Ako vysádzať čučoriedky, aby sme predišli chorobám? Toto radí Martin Čurda

Teraz je vraj ideálny čas na vysádzanie čučoriedok. Ako na to a ktoré odrody by ste odporučili?

Čučoriedky kanadské
Jeseň skvelé obdobie na vysádzanie ovocných drevín. Foto: iStock

Všeobecne je jeseň skvelé obdobie na vysádzanie ovocných drevín. Väčšinu z nich sadíme ako voľnokorenné, no čučoriedky sa aj v tomto období sadia ako kontajnerované rastliny. Je to aj preto, že koreňový bal musí byť zapestovaný v substráte s nižším pH pôdneho roztoku, ako je bežné pri klasických substrátoch.

Okrem tohto faktu berte pri vysádzaní do úvahy aj nadmorskú výšku, v ktorej máte záhradu. Vo vyšších polohách je totiž lepšie sadiť skoré a poloskoré odrody, aby ste pre krátkosť vegetačného obdobia „stihli“ úrodu. V nižších polohách, teda v oblasti Západoslovenskej a Východoslovenskej nížiny, pokojne môžete vysádzať aj neskoré odrody, ktoré úplne v pohode v týchto lokalitách dozrejú a prinesú úrodu.

Čo sa týka skorých odrôd, jednoznačne odporúčam ‘Spartan’, z poloskorých zasa odrodu ‘Chandler’. Skvelou neskorou odrodou je zasa ‘Darrow’.

Výsadba čučoriedok
Pri vysádzaní doprajeme čučoriedkam dostatok miesta. Foto: iStock

Ako vysádzať čučoriedky, aby sme predišli chorobám

Pri vysádzaní doprajeme čučoriedkam dostatok miesta. Choroby v koreňovom systéme sa šíria práve preto, že ľudia čučoriedky prehusťujú – sadia ich príliš natesno k sebe a to im nevyhovuje. Nedávno zaznela už aj otázka, či šíreniu chorôb zabráni, ak korene čučoriedok od seba odizolujeme geotextíliou. Hubové choroby sa šíria v pôdnom roztoku a ten cez geotextíliu prejde úplne ľahko, keďže substrát pre čučoriedky je vzdušný. V ťažších pôdach prejde takisto, len pomalšie – priesakom. Geotextília teda nie je účinná ochrana proti šíreniu chorôb.

V rámci prevencie však fungujú dve veci:

  1. dostatočná vzdialenosť rastlín od seba (cca 80 cm),
  2. zdravé sadenice.

Po vysadení určite nezabudnime dať nástielku z drevnej štiepky. Nezabudnite, že rastliny čučoriedok nikdy neokopávame, pretože veľmi plytko korenia a mohli by sme im poškodiť vlásočnicové korienky.

A na záver jedna pripomienka. Ľudia si často zamieňajú čučoriedku so zemolezom kamčatským. Môj osobný názor je, že je to skvelé, mimoriadne zdravé a na pestovanie nenáročné ovocie. Ale čučoriedka to nie je.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku