok proti hrdzi.
Múčnatka (Erysiphe a iné)
Problém: Na listoch a stonkách divozelu, rimbaby, astry sa vyskytujú biele povlaky spôsobené hubou.
Riešenie: Najviac napadnuté listy zlikvidujeme. Na začiatku sezóny používame preventívny postrek listovou výživou, vďaka čomu budú rastliny odolnejšie. Môžeme tiež použiť chemický postrek.
Mínerky (Agromyza)
Problém: Na listoch sú kľukaté bledé línie. Sú to chodbičky, ktoré vyžierajú larvy míneriek (drobná mucha).
Riešenie: Larvu zabijeme stlačením listu alebo poškodené listy pozbierame a zničíme. Kukly prezimujú v pôde pod rastlinou, v prípade výskytu zmeníme ďalší rok stanovište rastlín.
Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae)
Problém: Žltnúce listy plné drobných svetlých bodiek, spomalený rast a výskyt pavučinky spôsobuje cicavý škodca.
Riešenie: Rastliny postriekame chemicky akaricídom. V skleníku sa dá použiť dravý roztoč Typhlodromus pyri. Prirodzenými predátormi sú lienky a zlatoočká.
Vírusové infekcie
Problém: Vírusy spôsobujú žltnutie, svetlofarebné škvrny, deformácie a celkovo oslabenie rastu.
Riešenie: Vírusové choroby nevieme liečiť, preto napadnuté rastliny likvidujeme. Obmedzujeme vošky, pretože ich prenášajú. Na rovnakom mieste nevysádzame rastlinu z rovnakej čeľade.
Okrasné dreviny
Nosánik ryhovaný (Otiorhynchus sulcatus)
Problém: Po obvode listov, napr. rododendronov, sa vyskytujú vyžraté pletivá v tvare písmena C. Spôsobuje to čierny chrobák s dlhým „nosom“. Nebezpečnejšie sú jeho pandravy žijúce v pôde, kde požierajú korene.
Riešenie: Okolo postihnutých rastlín urobíme zálievku s obsahom parazitických hlístic.
Červce (Pulvinaria regalis)
Problém: Na kmeni a konároch javorov, líp sú na jar štítky olemované „vatou“, kam samičky kladú vajíčka. Larvy cicajú šťavy na spodných stranách listov. U nás ide o nepôvodný druh.
Riešenie: Kedykoľvek ich zbadáme, snažíme sa ich odstrániť pomocou kefky a postrekom na olejovom základe.
Váhavec (Pyrrhalta viburni)
Problém: Samice malého okrovo sfarbeného chrobáka kladú vajíčka na mladé výhonky kalín. Húsenice dierkujú listy, niekedy ostane iba žilnatina.
Riešenie: Škodcu odstraňujeme ručným zberom alebo striasaním na plachtu. Na jeseň zlikvidujeme mŕtve výhonky a výhonky, na ktorých objavíme dierku.
Poškodené listy japonského javora
Problém: Japonské javory sú citlivé na neskorý mráz, vietor či silný slnečný úpal. Toto všetko môže poškodzovať listy, ktoré usychajú.
Riešenie: Poškodené listy a výhonky odstrihneme. Jedince vysádzame na čiastočne zatienené stanovište chránené pred vetrom a slnečným úpalom.
Kôrovnica zelená (Sacchiphantes viridis)
Problém: Na mladých výhonkoch smreka sa tvoria zdureniny, tzv. hálky. Škodca sa neskôr presúva aj na smrekovec.
Riešenie: Nachádzajú sa v nich larvy škodcu. Hálky čo najskôr odstrihávame a likvidujeme. Chemicky je možné zasiahnuť v marci, začiatkom apríla, mladé larvy sú citlivé na insekticídy.
Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis)
Problém: Listy a mladé výhonky obžiera množstvo zelených húseníc nenápadného motýľa. Môže vzniknúť holožeru.
Riešenie: V Európe je škodca známy od roku 2007. Je možné použiť chemické postreky účinné proti larvám motýľov alebo nechemický prípravok s baktériou, ktorá larvy zničí.
Hrdza hrušková (Gymnosporangium sabinae)
Problém: Na konárikoch borievok sa vyskytujú naoko mazľavé oranžové plodnice huby. Postihnuté časti postupne odumierajú. Borievky sú medzihostiteľom, huba poškodzuje listy hrušiek.
Riešenie: V apríli a máji kontrolujeme borievky. Konáre s výskytom huby odstraňujeme a likvidujeme.
Ploštička lipová (Oxycarenus lavaterae)
Problém: Na kmeni a konároch líp je veľké množstvo škodcu, ktorý je u nás nepôvodný. Objavil sa tu cca pred 20 rokmi. Zatiaľ nespôsobuje veľké škody.
Riešenie: Najšetrnejšie je kolónie škodcu počas zimy povysávať starým vysávačom. Obsah vrecka vysávača následne zneškodníme.
Ruže
Čalúnica (Megachile rotundata)
Problém: Na okrajoch listov chýbajú časti pletív v tvare písmena C.
Riešenie: Má to na svedomí samotárska včela čalúnica, ktorá ich v hniezde používa ako výstelku pre vajíčka. Reálne škody nespôsobuje, navyše, patrí k dôležitým opeľovačom, preto proti nej nezasahujeme.
Peniarka obyčajná (Philaenus spumarius)
Problém: Na stonkách ruží sa vyskytuje „hmota“ pripomínajúca penivé sliny.
Riešenie: Pena je úkrytom pre larvu, ktorá vyciciava pletivá. Penu aj so škodcom stačí jemne zotrieť mäkkou handričkou alebo prúdom vody a larvu zničiť. Nespôsobuje veľké škody.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada
tohtoročný "úlovok" Už niekoľko rokov si všímam na stromoch ,ze usychajú konce…