Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

K Vianociam neodmysliteľne patrí vianočný stromček, najlepšie živý. Okrem zrezaných sú v ponuke aj tie v črepníku. Ich najväčšou prednosťou je, že ihličnan z črepníka môžeme neskôr vysadiť do záhrady, na dvor, terasu alebo na balkón. 

Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

V predvianočnom období sú záhradníctva a hobby markety plné nielen rezaných živých vianočných stromčekov, ale aj tých v črepníkoch. Cieľom takejto kúpy je zvyčajne zámer darovať stromčeku život vo forme jeho výsadby v záhrade či na terase.

Hoci mnohé ihličnany vyzerajú v predajni naozaj lákavo, pri kúpe buďme obozretní. Veľakrát sa stáva, že predávané stromčeky nemajú kvalitný koreňový bal, pretože boli narýchlo vykopané a vysadené do nádob. Drevina potom vydrží len krátko, často už počas Vianoc začne žltnúť a opadávať. Kúpa takéhoto stromčeka je prešľapom a ide o zbytočne vyhodené peniaze. Kupovaný ihličnan v nádobe má mať kvalitný a husto prekorenený koreňový bal, čoho výsledkom je, že sa v črepníku nekýva. Vyhneme sa i kusom so žltnúcim, dokonca opadávajúcim ihličím, vhodné nie je ani prílišné preliatie substrátu.

Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

Kúpa aj mesiac pred Vianocami

Ak chceme, aby nám vianočný stromček v črepníku vydržal čo najdlhšie vo výbornom stave, mali by sme s ním narábať premyslene. Po kúpe, ideálne aspoň mesiac pred Vianocami, ho necháme aspoň týždeň vonku, následne ho premiestnime do svetlej a chladnej miestnosti (garáž, schodisko). Opatrne ho zavlažujme, aby sme substrát príliš nepreliali. Pred ďalšou zálievkou ho necháme trochu preschnúť, inak by mohlo dôjsť k hnilobe koreňov, rýchlemu žltnutiu a opadávaniu ihličia.


Tesne pred Vianocami drevinu premiestnime do miestnosti, kde má plniť účel. Táto miestnosť by však nemala byť príliš prekúrená. Vhodné je stromček situovať ďalej od kozuba, radiátora alebo iných tepelných zdrojov, dokonca aj od miesta, kde plánujeme zapaľovať počas vianočného obdobia sviečky. Počas pobytu v miestnosti udržujme substrát mierne vlhký, nie premáčaný. Dáme však pozor na dlhšie preschnutie zeminy. Sem-tam môžeme ihličie orosiť, veľmi mu to prospeje. Hoci to láka, stromček neozdobujeme množstvom vianočných ozdôb, najmä nie ťažšími kusmi. Nezdobíme ho ani sviečkami či prskavkami.

1. Smrek sivý Conica

Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

Hoci smrek sivý (Picea glauca Conica) nemá tvar typického vianočného stromčeka, po ozdobení môže byť veľmi zaujímavý. Zároveň ide o drevinu, ktorá sa hodí na výsadbu v exteriéri, a to nielen v záhrade, na dvore v pôde, ale aj na balkóne či na terase vo väčšej nádobe. Tento druh smreka rastie kompaktne, má krátke, sviežo pôsobiace ihličie. Keďže ide o nevysokú drevinu, nezaberie ani veľa miesta. Je to pestovateľsky nenáročný druh, akurát mu treba vybrať stanovište dobre oslnené z každej strany.

2. Smrek pichľavý Glauca

Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

Oveľa viac miesta v záhrade budete potrebovať, ak sa rozhodnete pre „striebornú jedličku“, teda smrek pichľavý (Picea pungens Glauca). Táto drevina má tvar typického vianočné stromčeka, má nádherne do strieborna sfarbené širšie ihličie. Pôsobí husto a už na pohľad príťažlivo. Nevýhodou je, ako napovedá i názov, výrazne pichľavé ihličie. Drevina sa preto nehodí tam, kde sú menšie deti alebo domáce zvieratá. V črepníku ju pestujeme čo najkratšie, výborne bude prosperovať vo voľnej pôde na slnečnom mieste. Keďže ide o vyššiu a širšiu drevinu, stanovište jej vyberieme veľmi precízne a počítame s tým, že časom zaberie viac miesta.

