Ako vyliečiť škvrnitosť na červienke? Na jar po reze som ju opakovane postriekal, no nepomohlo.
Na bližšiu špecifikáciu by bolo potrebné vidieť fotografie a poznať podmienky pestovania. Zvyčajne, ak je správne pestovaná, je odolná aj proti chorobám.
Vhodné stanovište je také, kde je ranné slnko a popoludní mierny polotieň. Nadmerné slnečné žiarenie môže popáliť listy. Vyžaduje dobre priepustnú humóznu zeminu s dostatkom živín, ktorá má byť stredne vlhká.
Červienka neznáša premokrenú pôdu
Červienky zle reagujú na premokrenie, preto je vhodné pred výsadbou urobiť dobrú drenáž. Mulčovanie nie je žiaduce, pretože udržiava vlhkosť, a to môže byť príčinou hubových chorôb vrátane škvrnitosti.
Dôležitá je aj správna zálievka. Zalievajte ju ku koreňom, dajte však pozor, aby voda nebola príliš chladná. Nepolievajte na listy, pretože ak sú mokré, môžu sa na nich začať vyvíjať hubové ochorenia.
V prípade prehustenia konárov a listov ju treba presvetliť a prevzdušniť.
Ošetrenie listov napadnutých škvrnitosťou
Škvrny na listoch, ak už raz prišlo k napadnutiu, na nich ostanú aj po postriekaní, čo neznamená, že postrek bol neúčinný. Účinnosť sa prejaví v zastavení postupu ochorenia. Preto napadnuté listy, prípadne aj celý výhonok odstraňujte.
Pri chemickom ošetrovaní, ako ho popisujete, ste postupovali správne. Postrek treba opakovať, aby ste predišli opätovnému vzniku listovej škvrnitosti. Vhodnými prípravkami sú napríklad Dithane M45, Novozir MN 80 New a mnoho ďalších. Je vhodné ich striedať. Odporúčam tiež skontrolovať podmienky a spôsob pestovania.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: iisfa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Prosim kedy a cim striekat proti tejto pliage? Vyskytla sa vlani, listy opadli,…