Kvety zornice patria k najkrajším symbolom zimného aj vianočného obdobia. Určite vyčaria príjemnú atmosféru aj u vás doma.
Zornica (Hippeastrum) patrí už dlhé roky k najobľúbenejším sezónnym izbovým rastlinám. Túto cibuľovinu s nádhernými zvoncovými kvetmi v odtieňoch bielej, ružovej, červenej či oranžovej farby si väčšinou spájame s vianočnými sviatkami, v obchodoch sa však objavuje aj s niekoľkomesačným predstihom.
Okrem toho, že poteší ako izbová rastlina vysadená v kvetináči, je to aj obľúbený rezaný kvet. Kvety na dlhej dutej stonke vydržia vo váze dlhšie ako jeden týždeň. Stonka je náchylná na poškodenie stlačením. Keď nad jej reznou ranou opatrne omotáme priesvitnú samolepiacu pásku, poslúži ako jej opora.
Vedeli ste, že…?
I keď sa môžeme stretnúť s označením zornice ako amarylka, ide v skutočnosti o iný druh rastliny s názvom Amaryllis belladonna.
Zornica pestovaná v kvetináči je skvelá darčeková rastlina, ktorá vynikne sama o sebe, ale aj ako súčasť sviatočného kvetinového aranžmánu. Často sa považuje za krátkodobú dekoráciu, ktorú je ťažké v ďalších rokoch „prinútiť“ kvitnúť, pri troche starostlivosti sa krásnych kvetov dočkáte opakovane.
Ako pestovať zornicu?
Zornica do Európy „pricestovala“ z Ameriky a pretože ide o cibuľovinu, vyžaduje pomerne špecifickú starostlivosť. Pri pestovaní počítame s pomerne veľkorysou výškou, kvetný stvol totiž môže mať až okolo 80 centimetrov.
Už kvitnúcu rastlinu pravidelne zalievame najlepšie dažďovou alebo odstátou vodou a doprajeme jej svetlé miesto najlepšie pri okne, ale mimo prievanu. Odkvitnutý kvet čo najskôr odstránime nožnicami, zvyčajne potom z cibule začnú rásť dlhé listy. Pokračujeme s rovnomernou zálievkou a každé dva týždne prihnojujeme hnojivom pre kvitnúce izbové rastliny. Pozor, neprelievame!
Koncom leta listy začnú postupne žltnúť, po úplnom uschnutí ich odstránime a cibuľu prenesieme do tmavej a suchej miestnosti s teplotou okolo 10 až 15 °C. V pokojovom štádiu zornicu ponecháme približne tri mesiace bez zálievky. Potom cibuľu vyberieme z kvetináča a presadíme do trochu väčšieho do substrátu pre izbové rastliny. Zalievame len mierne, s bežnou zálievkou začneme až po objavení sa pukov.
Výsadba a starostlivosť o zornicu v 3 krokoch:
1. Výsadba cibule do kvetináča
Cibule do kvetináča s drenážou vysádzame približne v novembri, a to tak, aby vyčnievala približne polovica veľkej cibule.
2. Potrebná starostlivosť
Zornica potrebuje svetlo a rovnomernú zálievku. Jej intenzitu podriadime štádiu, v ktorom sa nachádza. Časť roka prežíva bez listov a kvetov a bez zálievky.
3. Výber cibule a nová výsadba
Kvitnú iba veľké a zdravé cibule. Počas pokojového obdobia ich môžeme nechať zasadené v kvetináči, v novembri ich však presadíme do nového substrátu.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…