3. Jedľa Nordmannova (kaukazská)

Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

K najvyhľadávanejším živým vianočným stromčekom patria jedle. Okrem rezaných dostať tieto dreviny aj vysadené v črepníkoch, najčastejšie jedľu kaukazskú – Nordmannovu (Abies nordmanniana). Upúta nádherným kužeľovitým a kompaktným tvarom, hustým rastom, vodorovnými konármi, na dotyk príjemným tmavozeleným ihličím. Ihličie nežltne, neopadáva ani nepichá. Drevina je však citlivá na teplo a suchý vzduch v miestnosti. Za občasné rosenie sa odmení sviežim vzhľadom.

4. Borovica čierna

Ako sa postarať o vianočný stromček v črepníku

Klasikou sú v našich končinách borovice. Hoci je spektrum zaujímavých druhov a kultivarov dnes už veľmi široké, pred Vianocami sa s nimi v črepníkovanej podobe stretneme málo. Najčastejšie sa predáva tradičná borovica čierna (Pinus nigra). Má krásne dlhé a pichľavé ihličie. Pôsobí husto, má peknú kôru a po prenesení do interiéru nádherne vonia. Nezvykne opadávať a potrebuje viac miesta. Borovice tolerujú aj suchší vzduch a teplo, avšak nie prekúrený priestor. Keďže v dospelosti je to statný strom, hodí sa do veľkej záhrady. Svedčí jej to v skupinke viacerých borovíc. Počítať treba i s tým, že ako rastie, spodné konáre postupne schnú.

Dobré rady

Premyslený výber

V predaji je každoročne niekoľko druhov ihličnatých drevín, ktoré môžu byť použité ako vianočný stromček. V špecializovaných záhradníctvach môžeme nájsť zaujímavé druhy nižších a kompaktne rastúcich ihličnanov. Nekupujme však náhodne, premyslime si dopredu, kam stromček vysadíme po sviatkoch, najneskôr na jar. Podľa toho vyberieme aj konkrétny druh a kultivar. Ak máme skalku alebo veľmi malú záhradu, zvoliť môžeme práve niektorý zo zakrpatených ihličnanov. Tie sa uplatnia aj na balkóne či na terase. Stromy, ktoré v dospelosti dorastajú veľkých rozmerov, vysadíme napríklad na koniec veľkej záhrady, kde si za roky môžeme dopestovať malý lesík, alebo po pár rokoch stromček zrežeme a využijeme na ďalšie Vianoce.

Stromček v kvetnáči
Zdroj: iStoc.com/rogierstock

Po Vianociach

Vo vykurovanej miestnosti necháme ihličnan v črepníku čo najkratšie, maximálne do sviatku Troch kráľov. Ak by sme ho nechali dlhšie, mohol by začať pučať, čo by nebolo vhodné pre jeho ďalšie pestovanie. Čím kratšie stromček necháme dnu, tým väčšia šanca je, že ho zachováme v dobrom stave. Postup je podobný ako pred vnesením dnu. Najskôr stromček z teplejšej miestnosti premiestnime do svetlého a chladného, ale bezmrazového priestoru. Tu ho necháme 2 až 3 týždne. Až potom ho premiestnime von, avšak na chránené miesto, ideálne k stene domu orientovanej na južnú stranu. Ani tu nezabúdame na opatrnú zálievku, najmä v dňoch bez mrazu.

Kedy vysadiť?

Črepníky nie sú pre ihličnany prirodzeným prostredím, môžeme ich v nich pestovať nanajvýš 3 až 4 roky. Oveľa lepšie im bude vo voľnej pôde. Čím dlhšie stromček ponecháme v kvetináči, tým viac sa to prejaví na jeho vzhľade. Ihličie nebude pôsobiť sviežo, môže byť žltkasté a viac opadané. Dreviny pestované dlhodobo v nádobe sú riedke a zakrpatené, často sú aj náchylnejšie na napadnutie chorobami a škodcami. Ideálne je preto na jar ihličnany z nádob opatrne a s kompaktným koreňovým balom vybrať a presadiť do záhrady alebo predzáhradky. Vždy treba zohľadniť požiadavky daného druhu a nezabudnúť drevine dopriať nielen kvalitný substrát na zasypanie koreňového balu, ale hlavne dostatok miesta.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku